» Blog » Kaworu na Wikipedii w 2024
15-01-2024 00:41

Kaworu na Wikipedii w 2024

W działach: Wikipedia | Odsłony: 559

Hej ;-)

W tym wątku blogowym będą szły moje mniejsze i większe sukcesy związane z Wikipedia w roku 2024 :D

Już mam pierwszy artykuł w tym roku napisany – o Alis Games :D

Pełna lista poniżej:

  1. Alis Games

Artykuły na WIkipedii angielskiej:

  1. Gabriela Zych
  2. Zofia Marchewka
  3. Katarzyna Kasia
  4. Katarzyna Paprocka
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Exar
   
Ocena:
+2

Ja to myślałem, że Alis wydali polską edycję podręcznika podstawowego nie sam podręcznik podstawowy, ale kłócić się nie będę…

16-01-2024 07:45
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm... język polski jest tutaj w domyśle? ;-) Ale fakt, mogę to bardziej zaznaczyć? ;-)

PS. Technicznie, skoro wydali podręcznik po polsku, to wydali także podręcznik, co nie? :-P (xD) Na tej zasadzie, że Media Rodzina są wydawcą (polskim) Harry'ego Pottera - wydaje mi się, że to zdanie jest poprawne, nawet jeśli ominiemy treść w nawiasie. A w artykule pisze, że to polskie wydawnictwo, można się więc domyślić, że wydali (polską) wersję W:M. Każdy, kto ma minimum wiedzy o RPG będzie w stanie odpowiednio odczytać ten artykuł ;-)

Nie wiem, może głupotki piszę xD Ale nie zaznaczyłem, że zrobili to jako pierwsi na świecie, co nie? ;-)

16-01-2024 16:14
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+3

Między wydaniem gry, a wydaniem polskiej edycji zagranicznej gry jest jednak pewna różnica.

Sam fakt, że wydawnictwo jest polskie, nie oznacza bynajmniej, że z definicji wydaje polskie edycje zagranicznych gier - choćby Game Machinery publikuje po angielsku, a polską wersję ich Defianta RPG ma wydawać kto inny (akurat Alis Games), takoż samo polską firmą jest Glass Canon Unplugged, które swoje gry wydaje po angielsku, częściowo analogicznie jest z Dark Rabbit które erpegowego Thorgala wydaje po angielsku i francusku, pomimo bycia firmą jak najbardziej polską.

Osobna kwestia to pytanie, czy artykuł kierujesz do laików, czy do osób, które posiadają wiedzę o rynku wydawniczym RPG w Polsce i na świecie. Oczywiście możesz zakładać, że czytelnik to wszystko wie i sobie sam dopowie, tylko z takim założeniem jaki jest w ogóle sens pisania czegokolwiek o wydawcy?

16-01-2024 17:29
Wolfang
   
Ocena:
+2

Stanowczo artykuł w swojej obecnej formie wprowadza w błąd.

Zamiast tego wystarczy dopisać np. Pierwszą publikacją wydawnictwa była polska edycja podręcznika podstawowego do 5 edycji systemu Wampir: Maskarada.

16-01-2024 21:20
Kaworu92
   
Ocena:
0

Już widzę że ktoś (Exar? ;-)) zmodyfikował. I chyba macie rację? ;-) Cóż, myślałem, że pewne rzezy sąw iadome z kontekstu - np: jak się kliknie na Wampir: Maskarada (w sensie w link) to wyskakuje, że wydał White Wolf w USA, więc... ;-)

Ale oczywiście przyjmuję krytykę, na przyszłość postaram się być dokładniejszy ;-) W ogóle nie pomyślałem, że ktoś mógłby pomyśleć, że wydali jako pierwsi na świecie tego Wampira... xD ;-)

17-01-2024 12:36
Kaworu92
   
Ocena:
0

Eh...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Poczekalnia/artyku%C5%82y/2024:01:17:Alis_Games#Alis_Games

...???

17-01-2024 22:39
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+4

"Randomki bez wiedzy i wyczucia" - potrafisz zjednywać sobie ludzi, nie ma co.

17-01-2024 22:49
Kaworu92
   
Ocena:
0

Wiesz, podejrzewam, że większość ludzi na świecie nie wie co to RPG, nie mając doświadczenia i wiedzy w tej kwestii (vide "DnD to demony, egzorcyzm!" znane z lat 80-tych z USA). Ja np: nie edytuję artykułów o leptonach, skoro mnie temat intelektualnie przerasta, prawda?

I (1) nie wydaje mi się, żebym był wulgarny, to raz, a (2) nie mam racji? Hm?

17-01-2024 23:05
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+4

Tekst nie jest wulgarny, jest tylko arogancki i obraźliwy. Tylko.

A co do tego, czy masz rację - mogę się nie znać, ale do edytowania / kasowania artykułów na Wikipedii potrzebne są konkretne uprawnienia, więc osób które je posiadają na pewno nie wypada określać mianem "randomków", które samo w sobie, najłagodniej mówiąc, jest lekceważące.

Widzę, że dyskusja o wycofaniu artykułu się rozwija.

18-01-2024 13:11
Kaworu92
   
Ocena:
0

Ale wiesz, że ten koleś basically powiedział "no, ja nic nie wiem w temacie, mi się WYDAJE (słowo klucz), że to nie jest encyklopedyczne, może usuńmy, hm?". Znaczy, jak mam skomentować taką - nazwijmy to po imieniu - ignorancję? I w momencie, gdy wypowiadają się osoby, które NIC nie wiedzą o RPG, tekst o "randomkach" jest, uważam, bardzo uzasadniony. 

