Outpost 2
string(15) ""
» Blog » Kobieca postać - jak ugryźć temat?
21-02-2013 13:26

Kobieca postać - jak ugryźć temat?

Odsłony: 35

Po przeczytaniu dwóch wpisów blogowych Petry i Krzemienia pomyślałam, że też mogę się powymądrzać.

 

Co zrobić, żeby postać była prawdziwie kobieca? Nie bójmy się stereotypów. Oczywiście, że są to opinie generalizujące i mocno wyolbrzymione, ale przecież skądś się musiały wziąć. Użyte mądrze i z umiarem nadadzą postaci ciekawych kolorów.

 

Baby są płaczliwe

 

O panie! W PMSie to aż nadto. Kobiety generalnie są bardziej uczuciowe. Chociaż z drugiej strony może poziom uczuć jest na odpowiedniej wysokości, a to panowie są nieczuli? W każdym razie, niech Twoja postać okazuje uczucia, te negatywne też. Wyobraź sobie, że Twoja wojowniczka trafia do zrujnowanej wioski. Zgliszcza jeszcze się dymią, kobiety płaczą nad ciałami dzieci, a gdzieś na wzgórzach majaczą sylwetki mężczyzn nabitych… Ooops! Naciągniętych na pale. Czyż nie jest to widok przygnębiający? Kto będzie mieć pretensje do kobiety, jeśli usiądzie przytłoczona ciężarem cierpienia i uroni kilka łez?

 

Inna sytuacja: Ty i Twoja drużyna wędrujecie górskim szlakiem. To już kolejny dzień, końca nie widać, leje deszcz, buty się ślizgają po mokrych kamieniach… NOSZ K***A! ILE MOŻNA?! Twoja czarodziejka, nieprzywykła do takich warunków, może rzucić tobołem, zwyzywać wszystko na czym świat stoi i stanowczo odmówić dalszej współpracy.

 

Bo siodło musi kolorem pasować do moich oczu

 

Znam takich kolesi, którzy pindrzą się dłużej niż ja, a wychodząc do ludzi myję się, ubieram i szpachluję. Jednakżespójrzmy prawdzie w oczy -‘strojne panny’ występują częściej niż ‘strojni panowie’. Tutaj należy bardzo uważać, żeby nie przesadzić. Kobitka, która będzie poprawiać włosy co dziesięć minut, dobierać kolor kołczanu do swoich oczu i pytać, czy dobrze wygląda w zielonym, to już przesada. Baba, która została rzucona w wir walki, poszukiwań zaginionych artefaktów lub czego tam chcecie, będzie mieć ważniejsze sprawy na głowie. Aczkolwiek… Opisując Waszą postać postarajcie się zwrócić uwagę na drobiazgi w ubiorze. Mam na myśli koraliki starannie wplecione w grzywę barbarzyńskiej wojowniczki, czy apaszkę o delikatnym wzorze pod szyją pani psycholog. Dbałość o wygląd i srocze zapędy mogą zaprowadzić Waszą postać dalej niż do kowala. Targ jest pełen kramów z pachnidłami i biżuterią, a może u sprzedawców dowiecie się czegoś ciekawego o córkach jakiegoś szanowanego szlachcica?

 

Mój ty tygrysie

 

Będąc jeszcze w grupie kobiecej na FB, ktoś wspominał, że żeńska postać kolegi nic tylko uwodziła wszystkich NPCów i członków drużyny. Ja rozumiem, że nie jeden by tak chciał, co by babki kleiły się do panów za samo posiadanie penisa., ale tak dobrze nie jest. Jeśli Twoja postać to piękność, używaj jej atutów mądrze. Piękna kobieta nie musi się wdzięczyć przed byle strażnikiem, żeby dowiedzieć się tego, czego chce. Wystarczy ładnie się uśmiechnąć i zapytać. Z drugiej strony, będzie ciekawie jeśli Twoja stara wiedźma będzie robić maślane oczy do młodych chłopców.

