» Kiedy zawodzi grawitacja

Kiedy zawodzi grawitacja

Dodał: Maciek 'starlift' Dzierżek

Kiedy zawodzi grawitacja
6.5
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 2
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Kiedy zawodzi grawitacja - Poltergeist patronem
Tytuł: Kiedy zawodzi grawitacja (When Gravity Fails)
Autor: George Alec Effinger
Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce wydania: Wrocław
Data wydania: październik 2006
Liczba stron: 328
Oprawa: miękka
Format: 130 x 205 mm
Seria wydawnicza: Behemot
ISBN-10: 83-7384-577-1
Cena: 24,90 zł

Żyjący w dekadenckim świecie tanich przyjemności i łatwej śmierci prywatny detektyw Marîd Audran ceni sobie niezależność. A jednak, jak każdy w Budajin, on też jest do wynajęcia - za odpowiednią cenę. I dostaje propozycję nie do odrzucenia. Ojciec chrzestny półświatka chce wykorzystać detektywa jako narzędzie zemsty. Po ulicach arabskiego getta krąży bowiem nowy zabójca – szaleniec używający elektronicznych chipów, które zmieniają jego osobowość od Jamesa Bonda po sadystycznego rzeźnika zwanego Khanem. Zanim Marîd stanie z nim do walki, sam musi poddać się operacji wszczepienia wyrafinowanych implantów.

Kiedy zawodzi grawitacja została rewelacyjnie przyjęta i okrzyknięta klasykiem już w momencie opublikowania, a trylogia powieści o Marîdzie Audranie, którą rozpoczyna, wyznaczyła kulminacyjny punkt kariery autora.

George Alec Effinger, znakomity amerykański pisarz science fiction, urodził się w 1947 r. w Cleveland, większość życia spędził i zmarł w 2002 r. w Nowym Orleanie. Absolwent Yale. Już jego pierwsza powieść, wydana w rok po debiucie (What Entropy Means to Me z 1972 r.), została nominowana do nagrody Nebula. Największy sukces osiągnął jednak trylogią powieściową o Marîdzie Audranie, umiejscowioną w XXI-wiecznym Środkowym Wschodzie, Tworząc ją, Effinger wzorował się na najstarszej dzielnicy Nowego Orleanu French Quarter. Wielokrotnie nominowany do Hugo i Nebuli w różnych kategoriach, zdobył obie te nagrody w 1989 r. za nowelę Kociątko Schrödingeera. Był zagorzałym kibicem sportowym, szczególnie baseballu, fanem zespołu The Who i oper Wagnera oraz filmów braci Coen.

"Ironiczna, mroczna i dzika… Za każdym uśmiechem czai się nóż."
George R.R. Martin

"Jest jak zanurkowanie w oko cyklonu."
The Washington Post Book World

"Pomysłowa, na luzie, z szybką akcją, znakomicie napisana i absolutnie wiarygodna. Cyberpunk, który mógłby wyjść spod pióra Raymonda Chandlera, z domieszką Rogera Zelaznego, Iana Fleminga i Szeherezady – a jednak całkowicie oryginalny."
Robert Silverberg

Komentarze


~denuviel

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Świetnym uzupełnieniem akcji jest również doskonale opisany pod względem merytorycznym wpływ wszelkich wspomagaczy i halucynogenów.

/Facet musiał wiedzieć, co pisze.
25-11-2008 12:05
~Buczek

Użytkownik niezarejestrowany
    Polecam
Ocena:
0
Naprawdę fajny kawał cyberpunka - polecam wszystkim :)
20-09-2011 13:46

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.