Outpost 2
» Recenzje » Kosmiczny Wilk - William King

Kosmiczny Wilk - William King


wersja do druku

Z kamerą wśród kosmicznych wilków

Autor:
Kosmiczny Wilk - William King
Do książek opisujących światy gier fabularnych od maleńkości miałem podejście cokolwiek nieufne. Gdy dodatkowo powieść ta miała traktować o moim ulubionym Warhammerze lub Warhammerze 40 000 - moja podejrzliwość rosła. A gdy na domiar tego autorem okazywał się Willam King, którego Gotrek doprowadzał mnie na skraj rozpaczy, staję się wręcz paranoikiem.

Nie inaczej było i tym razem, gdy w me ręce trafiła książka Kosmiczny Wilk Wydawnictwa Copernicus. Miękka okładka jedynie pogłębiła mój stan, a to za sprawą ozdabiającego ją rysunku autorstwa, schematycznego do bólu, Englanda Wayna, którego gobliny przypominają, elfy, elfy - orków, a ci ludzi. Postanowiłem jednak zajrzeć do środka... I całe szczęście.

Akcja powieści rozpoczyna się niemal w momencie śmierci głównego bohatera. Ten jakże niewygodny moment żywota każdego z nas staje się jednak dla Ragnara pretekstem do wspomnień, cóż lepszego można bowiem robić, konając w pancerzu Kosmicznego Marines.

Daje nam to rzadką możliwość przyjrzenia się procesowi, który z normalnego człowieka czyni najbardziej wyspecjalizowane narzędzie zagłady w znanych ludzkości galaktykach.

A przyznać trzeba, że podróż przez przeszłość Wilka jest dość ciekawa. Autor umiejętnie i bez dłużyzn przeprowadza nas przez jego młodość, opisując wydarzenia, dzięki którym Ragnar miał szanse zostać tym, kim jest, ale i "cykl produkcyjny", i testy w tej fabryce wojowników. Purystów WH 40000 może zniesmaczyć fakt uczłowieczenia Marines - dla mnie jest to wielka zaleta książki. Mimo potęgi kosmicznych superwojowników, pan King nie pozbawił ich pewnych cech przypisanych ludziom, dzięki czemu nie są oni po prostu szpalerem zakutych z szarą stal posągów, a żywymi istotami, kształtującymi swą postawą przeznaczenie innych.

Trzeba też zaznaczyć, że mimo iż powieść to wspomnienia, a więc znamy niejako finał od początku, potrafi nas ona niejednym zaskoczyć. William King stworzył tez całkiem przyjemny świat, w który umiejętnie wkomponowano elementy mitologii WH 40000, które sprawnie połączył z wierzeniami autochtonów zamieszkujących planetę Fenris, tworząc religię, w której jest miejsce dla Imperatora i jego wojowników.

Zasadniczo jedyną rzeczą, która może zdenerwować czytelnika, jest pewna wszechwiedza głównego bohatera. Skąd wikingopodobny wsiór, wyrwany z objęć swej prymitywnej, opartej na walce kultury wprost na pokład promu klasy Thunderhawk, miałby znać pojęcia ściśle techniczne i przypisane cywilizacjom znacznie bardziej od niego rozwiniętym? Jest to jednak jedyne potkniecie autora.

Niestety tak dobrze nie spisał się polski wydawca, nie wiem kto nawalił, czy tłumacz czy korekta, ale książka aż roi się od literówek, niektóre z nich są tak poważne, że zupełnie zmieniają brzmienie i znaczenie pewnych słów, doprowadzając nieraz do śmiesznych i absurdalnych sytuacji. Nie wspomnę już o kilku błędach ortograficznych. Jestem może dziwny, ale wydaje mi się, że jeżeli ktoś żąda od nas trzydziestu kilku złotych za trzystustronicową książeczkę, nie stanowiącą bynajmniej perły literatury, powinien zadbać przynajmniej o zatrudnienie kogoś, kto zadba o jej korektę.

Reasumując: Kosmicznego Wilka czyta się szybko i przyjemnie. Język jest prosty i pasujący do klimatu, imiona i nazwy miejsc nie zdają się nam wyrwane z kontekstu, a i sama fabuła sprawia, że całość czyta się nad wyraz przyjemnie. Jeśli jednak spodziewasz się monumentalnych bitew i tego co typowe dla WH 40000, mocno się zdziwisz. Książka ta stanowi ciekawy i raczej przyjemny wyjątek wśród powieści osadzonych w tym dominium, koncentruje się na maleńkim wycinku świata i jego historii. Opisuje nie podróże kosmiczne, a podróż jednego człowieka, od lat młodzieńczych poprzez mordercze próby i szkolenia, aż do wymarzonej wiecznej chwały wojownika Imperium. Doskonale nadaje się by zapełnić sobie kilka godzin przyjemną lekturą.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kosmiczny Wilk
Autor: William King
Wydawca: Copernicus Corporation
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2004
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka
Format: 120 x 170 mm
Seria wydawnicza: Warhammer 40.000
ISBN-10: 83-86758-34-1
Cena: 34,00 złCzytaj również

Kosmiczny Wilk - William King
Mary Sue w pancerzu wspomaganym
- recenzja
Illidan
Przypowieść o Zdrajcy z Azeroth
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Corpus
   
Ocena:
0
Dobry tekst. Zacheciles do przeczytania ksiazki. Teraz bedziesz mnie mial na karku az ja pozyczysz :P
24-08-2004 16:36

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.