string(15) ""
» Blog » Komiks na facebooku? - czemu nie!
05-07-2013 22:47

Komiks na facebooku? - czemu nie!

W działach: komiks | Odsłony: 797

Facebook jest tak mocno lubianym jak i znienawidzonym narzędziem.
Spotkałem się kiedyś nawet z określeniem "szatańska, masońska machina" ale to chyba przesada...

 

Od początku!

 

 Jestem grafikiem, webdesignerem i ilustratorem w jednej osobie. W wolnych chwilach tworzę komiks, o którym mogliście przeczytać już na łamach poltera http://polter.pl/Komiksowa-intryga-czyli-bajki-na-opak-w60291. W skrócie jest to kryminalna historia fantasy przeplatana suchymi żartami. Rzecz dzieje się w ciemnym lesie i... poczytajcie.

 

 

A co z facebookiem? 

 

Zastanawiałem się długo w jaki sposób pokazać szerokiemu gronu odbiorców mój projekt.  Rozważałem różne rozwiązania. Blog? - a kto go znajdzie?, komiks na papierze? - tak za rok kiedy skończe rysować... 
Facebook... Czemu nie? Porozsyłanie linku od znajomego do znajomego, drobna reklama. To daje duże możliwości. Dodatkowo internauci mają go za darmo. Ba! nawet dla mnie jest to wygodne, ponieważ komiks powstaje w formie odcinków i mogę sobie pozwolić na drobne leniuchowanie przygotowując go wtedy kiedy mam na niego czas.

 Wydaje mi się, że pod kątem komiksu online publikowanego na facebooku jestem jedną z pierwszych jak i nie pierwszą osobą, która to robi, ale to chyba żaden powód do przechwałek :)

 

 

Plusy

 

 1. Nieograniczone wręcz grono odbiorców. Tylu ludzi ilu tam się przewija nie znajdziecie chyba nigdzie, dodatkowo jeśli nie chcecie ograniczać się do naszego kraju wystarczy wydać wersje w języku angielskim i fanów jeszcze więcej.

2. Wyrabianie marki i promowanie przyszłego produktu.

Nie oszukujmy się... po co nam te lajki? Po to żeby chociaż 50 osób na 1000, które lubią profil kupiło nasz produkt finalny czyli gotowy komiks albo gadżety z nim związane. 

 

 

Minusy 

 

Są dwa główne minusy publikacji rysunków na facebooku.

 

1. Jakość obrazu.

Nie ważne jak dobrej jakości plik wrzucisz. Zawsze będzie kłopot z wyświetlaniem. Rysunki są nieco rozmyte i odbiegają od tego co można zobaczyć na innych portalach.

Nie wiem, czy to celowy zabieg ale strasznie irytujący.

2. Reklama- niestety, żeby mieć widzów musimy wydać kilka złotych. Ruch sam się nie napędzi.  

 

 

Podsumowanie

 

 Promocje komiksu za pomocą facebooka uważam za trafny pomysł.
Daje nam to duże możliwości manewru, promowania się, organizowania konkursów itp.

Wiadomo, możecie powiedzieć "Oni ukradną Ci projekt!", "regulamin", "CIA, FBI, Masoni" - ale komu by się chciało zajmować głupim komiksem, skoro mają banery coca coli z gwiazdami muzyki...
Ale decyzja należy do Was :)

 

Ja tymczasem zapraszam do śledzenia moich poczynań.

https://www.facebook.com/komiksowaintryga 

2
Notka polecana przez: Sznurek44, WekT
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Salantor
   
Ocena:
+1
Można skomasować wady i zalety, tworząc komiks na stronie i linkując na Facebooku. Fanpejdż wystarczy do podbicia oglądalności na blogu czy innym serwisie.

A z tym płaceniem to bym jednak uważał, bo te "do stu polubień na dzień" za 34 ziko brzmią jak "zapłać, a my poślemy puste konta i natrzaskamy ci łapek w gorę".
06-07-2013 01:54
~Morel bez loga

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Wydaje mi sie ze chodziło o sponsorowane posty i zwiększenie zasięgu ;)
06-07-2013 07:32
Reckles
   
Ocena:
0
Chodziło o kampanie reklamową. Dokładnie ustalasz sobie miesięczny budżet, który przewiduje jakąś liczbę wyświetleń reklamy dziennie. Jeśli ktoś jest zainteresowany klika.

Jeśli chodzi o puste konta - nie unikniesz tego. To nieuczciwe praktyki firm pozycjonerskich, tzw. Black Hat Seo, robione tylko po to aby wypromować stronę klienta. Ale to tyczy się nie tylko FB ale i innych portali, choćby i poltera.
06-07-2013 07:52
Senthe
   
Ocena:
+1
@Reckles
Nie trać kasy na "promocję". Bądź dobry. Promocja zrobi się sama.
06-07-2013 12:09
Reckles
   
Ocena:
0
Obawiam się droga @Senthe , że to nie jest takie proste :) Staram się być dobry ale co mi po tym skoro jak do tej pory nikt z branży nie uśmiechnął się do mnie hehe. Wygląda na to, że jestem nijaki
06-07-2013 16:28
Salantor
   
Ocena:
+1
Albo minęło za mało czasu.
06-07-2013 16:38
Senthe
   
Ocena:
+1
Nie bardzo rozumiem, w jaki sposób (a wręcz: po co) chcesz osiągnąć jakąś popularność, jeśli od listopada zamieściłeś na stronie 7 - słownie: siedem - odcinków swojego komiksu.
06-07-2013 23:14
Reckles
   
Ocena:
0
@Senthe odpowiadam:
Ponieważ w tym momencie komiks powstaje w wolnych chwilach poza pracą. Jeśli jakieś wydawnictwo, czy też inny podmiot wyraziło by jakieś większe zainteresowanie a co za tym idzie zaproponowało sensowne pieniądze, jestem w stanie rzucić obecną pracę(z której jestem i tak niezadowolony) i poświęcić się temu tak aby wydawać cały komiks raz na kwartał, raz na miesiąc itp. Po to mi popularność :)
07-07-2013 10:07
Senthe
   
Ocena:
+1
@Reckles
Jeśli próbujesz osiągnąć popularność na Facebooku umieszczając jeden odcinek komiksu na miesiąc, to nijak Ci się to nie uda. Do takich właśnie celów powinieneś założyć osobną stronę.

Komiksy na FB powinny być krótkimi formami z potencjałem wirusowym, pojawiającymi się często.
Komiksy na stronach zewnętrznych mogą pojawiać się rzadko, w full kolorze, mieć fabułę. To zapewnia k100 wiernych followersów. Jeśli będziesz naprawdę dobry (i będziesz regularnie wrzucać kolejne odcinki), to po paru latach staniesz się popularny wśród znacznie większej ilości followersów, nawet o to specjalnie nie dbając.

To nie są jakieś prawdy objawione, tylko moje obserwacje (a komiksów czytam sporo). Można się nie zgadzać.

Ćwiczenie: kiedy następnym razem znajdziesz komiks, który Ci się spodoba, sprawdź, w jaki sposób na niego trafiłeś, ile posiada już odcinków, jak długo jest prowadzony, ile ma komentarzy, ile ma fanów na FB.
07-07-2013 12:29

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.