» Blog » Konkurs na fanfika - legalne?
08-04-2015 14:45

Konkurs na fanfika - legalne?

Odsłony: 243

http://www.aktualnekonkursy.pl/konkursy-literackie/ad/moj-bohater-w-znanym-uniwersum-fantastycznym-konkurs-na-opowiadanie-fantastyczne,2047.html

Oryginalny konkurs. Generalnie fanfiki są chyba taką trochę "szarą strefą" prawa autorskiego. Teoretycznie wolno tworzyć coś takiego jak pastisz, parodię, generalnie "utwór inspirowany", ale pytanie, gdzie przebiega granica? W praktyce z reguły twórcy nie ścigają twórców fanfików (i ciężko się dziwić, bo tępienie swojego fandomu to trochę strzał we własną stopę), ale bardziej restrykcyjnie podchodzą do sytuacji, gdy ktoś próbuje czerpać zyski z "twórczości inspirowanej". A w tym konkursie mamy nagrody pieniężne... Generalnie, sytuacja taka trochę niejasna - pierwszy raz spotykam się z takim konkursem (oczywiście, zdarzają się konkursy na najlepszy utwór nawiązujący do jakichś innych dzieł, ale z reguły są one przeprowadzane w celach promocyjnych przez podmioty, które posiadają prawa autorskie do tych dzieł, jak np. http://www.aktualnekonkursy.pl/konkursy-literackie/ad/gra-o-slowo-wariacje-na-temat-kultowej-powiesci-oraz-serialu-gra-o-tron,2105.html).

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Exar
   
Ocena:
0
ciekawa reklama
08-04-2015 16:35
nerv0
   
Ocena:
+1

Generalnie, sytuacja taka trochę niejasna - pierwszy raz spotykam się z takim konkursem

Ale polter konkurs na scenariusz do Warhammera to by się chciało. ;P

08-04-2015 17:42
Agrafka
   
Ocena:
+1

Napraw linki zią.

08-04-2015 19:07
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Oho, detektyw Łodyga znów na tropie. Ludzie fanfiki piszą za kasę! O tempora, o mores!
Dziś, wyrzucając do kosza starą koszulkę po malowaniu dyskretnie ją podarłem po przeczytaniu tego wpisu. Niestety lepszych szat do darcia nie miałem. Ale zrobiłem to, byś ty nie musiał.
Bo kwestie "prawomocności" fanfików już dawno zostały wyjaśnione, nawet w internecie. Jak nie wierzysz, to sprawdź tamże, zanim wrzucisz takie sensacje na Polter.
08-04-2015 21:29
Adeptus
   
Ocena:
0

@ Z Enterprise

Oho, detektyw Łodyga znów na tropie. Ludzie fanfiki piszą za kasę! O tempora, o mores!

Ale czemu zakładasz, że ja nad tym ubolewam? Dziwię się po prostu, bo do tej pory się z czymś takim nie zetknąłem.

Bo kwestie "prawomocności" fanfików już dawno zostały wyjaśnione, nawet w internecie.Jak nie wierzysz, to sprawdź tamże, zanim wrzucisz takie sensacje na Polter.

No właśnie, czytałem trochę o tym i dlatego wydaje mi się, że sytuacja może być trochę niejasna. To, czy fanfik jest przeróbką utworu oryginalnego, czy samodzielnym utworem inspirowanym zależy od przypadku i jest ocenne. Aby fanfik został uznany za utwór inspirowany, musi się charakteryzować odpowiednim stopniem oryginalności - to nie jest precyzyjna granica.

I ACa 852/13 - wyrok SA Poznań z dnia 27-11-2013

Nie ma uniwersalnych mierników wyznaczających konieczne minimum indywidualnego udziału utworu zależnego. Nie jest to możliwe, zważywszy na bogactwo i zróżnicowanie przejawów działalności twórczej. W rezultacie każdy przypadek wymaga odrębnej oceny.

@ Agrafka

Poprawione.

08-04-2015 22:18
   
Ocena:
0

Imho zysk raczej zbyt mały, aby uznać to za rodzaj piractwa.

09-04-2015 11:13

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.