string(15) ""
» Blog » [Kit1] Sabrina Niedyskryminująca Smoczyca
12-10-2012 00:02

[Kit1] Sabrina Niedyskryminująca Smoczyca

W działach: RPG, Kit | Odsłony: 47

W odpowiedzi na apel Ninetonguesa o przywrócenie właściwego stosunku kontentu do trollerki, przedstawiam propozycję Głównego Złego. System dowolny okołodedekowy. Evernight wydaje się być właściwym wyborem.

 

Sabrina Niedyskryminująca Smoczyca
Pierwsza Czarna Ciemnołuska Smoczyca, która miała odwagę aktywnie przeciwstawić się stereotypom na temat swojej płci, gatunku i koloru jednocześnie.

Dlaczego jest zły/zła?
Jeszcze całkiem młodym smoczątkiem będąc, Sabrina aktywnie buntowała się przeciwko wtłoczeniu w tradycyjne role smocze. Wcale nie chciała porywać owiec, preferując dietę wegańską. Nudziło ją kolekcjonowanie skarbów, patrolowanie terytorium i maskulinistycznie honorowe pojedynki z paladynami. Czuła się niezrozumiana, niedoceniona i zmuszona do pełnienia roli narzuconej przemocą przez opresyjną, humanoidocentryczną tradycję i kulturę generic fantasy.

Niestety, jedna z pierwszych grup poszukiwaczy przygód,  która zawitała do jej modnie urządzonej jaskini, nie weszła z nią w dyskurs o dyskryminacji niziołków w dostępie do profesji barbarzyńcy, tylko zupełnie stereotypowo spuściła jej wp… ehm, lanie. Sabrina ledwo wylizała się z ran i poprzysięgła zemstę.

Jak objawia się jego/jej "zło"?
Sabrina nie mieszka już w jaskini,  gdyż potwierdzałoby to stereotyp, że smoczyca powinna siedzieć w jamie i wysiadywać góry złota. Zamiast tego, krąży po świecie w ludzkiej postaci, walcząc zaciekle z wszelkimi formami dyskryminacji, szufladkowania i  lekceważącego stosunku – głównie do smoczyc, kobiet i ciemno ubarwionych ras inteligentnych.

Jej ulubionym zajęciem  jest przyłączanie się do drużyn poszukiwaczy przygód, gdzie udaje odpowiednio standardową Damę w opresji, Przydatną Uzdrowicielkę czy też Autochtoniczną Przewodniczkę.

W tym czasie dokładnie przysłuchuje się rozmowom bohaterów, badając ich stosunek do płci kulturowej i biologicznej,  szacunek dla odmienności gatunkowych, tolerancję dla nieumarłych, niedyskryminowanie zielonoskórych i gadokształtnych, nieobrażanie uczuć religijnych mieszkańców zaświatów, tolerancję dla wrażliwości Chaotycznej Złej, świadomość równowagi ekologicznej lochów, równy dostęp do wszystkich profesji, właściwą stopę redystrybucji skarbów i  inne zapatrywania światopoglądowe. Nietrudno się domyślić, że dla większości drużyn test ten nie wypada korzystnie.

Sabrina rozpoczyna więc aktywną, choć subtelną reedukację. Używając swych wyszkolonych zdolności magicznych i zwyczajnej manipulacji, podkręcając tlące się tu i ówdzie poczucie niezadowolenia – z niesprawiedliwego podziału łupów, z przywództwa najsilniejszego wojownika, z seksistowskich komentarzy wobec łuczniczki czy też domagania się Leczenia Lekkich Ran od maga tak, jakby jaśnie panu i władcy drużyny należało się, jak psu zupa.

U kresu podróży, którym powinien być fałszywy, sprytnie podsunięty przez smoczycę, a atrakcyjny dla bohaterów cel (kryjówka młodego smoka, bogata nekropolia, wieża niedawno zmarłego maga itp.), Sabrina ma już dokładnie wyrobione zdanie o członkach drużyny, która dzięki jej działaniom pogrąża się we wzajemnych oskarżeniach, podejrzeniach i ogólnej frustracji. Jeżeli uda się tym sposobem skłócić grupę i doprowadzić do jej rozpadu, czy to przez odejście obrażonych członków, czy też wyrzucenie ich siłą przez przywódcę – tym większe zwycięstwo smoczyca w swoim mniemaniu odnosi.

Jaki ma plan?
Jeśli nie uda się doprowadzić do rozpadu drużyny, sprowadza podstępnie bohaterów do swojej tymczasowej kryjówki. Jej bezwolni słudzy internują grupę, a Sabrina może nareszcie ujawnić swą prawdziwą postać. Następnie, w uroczystym i sprawiedliwym społecznie procesie wykazane zostaną wszystkie odnotowane uchybienia bohaterów wobec światopoglądu Sabriny.

Mogą oni wówczas uniknąć kary, składając szczerą i wyczerpującą samokrytykę. Wiąże się to jednak z dobrowolnym przyjęciem klątwy Najwyższego Uwarunkowania – każdy bohater będzie musiał do końca życia samomoderować swoje zachowanie w określonych sytuacjach zgodnie z życzeniem smoczycy, lub umrzeć bolesną śmiercią. Na przykład, próbować przekonywać wszystkie napotkane wszetecznice do okresowych badań zdrowotnych.

