» Recenzje » Koniasz. Wilk samotnik Tom 2 - Miroslav Žamboch

Koniasz. Wilk samotnik Tom 2 - Miroslav Žamboch


wersja do druku

Artefakty i afekty – przygody i miłość

Autor: Redakcja: Staszek 'Scobin' Krawczyk

Koniasz. Wilk samotnik Tom 2 - Miroslav Žamboch
Miroslav Žamboch przedstawia – Koniasz – Wilk samotnik, tom II, czyli rozstrzygnięcie kolejnej przygody najemnika-intelektualisty. Główny bohater w tomie pierwszym zmagał się ze wszystkim – czarnoksiężnikami, ninja, inkwizycją, a także z aurą, komarami i własnymi uczuciami. Tym razem zmierzy się… z tym samym, definitywnie finalizując swą barwną przygodę. Chociaż pewności, czy to istotnie koniec, mieć nie możemy.

Przyjmuje się, że druga część książki powinna przynosić odpowiedzi na pytania nasuwające się po przeczytaniu prequelu. Nie inaczej jest w przypadku serii Czecha – tom drugi definitywnie rozwiewa większość wątpliwości, równocześnie pozostawiając autorowi otwartą furtkę do napisania kontynuacji przygód.

Oba tomy dotyczą poszukiwania przez tajemniczego najemnika magicznych artefaktów na zlecenie odradzającego się klanu Rumelkowego. Zleceniodawcy ci niegdyś byli potężną organizacją zrzeszającą magów, dziś stali się zapomniani. Na dodatek magia nie jest bezpiecznym hobby. A to, co chcą zdobyć czarodzieje, ukryte jest pośród niedostępnych moczarów. Koniasz – niczym Indiana Jones – jest w stanie znaleźć "skarb", przeżyć i przy okazji zdobyć nieco łupów. Tylko czy cena, jaką przyjdzie mu za to zapłacić, nie okaże się przypadkiem zbyt wysoka? Nagłe zwroty akcji, dziwne koalicje, interesująca historia i niezwykłe uczucie – oto atuty Koniasza – Wilka samotnika.

Czytając tom pierwszy, szczerze się przyznam, czekałem na akcję. Nie oznacza to bynajmniej, że była to część nudna. Po prostu znając wcześniejsze dokonania Žambocha i jego bohaterskiego najemnika, byłem nieco zawiedziony brakiem konkretnego "łomotu". Niedosyt mój trwał tylko chwilę – wraz z publikacją drugiej części akcja ruszyła pełną parą, momentami nawet przekraczając moje oczekiwania. Potyczki, bójki i bitwy nie są już tylko tłem dla opowieści, są właściwą treścią książki. Nie zabrakło także wątku miłosnego, jak na dobrą książkę przygodową przystało. Niech jednak czytelnicy nie oczekują banalnej miłości. Koniasz to nie typ kochasia. A więc i zakończenie romansu będzie nietuzinkowe.

Tom drugi przygód samotnego wilka Koniasza nie odbiega edytorsko od innych książek Fabryki Słów. Mankamenty poprzedniej części można odnaleźć i tym razem. Zastanowić powinniśmy się natomiast nad wspomnianą "furtką": czy to zabieg specjalny, czy może tylko przypadek? Patrząc na tendencje panujące na rynku oraz dotychczasową praktykę czeskiego pisarza, można spodziewać się ciągu dalszego. Aczkolwiek stawiałbym osobiście na nową przygodę Koniasza.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
8.31
Ocena użytkowników
Średnia z 8 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 4
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Koniasz. Wilk samotnik (Koniáš Vlk samotář)
Cykl: Koniasz. Wilk samotnik
Tom: 2
Autor: Miroslav Žamboch
Tłumaczenie: Andrzej Kossakowski
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 21 października 2010
Liczba stron: 392
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Seria wydawnicza: Obca Krew
ISBN-13: 978-83-7574-203-9
Cena: 33 złCzytaj również

Łowcy
Park Jurajski w wersji sztampowo-naiwnej
- recenzja
Ostatni bierze wszystko
Literacka euforia biegacza
- recenzja
Na ostrzu noża
O Koniaszu, przy którym Rambo wysiada
- recenzja
Percepcja
Gdy łowca staje się zwierzyną
- recenzja
Agent JFK. Przemytnik - Miroslav Žamboch, Jiří W. Prochazka
Ręka, noga, mózg na ścianie, czyli „Niezniszczalni” po czesku
- recenzja
Wylęgarnia. Królowa śmierci
Zabiję cię z przyjemnością

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.