» Recenzje » Kiki z Montparnasse'u

Kiki z Montparnasse'u


wersja do druku

Kalejdoskop postaci

Autor: Redakcja: Maciej 'Repek' Reputakowski

Kiki z Montparnasse'u
Kiki z Montparnasse'u opowiada o życiu Alice Prin, z którą za sprawą duetu Catel-Bouquet udajemy się w niezwykle interesującą biograficzną podróż. Historia rozpoczyna się w Châtillon-sur-Seine, gdzie w 1901 roku na świat przychodzi kobieta, którą świat miał zapamiętać jako Kiki.


Od piekarni do atelier

Do dwunastego roku życia mała Alice wychowuje się pod opieką babci. Następnie wyrusza do Paryża, aby chwilowo zamieszkać z matką oraz rozpocząć pracę. Jednym z zajęć, których się podejmuje, jest praca w piekarni, gdzie poznaje rzeźbiarza Ronchina. To on proponuje jej pozowanie, które zaowocuje potem "zawodem" modelki wykonywanym przez Alice w dorosłym życiu oraz potępieniem ze strony matki. Od tego momentu Alice zacznie poznawać artystyczny świat Montparnasse'u z całym jego dobrodziejstwem i pułapkami. To świat śpiewania i tańczenia w barach oraz nocnych klubach, alkoholu, narkotyków, seksu oraz sławnych twórców.

Kiki z Montparnasse’u to biografia Alice Prin, ale postać głównej bohaterki jest tylko jedną z twarzy, które pojawiają się na kartach komiksu. Pełny obraz Kiki maluje się dopiero w jej kontaktach z przyjaciółmi i rodziną. A jest w kim wybierać. Bardzo ciepłą postacią jest jej babka, Geneviève. Ze strony rodzinnej liczy się również chrzestny Jules. Obie te postaci stanowią przeciwwagę dla całej plejady artystów, z którymi Kiki romansowała, dla których pozowała, albo których po prostu znała. Znajdziemy tutaj między innymi takie nazwiska jak Tsuguharu Fujita, Moïse Kisling, Man Ray (wielka miłość Kiki, z którym stworzyła długoletni związek), Pablo Picasso, Tristan Tzara, Jean Cocteau, André Breton, Marcel Duchamp, Ernest Hemingway, Henri Broca i wielu innych. Otoczona wianuszkiem tych ludzi Alice niespecjalnie nawet szuka swojego miejsca w świecie. Zwyczajnie daje się ponieść chwili i zabawie. Aż do śmierci w 1953 roku.

Obcowanie z wielkimi świata sztuki, z prawdziwymi artystami, wyzwala Kiki, sprawia, że dziewczyna z prowincji staje się sławna i przeżywa swój paryski sen. Ceną za moźliwość życia w tym świecie są uzależnienia, które przyśpieszają jej śmierć.


Kolorowa czerń i biel

Kiki z Montparnasse'u jest biografią "lekką". Komiks nie zarzuca nas zbędnym natłokiem informacji, dla których miejsce znajduje się w załączonych na końcu albumu biogramach sławnych ludzi epoki oraz spisem chronologicznym wydarzeń z życia Królowej Montparnasse'u. Te dwa dodatki z jednej strony stanowią streszczenie komiksu, a z drugiej znakomicie go uzupełniają. W ten sposób rygory biograficzne zostają zachowane, a i lekkość czytania nie jest zaburzona.

Autorom udało się barwnie opowiedzieć w czerni i bieli o życiu niezwykle ciekawej postaci. Historia wciąga przez intrygujący kontekst (burzliwe życie artystyczne Paryża), a także za sprawą ciekawych losów głównej bohaterki. Twórcom zatem pozostało już tylko zadbać o przejrzystość opowieści.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
8.1
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 3
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kiki z Montparnasse'u (Kiki de Montparnasse)
Scenariusz: José-Louis Bocquet
Rysunki: Catel
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 2012
Liczba stron: 416
Format: 170×240 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Wydawca oryginału: CastermanCzytaj również

Kingdomino: Duel
Czy te kości mogą kłamać?
- recenzja
Kingdomino: Era gigantów
Giganci to cieniasy
- recenzja
Queendomino
Królowa to więcej niż król
- recenzja
Kingdomino
Klasyka wynaleziona na nowo
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.