 

Women know your limits!

 

A na koniec coś z innej beczki. Zastanów się z MG nad rolą kobiet w danym społeczeństwie, a potem zdecyduj, czy Twoja postać będzie przykładną obywatelką, czy też buntowniczką. Obie postawy pociągną za sobą różne konsekwencje.

 

Mam nadzieję, że podsunęłam Wam kilka pomysłów na stworzenie konkretnej baby. Wiem, że dla facetów stworzenie takiej postaci jest wyjątkowo trudne, bo jak tu takie stworzenie zrozumieć?

Do boju Panowie!

Komentarze


nerv0
   
Ocena:
+1
:(((
21-02-2013 14:31
Tyldodymomen
   
Ocena:
+5
Ciekawe czy wzorem wpisu Krzemienia doczekamy się femibojówek walczących ze stereotypami.
21-02-2013 14:39
etcposzukiwacz
   
Ocena:
0
Próba ukamienowania Krzemienia czy to nie brzmi ironicznie? Tu jednak sprawa "zbrojnej interwencji" raczej nie wchodzi w gre, w końcu nie pisał tego facet.
21-02-2013 14:43
Z Enterprise
   
Ocena:
+4
Tymenie, to by było dośc stereotypowe zachowanie, takie wysyłanie bojówek antystereotypowych, nie sądzisz? :)
21-02-2013 14:46
Aure_Canis
   
Ocena:
+10
Ignacjo, chyba nie zrozumiałaś wpisu Petry. Z niego wynika bowiem, że najlepsza postać kobieta to taka, której odbierzesz wszystkie cechy kulturowo uznawane za "kobiece" i będziesz ją prowadziła tak, jakby była mężczyzną. Bo faceci są lepsi.
True story.
21-02-2013 14:51
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Mów jej Vincent, a nie "Ignacjo".
21-02-2013 14:53
Scobin
   
Ocena:
+12
@Aure

Nie. :)

@Ignacja

Stereotypy w RPG ogólnie są OK. Ale chyba najciekawsze skutki przynosi taki zabieg, w którym mamy i stereotyp, i jego przełamanie. Przykładowa postać kobieca utworzona w ten sposób: prezydent Laura Roslin z serialu "Battlestar Galactica". Z zawodu nauczycielka, potrafi płakać z radości, kiedy we flocie rodzi się nowe dziecko, a jednocześnie jest zdolna do zimnych, wykalkulowanych decyzji (bez szczegółów, żeby nie spoilować). Przykładowy mężczyzna tak zrobiony: Gaius Baltar z tegoż serialu. Z jednej strony stereotypowy samiec poligamiczny, z drugiej – rozhisteryzowany ponad miarę.
21-02-2013 15:16
42017

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
@Scobin
To już kwestia gracza ile cech stereotypowych nada swojej postaci. Ale masz rację, im więcej nakombinujemy tym ciekawiej sa sa sa...

@Aure
Faceci przeważnie nie posiadają biustów. Wniosek... są gorsi ;>

@ZE
W LO mówili mi per Ignacy @[email protected]
21-02-2013 15:21
Z Enterprise
   
Ocena:
+4
A kobiety które mają problemy z wykształceniem gruczołów mlecznych? Kobiety są równe, ale niektóre są równiejsze? Uważaj, co piszesz, bo zaraz dostaniesz prewecyjnym desantem z fejsbuka, Ignacy :)
PS. Już pierwszy zwiadowca, Scobin, zaczął montowac przyczółek :)
21-02-2013 15:24
42017

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+5
Wezmę to na klatę xD
21-02-2013 15:25
Z Enterprise
   
Ocena:
+2
Powiedziane jak prawdziwy mężczyzna....

???

Nie! Jak prawdziwa kobieta!

!!!!

