» Recenzje » Kroniki Jakuba Wędrowycza - audiobook

Kroniki Jakuba Wędrowycza - audiobook


wersja do druku

Egzorcysta-bimbrownik w wersji audio

Redakcja: Michał 'M.S.' Smętek

Kroniki Jakuba Wędrowycza - audiobook
Jakuba Wędrowycza znają wszyscy. Kto nie słyszał, ten niech lepiej się strzeże, bo bimbrownik egzorcysta może się pojawić w twoim domu w każdej chwili i narobić niezłego zamieszania. Tym razem za sprawą audiobooka, czyli coraz popularniejszego nośnika kultury w naszym kraju. Fabryka Słów zrobiła świetne posunięcie i wydała pierwszy tom przygód Jakuba na jednej płycie w postaci plików mp3. Jest to zarazem pierwszy audiobook tego wydawnictwa.

Kroniki Jakuba Wędrowycza to zbiór opowiadań traktujących o wiejskim egzorcyście, który wplątuje się w masę przezabawnych przygód. Pilipiuk przenosi nas do Wojsławic, małej wioski położonej na wschodzie, blisko granicy ukraińskiej. Klimat jest wręcz swojski, a wszystko za sprawą charakterystycznych bohaterów, 80-letnich przysłowiowych menelków spod sklepu i samego głównego bohatera, który jest zresztą mistrzowskim bimbrownikiem. Ten "PRL-owski" wręcz klimat zestawiony ze współczesną popkulturą daje nam wybuchową mieszankę.

Nie ma co się oszukiwać – jest to pozycja nastawiona tylko i wyłącznie na rozrywkę. Całość napisana w prosty i przystępny sposób, aczkolwiek Pilipiuk stosuje manierę językową wynikającą z pozycji społecznej bohaterów, którzy się pojawiają z samym Jakubem na czele. Byłem niezwykle ciekaw, jak poradzi sobie lektor – Grzegorz Pawlak – z tymi charakterystycznymi dialogami. A Pawlak to nie byle kto, bo jego głos każdy kojarzy, zarówno z telewizji TVN, jak i Polsatu. Nie będę jednak oszukiwać, jeśli powiem, iż od początku uważałem, że jego charakterystyczny ton jest bardziej odpowiedni do zapowiedzi filmowych niż przygód wiejskich.

I już po pierwszym opowiadaniu zostałem mile zaskoczony. Pawlak potrafi budować napięcie. Świetnie waży słowa, moduluje głos i co najważniejsze – słuchacz odczuwa pełne zaangażowanie z jego strony. A na osobną uwagę zasługują właśnie dialogi. Każdy z bohaterów ma charakterystyczny głos. Po paru opowiadaniach bez problemu rozpoznawałem danych bohaterów i byłem wręcz przekonany, że mam do czynienia z paroma aktorami. Pawlak rewelacyjnie niejako na nowo wykreował bohaterów, a znana mi fabuła zyskała zupełnie nową oprawę. Co ciekawsze, odniosłem wrażenie, że lektor dodał parę smaczków dla każdego bohatera w postaci charakterystycznych cmoknieć czy pocharkiwań. Z każdą kolejną opowieścią było tylko lepiej.

Kroniki Jakuba Wędrowycza wydane są w klasycznym i wygodnym pudełku DVD. Czas nagrania to 6h i 55 min – spory kawałek czasu, zważywszy na to, że książka ma jedynie nieco ponad 200 stron. Przed każdym opowiadaniem jest charakterystyczne kilkusekundowe tło dźwiękowe, wprowadzające w atmosferę opowiadań. Brakowało mi z kolei jakiś efektów dźwiękowych przy zwrotach akcji. Sam Pawlak jest rewelacyjny, ale gdyby go minimalnie wspomóc, wyszłoby idealnie. A wystarczyłaby zaledwie garstka jakiś wystrzałów, wybuchów bądź ewentualnie krótkich motywów muzycznych, "ilustrujących" odpowiedni fragment.

Reasumując, Fabryka Słów poczyniła dość znaczący krok – audiobook wyszedł im naprawdę bardzo dobrze i liczę na to, że na tym nie poprzestanie. Doskonały lektor, wygodne wydanie i przyzwoita cena pozwala mi powiedzieć: "marsz do sklepów!". Tym bardziej, że odsłuchiwanie różnych fragmentów wybitnie poprawia humor. Mam nadzieję na kolejne takie przedsięwzięcia z jeszcze bardziej znanymi "głosami".
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8.67
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Kroniki Jakuba Wędrowycza - audiobook
Autor: Andrzej Pilipiuk
Lektor: Grzegorz Pawlak
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 5 grudnia 2008
Czas trwania (audiobook): 6:55h
Format: 130 x 182 mm
Seria wydawnicza: Książka czytana
ISBN-13: 978-83-7574-015-8
Cena: 25,00 zł



Czytaj również

Kroniki Jakuba Wędrowycza - Andrzej Pilipiuk
Jakub Wędrowycz – bimbrownik z wyboru
- recenzja
Kroniki Jakuba Wędrowycza - Andrzej Pilipiuk
Jest jeszcze fantastyka we wsi!
- recenzja
Kroniki Jakuba Wędrowycza - Andrzej Pilipiuk
Chłopi idą w Tango?
- recenzja
Upiór w ruderze
O duchach nieco zabawniej
- recenzja
Wilcze leże
O przewadze zwykłego nad niezwykłym
- recenzja
Operacja Dzień Wskrzeszenia
W pogoni za przodkiem prezydenta
- recenzja

Komentarze


Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
0
W audiobooku lektor to 90% wartości. Tu lektor jest całkiem niezły choć jak na razie moimi faworytami są zdecydowanie Karolina Gruszka i później Roch Siemianowski. Za to totalnie nie trawie Ksawerego Jasieńskiego, który niestety czyta zdecydowanie za dużo :(
13-06-2009 00:05
Andman
    A ja mam właśnie całkowicie odwrotne
Ocena:
0
odczucia co do Siemiankowskiego i Jasieńskiego. Ten ostatni irytował mnie jako lektor telewizyjny, ale "Polskę Piastów", "Polskę Jagiellonów" i "Rzplitą Obojga Narodów" Pawła Jasienicy przeczytał rewelacyjnie. Zaś "Mistrz i Małgorzata" w wykonaniu Jasieńskiego to mistrzostwo świata. Siemianowskiego znam jako lektora prozy Sapkowskiego. Nie podchodzi mi ogólnie i robi błędy w łacińskich tekstach.
16-06-2009 20:36

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.