string(15) ""
» Blog » Komiks Star Wars w Fantastyce
25-11-2016 00:11

Komiks Star Wars w Fantastyce

W działach: Komiks, Wykopaliska, Star Wars | Odsłony: 110

Komiks Star Wars w Fantastyce

To w "Fantastyce" był komiks z SW?

O tym, że w "Fantastyce" pojawił się kiedyś komiks z uniwersum Gwiezdnych wojen dowiedziałem się przypadkiem w czerwcu tego roku od administratora strony internetowej StarWarsy. Napisał mi wtedy na ten temat mniej więcej tyle: Jeszcze w którejś fantastyce był kiedyś fragment TESB. W pierwszej chwili nawet nie byłem pewien, czy chodziło o fragment komiksu, czy jednak książki. Spróbowałem googlować wspólnie hasła "Star Wars", "komiks" i "Fantastyka", ale jest to zestawienie dające tak ogromne pole do popisu... Trudno się dziwić, że nic nie znalazłem. Drugą próbą było odnalezienie bazy spisów treści "Fantastyki". Zakończyło się niestety znalezieniem dwóch spisów zupełnie ignorujących obecność komiksów w magazynie - spisy treści w Encyklopedii Fantastyki i jeszcze jeden, którego nie zapisałem (jak się okazuje jest też kolejny taki spis tu: Fantastyka i S-ka).

A może by taki spis zrobić?

Stojąc przed powyższym problemem, postanowiłem stworzyć taki spis komiksów wydrukowanych w "Fantastyce", o czym pisałem w poprzedniej notce. Już na wstępie, przeglądając literaturę przedmiotu, poznałem tytuł komiksu. W "Bibliografii komiksów wydanych w Polsce w latach 1905(1858) - 1999" Marka Misiory natknąłem się na tytuł szukanego komiksu - "Być Jedi". Przeszukując bezmiar Internetu pod kątem kolejnych tytułów, natknąłem się na więcej informacji o "Być Jedi" na stronie Star Wars Fan Pack. Sprawa jest już jasna - "Być Jedi (fragmenty)" to 3 plansze, które ukazały się w numerze 11(86)/1989 "Fantastyki".

Czy aby na pewno wszystko jest jasne?

No właśnie - czemu "fragmenty", czego "fragmenty", kto jest autorem - takie pytania od razu pojawiły mi się w głowie. "Polski Internet" nie przyniósł odpowiedzi. Również oględziny plansz nie przyniosły informacji o autorach, ale za to wskazały trop do oryginalnego tytułu. Na górze pierwszej planszy widzimy taki fragment:

Jest to zapewne fragment oryginalnego logotypu "................ JEDI!". Z tego oraz z polskiego tytułu "Być Jedi" nasuwa się pomysł - a może oryginalny tytuł to "To be a Jedi"?

Znów szukanie

Pierwszy wynik z wyszukiwarki Wookieepedii to "Star Wars 42: The Empire Strikes Back: To Be a Jedi". Czy aby Kuba ze StarWarsów nie wspominał właśnie o TESB? Sprawdzam jeszcze dostępne w artykule i jego okolicy grafiki (poniżej - prawa) i porównuję je z planszami z "Fantastyki" (poniżej - lewa):

Mam już pewność - komiks "Być Jedi" opublikowany w "Fantastyce" z listopada 1989 r. (nr 11(86)/1989) to fragment czwartej części miniserii "Imperium kontratakuje" - czyli czterdziestego drugiego numeru komiksowej serii "Star Wars" publikowanej niegdyś przez Marvela (org. "Star Wars 42: The Empire Strikes Back: To Be a Jedi"). Ten akurat numer został opublikowany pierwotnie w 1980 roku, a jego autorami są: Archie Goodwin (scenariusz), Al Williamson i Carlos Garzon (rysunki) oraz Glynis Wein (kolory).

Krótsza droga

Żeby było zabawniej dziś, zabierając się za tę notkę wszedłem na StarWarsy.pl, co tam znalazłem zobaczycie TUTAJ. Na szczęście nie znalazłem tego wcześniej, bo nie wziąłbym się za robienie listy komiksów z "Fantastyki", wskutek czego nie powstałby dzisiejszy wpis.

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.