18-01-2024 13:13
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+4

Mam szczerą nadzieję, że osoby decyzyjne w zarządzaniu polską Wikipedią nie czytają tego wpisu i naszych komentarzy. Bo odnoszę wrażenie, że umyka Ci samo sedno wypowiedzi Twoich wikipediowych dyskutantów.

Rzecz nie w tym, czy te osoby znają się na erpegach, ani nie w tym, czy Alis Games jest faktycznie wydawcą dużym i ważnym. Kwestia cofnięcia Twojego artykułu wynika z tego, że to Ty nie zawarłeś w nim przesłanek do uznania go za faktycznie encyklopedyczny. Informacja, że wydawca opublikował systemy X, Y i Z laikowi niewiele powie, a założeniem Wikipedii jest otwartość i przystępność - pisać trzeba tak, żeby także dla laików było jasne i czytelne. I w takiej sytuacji argumentacja sprowadzająca się do "nie znacie się, to ja mam rację a Wy jesteście bandą ignorantów" jest chyba najgorszą możliwą linią obrony. Bo to na Tobie, jako autorze artykułu, spoczywa obowiązek pisania w sposób jednoznaczny i zrozumiały i wykazania, że Alis Games jest wydawcą zasługującym na wpis w Wikipedii. 

18-01-2024 13:30
Kaworu92
   
Ocena:
0

Ale gdyby się znali, to by popatrzyli i "ah, ten system ważny, ten też, i ten, i tamten jeszcze też, trzeba zachować artykuł". Niestety, nie znają się i w tym tkwi problem. Idąc tą samą logiką, należy np: wydawnictwo ISA usunąć z Wikipedii, czyż nie? Znacyz, jaka jest roznica między artykułem o ISIe i i Alis Games? Możesz mi ją wykazać? Mam pisać w każdym artykule i wyjaśniać boldem "TEN TEKST JEST ENCYKLOPEDYCZNY, BOOOOOOO...."? To wynika wprost z jego treści, np: jeśli spojrzymy na Wampira Maskaradę albo Falluta RPG. I właśnie ignorancja w temacie gier RPG jest tutaj problemem moich dyskutantów. 

PS. Czytam artykułyna Wikipedii o fizyce kwantowej i jako laik nic z nich nie rozumiem. To co, do kasacji??? 

18-01-2024 13:34
Kaworu92
   
Ocena:
0

Dobra, możliwe, że mnie trochę tam poniosło, podobnie jak i tutaj. Sorka (już przeprosiłem na Wikipedii). 

18-01-2024 16:52
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm... muszę przyznać, że debata staje się merytoryczna nad tym artykułem. Troszkę (dobrze, może bardziej niż tylko troszkę) mi głupio, że straciłem nad sobą panowanie, ale myślę, że oryginalna argumentacja typu "nie wiem co to RPG, ale wydaje mi się, że..." była nieco mało merytoryczna? I jeszcze ta osoba zacytowała fakt, że AG jest tworzone przez fanów RPG - jak rozumiem, to miało znaczyć, że to jest... nieencyklopedyczne? 0_o Whaaaa? 0_O Znaczy... nie wiem co to w ogóle ma do rzeczy, ciężko mi ten ciąg logiczny prześledzić? I czy istnieje wydawnictwo RPG nie skoncentrowane na pasjonatach?

Trochę mi głupio, serio, ale myślę, że gdyby od samego początku szły takie rozsądne argumenty - nie twierdzę, że się z nimi w 100% zgadzam, ale mają one niewątpliwie ręce i nogi - to myślę, że miałbym inne nastawienie do osób, z którymi rozmawiałem.

19-01-2024 00:08
Valefar
   
Ocena:
+4

Trochę się czasem bawiłem w wikipedystę, stąd zajrzałem. Jestem przerażony poziomem autora, czemu administracja na to pozwala? Wystawia kiepskie świadectwo również polterowi, z tego co widzę po dyskusji na wikipedii...

19-01-2024 11:28
Exar
   
Ocena:
+1

Inna rzecz że ten ostatni komentujący wikipedysta trochę brzmi, jakby myślał, że ktoś przetłumaczył instrukcję do gry (do pasjansa albo Catana) a nie 300 stronicowy podręcznik do gry wraz z masą dodatków, niektórych nawet pod polski rynek, jak ścieżka dźwiękowa - a to „trochę” inne tematy.
 

Pewnie tematowi pomogła by informacja że były prowadzone zbiórki społecznościowe na te gry, ich wielkość, szybkość zdobycia funduszy etc. (Ale to opinia lajkonika). 

19-01-2024 14:20
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Ale zgodnie z wytycznymi, jakie muszą spełniać firmy, żeby kwalifikować się do wpisu w Wikipedii, to faktycznie Alis Games się (przynajmniej na razie) nie łapie - może poza rozpoznawalnością marki, ale tego nie jestem w stanie obiektywnie stwierdzić.

Z drugiej strony artykułu na temat znacznie mniej aktywnego Galmadrinu jakoś nikt nie zablokował.

19-01-2024 19:54
Exar
   
Ocena:
+2

Może to właśnie kwestia wspomnianego wcześniej zjednywania sobie ludzi…

20-01-2024 07:35
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hej ;-)

Dorzuciłem do posta dwa artykuły, które przetłumaczyłem na angielską WIkipedię ;-) Women in Red wydaje się być fajnym projektem... :3

14-03-2024 00:27
Exar
   
Ocena:
0

Ooo, nawet spoko Ci wyszło:). 
drobnica do poprawki: It was handed over to her family.[11] It was given to her family.[12]

14-03-2024 07:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.