Wróc, zgubiłem się. Jakiś taki niezdecydowany dzisiaj jestem, i chyba lekko histeryzuję. Ile pedeków dostanę? :D
21-02-2013 15:33
Hastour
   
Ocena:
+10
Zgodzę się ze Scobinem.

Generalnie jeśli ktoś w ogóle chce podejmować na sesji (lub w filmie, książce...) tematy, nazwijmy to w uproszczeniu, "równościowe", to właśnie nie można robić tego po Petrowemu - tworząc sobie świat, gdzie wszystko jest idealnie i nikt się nie dziwi kobiecie-wojowniczce, czarnoskóremu szlachcicowi czy parze gejów-karczmarzy. Wręcz przeciwnie - żeby ze stereotypami na sesji czy w fikcji walczyć (nieistotne, czy ma to sens), najlepiej, żeby były wręcz wyostrzone. I wtedy jest pole do popisu dla przełamujących je postaci.
21-02-2013 15:39
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2
Scobin bada możliwość złożenia przez Ignacje samokrytyki. Perspektywa Omaha Beach na bloga jest bardzo poważnym argumentem.
21-02-2013 15:40
Obca
   
Ocena:
+12
Odgrywanie kobiecej postaci jest super proste gram takimi od poczatku kariery. Nie wiem gdzie inni widza problem i potrzebują poradnikow. ;-)
21-02-2013 16:02
inatheblue
   
Ocena:
+11
Miałam taką postać, która chciała być kowalem jak tatuś. Solidna baba z bicepsem, ale śliczną sukienkę włoży bardzo chętnie (chociaż częściej będzie ją trzymać w skrzyni i trząść się, żeby się śliczności nie zniszczyło).
A na stereotypie kobiety w chaimnail bikini oparłam swoją postać do Exalteda, Krwawą Perłę Żałobnej Wojny, platynowoblond biuściastą piękność w białych kozaczkach ze skóry młodych foczek i biustonoszem z czaszek pokonanych wrogów. Miała charm pozwalający na utrzymanie równowagi w każdych warunkach tylko po to, żeby wszędzie chodzić w szpilkach.
21-02-2013 16:02
Albiorix
   
Ocena:
+1
Lata temu dziewczyny powiedziały mi że odgrywam kobiece postaci źle, i przestałem. No ale jako MG czasem muszę.

Moje NPCe mają osobowość złożoną z kilku wzorców/archetypów którym przypisuję moc w skali 1-10. Na tę listę może trafić wszystko co tylko wpływa na zachowania postaci, zależnie od kontekstu, np "nastolatek", "szkot", "lekarz", "buddyjski mnich", "złośliwiec" itd. I czuję się zobowiązany odgrywać kobiecość postaciowych NPCek tylko wtedy i tylko w takim zakresie jak mam na liście coś w stylu "femme fatale" albo "matka polka" albo "kobieca" jako archetyp uniwersalny, albo "dba o wygląd".

Każdy archetyp w zakresie 1-5 odgrywany jest z umiarem i stosownie do sytuacji a 6-10 - jest przerysowany i skrajny.

Dzięki temu nie muszę się martwić że kobiecość moich NPCów będzie niedorysowana lub przerysowana bo panuję nad jej intensywnością za pomocą cyferki :)
21-02-2013 16:57
Obca
   
Ocena:
+2
@Albiorix

Zazdrosne były, A w ogole co się bedziesz kobiet słuchał :-P
21-02-2013 17:16
Albiorix
   
Ocena:
+1
Ludzie w ogóle nie są moją specjalnością, kobiety tym bardziej, więc zakładam że miały rację :)
21-02-2013 17:17
Obca
   
Ocena:
+3
Następnym razem do kuchni zapędż żeby zrobiły kanapkę.
21-02-2013 17:19
etcposzukiwacz
   
Ocena:
0
@ Albiorix
Czy można brać na poważnie mówiące o sobie?
Przecież jestem dziwnie pewien że większość z nich powiedziałby że są inne od większości ;)
21-02-2013 17:30

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.