» Recenzje » Kronika. World of Warcraft. Tom 1 i 2

Kronika. World of Warcraft. Tom 1 i 2

Kronika. World of Warcraft. Tom 1 i 2
Na przestrzeni lat uniwersum Warcrafta rozrosło się do rozmiarów, o jakich zapewne nie śnili jego autorzy, wydając w 1994 roku RTS-a Warcraft: Orcs & Humans. Obecnie to fenomen, który dawno wykroczył poza pierwotny dla siebie świat elektronicznej rozrywki.

W kolejnych grach strategicznych z serii Warcraft i niezwykle popularnym MMORPG World of Warcraft twórcy ze stajni Blizzard Entertainment odkrywali przed miłośnikami franczyzy nowe informacje o magicznych krainach w Azeroth i Draeonorze. Uniwersum rozrosło się do tego stopnia, że zasadnym zarówno z komercyjnego, jak i fanowskiego punktu widzenia stało się uporządkowanie informacji i historii wszechświata. Przed niełatwym zadaniem stanęli Robert Brooks, Matt Burns i Chris Metzen, od lat publikujący powieści i opowiadania rozgrywające się w uniwersach gier Diablo, Starcraft i Warcraft, czyli najważniejszych tytułów należących do Blizzarda. Efektem prac wspomnianych pisarzy są trzy tomiszcza kronik World of Warcraft. Dwa z nich zdążyły się już ukazać w Polsce za sprawą wydawnictwa Insignis.

Pierwszy tom rozpoczyna się od przybliżenia mitologii świata. Dostajemy zwięzłe wprowadzenie do kosmologii, równie treściwie podane informacje o siłach kosmicznych, dwoistości żywiołów, wymiarach i najpotężniejszych bytach istniejących u zarania dziejów. Dane przedstawiono tu w formie encyklopedycznych notek, szybko jednak okazuje się, że autorzy zastosowali tę formułę jedynie dla ustrukturyzowania fundamentalnej wiedzy, do której częstokroć odwołują się w dalszej części książki. Po tym krótkim wstępie przechodzimy do właściwej części Kronik, czyli chronologicznego omówienia wydarzeń istotnych dla wszechświata. Przeczytamy tu m.in. o Panteonie Tytanów, Przedwiecznych Bogach, powstaniu demonów i początkach Azeroth. Dalsze strony przeprowadzają nas przez genezę Płonącego Legionu, poszczególnych ras (np. ogrów, draenei, nocnych elfów i orków) i tragicznych wojen starożytnych. Jest tego oczywiście znacznie więcej – drugi tom wzbogaca historię uniwersum o okres dużo lepiej znany graczom, czyli powstanie Mrocznego Portalu i jego konsekwencje. Autorzy skupiają się głównie na zawiązaniu sojuszu przez wodzów klanów, który doprowadził do powstania Hordy orków, oraz długiej i wyczerpującej wojnie z Przymierzem ludzkich królestw z Azeroth.

Pierwszy album obejmuje o wiele dłuższy okres, co czyni go nieco trudniejszym w odbiorze, lecz także potencjalnie dużo ciekawszym dla osób znających historię uniwersum z gier komputerowych. O ile bowiem już w strategiach starcia pomiędzy ludźmi i orkami (później także nieumarłymi i elfami) były chlebem powszednim, o tyle kosmologia i kosmiczne byty wszechświata dla wielu graczy będą czymś zupełnie nowym. Tym bardziej, że kroniki World of Warcraft dobitnie pokazują, w jak dużym stopniu twórcy czerpali z różnych źródeł, aby dokładać nowe cegiełki do tego bogatego świata. Można wychwycić inspiracje mitologiami, na czele z nordycką czy grecką, nasuwają się skojarzenia z Tiamat i lovecraftowskim Cthulhu, a tropów fantasy jest mnóstwo. Ogrom ważkich wydarzeń, istot w nie zamieszanych i nazw własnych potrafi wprawić w zakłopotanie, szczególnie na początku. Im nowsze historie opowiadają autorzy, tym więcej dostajemy informacji, jak gdyby były one lepiej udokumentowane i przez możliwość pełniejszego zagłębienia się w temat również łatwiejsze do przyswojenia. Niemniej pierwsza część Kronik może z początku odstraszać i warto mieć to na uwadze, zasiadając do jej lektury.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przy tak dużej szczegółowości, bardzo ważnym zadaniem było zaprezentowanie zgromadzonych informacji w jak najprzystępniejszej formie i poczyniono ku temu pewne kroki. Zdarzenia istotne dla losów wszechświata prezentowane są chronologicznie, od najdawniejszych do najnowszych. Poza tym podzielono je na krótkie, bo zaledwie 1-2 stronicowe segmenty opatrzone klarownymi tytułami, jak np. "Studnia Wieczności i Kuźnie Świata", a w późniejszych etapach także liczbą lat przed lub po aktywacji Mrocznego Portalu. Na końcu albumów zamieszczono skorowidze z zarówno oryginalnymi, jak i polskimi nazwami. Takie rozwiązanie przydaje się nie tylko podczas lektury, ale i wymiernie ułatwia odnalezienie interesujących fragmentów.

Warto pochylić się też nad jakością wydania. Chociaż nie sposób odmówić urody dodanym ilustracjom, to szkoda, że nie zamieszczono ich nieco więcej niż około 12-15 w albumie. To tylko pomniejsze utyskiwanie, ponieważ duży format, twarda oprawa i aksamitna w dotyku okładka dają poczucie obcowania z produktem wysokiej próby. Równie dobre wrażenie robi papier o wysokiej gramaturze, który na dodatek w niewielkim stopniu odbija światło, pozwalając cieszyć się lekturą również przy lampce.

Robert Brooks, Matt Burns i Chris Metzen wykonali kawał świetnej roboty, dzięki czemu do rąk fanów trafiły tomy faktycznie zasługujące na miano kronik. Pisarze uporządkowali rozległe informacje o Warcrafta, jednym zdarzeniom poświęcając więcej miejsca, innym mniej, jednak bogactwo detali i kronikarska forma snucia opowieści o tysiącach różnorakich istot splatających swe losy w magicznym świecie ma w sobie nieodparty magnetyzm. Pozycja obowiązkowa dla fanów uniwersum.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tytuł: Kronika. World of Warcraft. Tom 1
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawca: Insignis
Data wydania: grudzień 2019
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788366360297
Cena: 89,99 zł

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kronika. World of Warcraft. Tom 2
Cykl: Kronika. World of Warcraft
Tom: 2
Autor: Opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Piotr Czarnota
Wydawca: Insignis
Data wydania: 29 lipca 2020
Liczba stron: 208
Format: 318x248 mm
ISBN-13: 978-83-66575-04-2
Cena: 89,99 zł



Czytaj również

Malfurion
Epicka nijakość
- recenzja
World of Warcraft. Traveler
WoWik
- recenzja
Fale ciemności
Światowe tourne Hordy
- recenzja
Traveler #1. Wędrowiec
Lekko, szybko i przyjemnie
- recenzja
Narodziny Hordy
Krwawe złego początki
- recenzja
Arthas. Przebudzenie króla lisza
Marność niezawiniona
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.