Alternatywą jest honorowy pojedynek ze smoczycą. Honorowy, a więc sprawiedliwy, niedyskryminujący i wyrównujący szanse. Bohater zostaje pozbawiony wszelkiej broni (przecież smoczyca żadnej nie ma), zbroi i wyposażenia magicznego. Otrzymuje za to przyczepione do pleców sztuczne, koszmarnie nieporęczne skrzydła i wypija eliksir umożliwiający zianie ogniem (na który to ogień smoczyca jest, oczywiście, odporna). Ewentualny zwycięzca tego pojedynku zostałby, hipotetycznie, puszczony wolno.

Przegranych natomiast zjada się bez już dalszych ceregieli. Wyposażenie i magiczne przedmioty drużyny zostają sprzedane i zasilają wybrany przez Sabrinę cel charytatywno-światopoglądowy.

Zasoby
Bardzo umiarkowana góra skarbów. Sabrina gardzi materializmem, preferując rozdawanie zdobytego majątku odpowiednim organizacjom (ale nigdy indywidualnym osobom, Sabrina wierzy w kolektyw, a do własności prywatnej podchodzi nieufnie).

Zwykłe i niezwykłe zdolności
Zwykłe dla dorosłego, doświadczonego smoka, plus rozwinięte umiejętności związane z magią manipulowania umysłami – cokolwiek akurat do konkretnego systemu pasuje.

Zwolennicy („sługusy” to mowa nienawiści!)
Wyjątkowa zbieranina fanatycznych wyznawców, nawróconych bohaterów, druidzkich ekologów, wyemancypowanych rycerskich żon, rozpieszczonych dzieci bogatych szlachciców, przeintelektualizowanych żaków taumaturgizmu, elementalizmu i genderyzmu, a nawet członków tajemnego kultu Hipsterów, o których trendsettingowych mocach krążą złowrogie pogłoski na całym kontynencie. Większość zachowuje się jak bezwolne, kontrolowane mocą umysłu smoczycy zombie, i nie przedstawia wielkiego zagrożenia. Jest ich jednak naprawdę wielu.

Dlaczego jest fajny/ fajna

Z prostej przyczyny – jest szczerze, głęboko i absolutnie przekonana, że to co robi, jest słuszne. Sabrina chce zmieniać świat na lepsze, i robi to z żelazną determinacją. Nie spocznie, dopóki wszyscy nie zrozumieją swoich błędów, nie złożą samokrytyki i nie zmienią swojego życia.  Nie licz na dyskusję, na apelowanie do jej w gruncie rzeczy dobrego charakteru, na układy czy kompromisy. Sabrina nie uznaje kompromisów. Jesteś z nią, albo jesteś krasnoludzką (elfią, ludzką itp.), gatunkistyczną świnią. Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji.

Komentarze


38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
nie wermin, tylko wemin, CSie.
12-10-2012 13:59
Albiorix
   
Ocena:
0
Ja czasem robie NPCe o poglądach jaskrawo sprzecznych z moimi własnymi i/lub moich graczy. Ale zawsze staram się wtedy dorzucić jakieś cechy pozytywne, jakieś uzasadnienie, sens, niejednoznaczność. Chyba nawet nienajgorsze mi z tego NPCe wychodzą.
12-10-2012 20:12
etcposzukiwacz
    A może by tak...?
Ocena:
+1
Rozumiem że to żart i autor nad statystykami postaci nie myślał? A może szkoda, bo faktycznie dało by się wykorzystać. Macie jakieś pomysły na statystyki w Savage Worlds lub D20?
13-10-2012 10:49
Hastour
   
Ocena:
0
Autorowi się nie chciało, bo późno było :) Do d20 nie chciałoby mi się nawet w dzień, bo upierdliwe tworzenie npc to jeden z powodów, dla których już nie gram w ten system.

A do SW przepis jest prosty: weź zwykłego smoka (są np. w Fantasy Companion) i dodaj mu trochę więcej sprytu, kilka mocy związanych z kontrolą umysłu i umiejętność Wiedza (Doktryny Społeczno-polityczne) na k10.
13-10-2012 13:50
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
I Wpływy!
13-10-2012 14:13
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ta smoczyca przypomina mi taką jedną z fandomu.
14-10-2012 13:34
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czyżby Petrę?
14-10-2012 18:36
42017

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Nie, przecież ona nie ma łusek.
14-10-2012 19:44
   
Ocena:
+1
Nudne się robi.
15-10-2012 12:58
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
slann cichuj
15-10-2012 13:52
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+5
Sabrina Niedyskryminująca Smoczyca
Duch k10, Siła k12 + 5, Spryt k12
Zręczność k10, Odwaga k12
Spostrzegawczość k12, Walka k10
Zastraszanie k 12 + 10
Tempo k8, Obrona 6
Wytrzymałość 20
Wiedza doktryna równouprawnienia k12
Zdolności specjalne:
Kontrola umysłu – narzucanie klątwy Najwyższego Uwarunkowania lub narzucanie tzw. Honorowego pojedynku
Wpływy – współpraca władz ze smoczycą
Zawzięty – smoczyca nie otrzymuje rany, mimo dwukrotnego szoku.
I jak wam sie podoba? :)
15-10-2012 16:17
42017

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja bym jeszcze dorzuciła jakiś magiczny przedmiot.

Miotła Nieuniknionej Emancypacji, Magiczna księga Gender-Zrównania lub cokolwiek innego, byle o równie suchej nazwie.
15-10-2012 16:37
Don Czeslavio
   
Ocena:
0
Bogowie :D To Ty to jeszcze Siriel pamiętasz? Łezka w oku się kręci. A kuplecik był pierwsza klasa :)

Powyższy tekst - kawał dobrej roboty.
15-10-2012 21:15

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.