» Magic: the Gathering » Karta Dnia » Karta Dnia 28

Karta Dnia 28

Tendrils of Agony - co można powiedzieć o tej karcie? Jest sobie uncommon ze Scourge za cztery mana, ze stormującym się efektem. Czy jest to dobra karta? Z punktu widzenia ówczesnego Standardu po prostu nie istniała. Stare T2 było zdominowane przez Gobliny, Mirari Wake i inne szybsze i bardziej uniwersalne talie. Przyszłość okazała się równie nieprzyjazna. Premiera Mirrodina objawiła nową jakość w postaci artefaktów, więc znów silne aggro w postaci Affinity nie dało szansy przebicia. Wystarczy popatrzeć na Nationalsy z 2003 i 2004 roku lub PTQ z tamtego okresu, aby przekonać się o tym, że w Standardzie nie było na tę kartę miejsca. Sytuacja miała się nieco inaczej w starszych formatach.

Z początku w Extended karta ta również nie była widoczna. Trzeba było poczekać do dobrodziejstw Mirrodinu, który dawał opcję akceleracji – Chrome Mox. Dzięki temu, mieliśmy możliwość szybszego zagrania skutecznego komba, które przetrwało do czasów pełnej rotacji bloku Onslaught: Mind’s Desire + Tendrils of Agony.

Pierwsze rozpiski, które wygrywały na turniejach, wyglądały następująco:

Black Desire by Chris Prochak (2005 rok)
4 Cloud of Faeries
2 Nightscape Familiar
4 Accumulated Knowledge
4 Brainstorm
3 Cunning Wish
3 Intuition
3 Snap
1 Turnabout
2 Vampiric Tutor
2 Deep Analysis
2 Merchant Scroll
4 Mind's Desire
1 Tendrils of Agony
4 Chrome Mox
4 Sapphire Medallion
2 Flooded Strand
6 Island
4 Polluted Delta
1 Swamp
4 Underground River

Sideboard:
1 Brain Freeze
1 Coffin Purge
1 Condescend
1 Echoing Truth
1 Envelop
1 Fact or Fiction
1 Intuition
1 Mana Leak
1 Rebuild
1 Snap
1 Stifle
1 Turnabout
3 Energy Flux

Sideboard jest tutaj niezwykle ważny, gdyż w mainie mamy niebieskie Wishe, którymi można wyciągnąć większość kart spoza gry na rękę. Daje to możliwość znalezienia odpowiedzi na sporo zagrań ze strony przeciwnika.

Ostatnie wersje tego komba, noszącego już dumna nazwę The Extended Perfect Storm (TEPS), polegały bardziej na bardzo szybkiej akceleracji mana, aby w maksymalnie 3 turze rzucić Desire i zabić Tendrilsami:

TEPS by Luca Chiera (2009 rok)
4 Desperate Ritual
2 Echoing Truth
4 Manamorphose
4 Peer Through Depths
4 Remand
4 Seething Song
1 Volcanic Fallout
4 Mind's Desire
4 Ponder
4 Rite of Flame
1 Sleight of Hand
2 Tendrils of Agony
4 Lotus Bloom
1 Cascade Bluffs
4 Dreadship Reef
4 Flooded Strand
1 Island
3 Polluted Delta
4 Steam Vents
1 Watery Grave

A jak inne formaty? Dojrzałe Legacy niechętnie podchodziło do idei stormowania się. Z jednej strony dość szybki ban nałożony na Mind’s Desire utrudniał stworzenie stabilnego i szybkiego komba, z drugiej strony powstawały (z różnym powodzeniem) talie pokroju The Epic Storm. Wyjadacze twierdzili, że Legacy jest formatem wymagającym stabilności i spójności wewnętrznej decku, czego nie dało się uzyskać w tym przypadku. Mimo wszystko, podejmowano dość liczne próby stworzenia stabilnego decku opartego na Tendrilsach. Udawało się to z różnym efektem.

T.E.S. Tribute at Team Epic by Florian Fischer
4 Xantid Swarm
4 Brainstorm
4 Cabal Ritual
4 Dark Ritual
4 Plunge into Darkness
4 Burning Wish
1 Diminishing Returns
1 Empty the Warrens
1 Ill-Gotten Gains
4 Infernal Tutor
4 Rite of Flame
2 Tendrils of Agony
4 Chrome Mox
4 Lion's Eye Diamond
4 Lotus Petal
2 Cabal Pit
4 City of Brass
1 Forbidden Orchard
4 Gemstone Mine

Sideboard:
1 Diminishing Returns
3 Empty the Warrens
1 Ill-Gotten Gains
1 Pyroclasm
3 Shattering Spree
1 Tendrils of Agony
1 Tranquility
2 Compost
2 Defense Grid

Co się zmieniło z czasem? Nowy blok – Shards of Alara odkrył nową jakość Tendrilsów. Ad Nauseam - właśnie ta karta stała się motorem napędowym w wymagającym Legacy, sprawiając, że deck stał się Tier 1 tego formatu, rozpoznawalnym pod nazwą Ad Nauseam Tendrils (ANT)

ANT by Jiří Mendl
2 Ad Nauseam
4 Brainstorm
4 Cabal Ritual
1 Chain of Vapor
4 Dark Ritual
4 Mystical Tutor
4 Orim's Chant
2 Duress
1 Ill-Gotten Gains
4 Infernal Tutor
3 Ponder
1 Tendrils of Agony
3 Chrome Mox
4 Lion's Eye Diamond
4 Lotus Petal
1 Sensei's Divining Top
3 Flooded Strand
1 Island
4 Polluted Delta
1 Scrubland
1 Swamp
1 Tundra
3 Underground Sea

Sideboard:
3 Angel's Grace
1 Echoing Decay
1 Hurkyl's Recall
1 Rushing River
2 Silence
1 Slaughter Pact
1 Tempest of Light
1 Wipe Away
1 Duress
3 Serenity

W końcu kombo nie opierało się po części na szczęściu i posiadało bardzo sprawny silnik napędowy. Ponadto bardzo dobra sztuczka z wykorzystaniem Lion’s Eye Diamond + Infernal Tutor dającego z Hellbent dowolną kartę sprawia, że układasz pasjans śmierci przeciwnikowi, który nie może nic zrobić.

Dlaczego efekt jest tak dobry? Po dobrze taktycznie rozegranej rundzie nie ma przed nim obrony. Jedyna opcją zatrzymania Tendrilsów jest Stifle wycelowane w Storm. Jednak poprawne zagranie tury uniemożliwia obronę, czy to poprzez mainowe Orim’s Chanty czy też Xantid Swarm, które skutecznie potrafią odciąć przeciwnika od możliwości przeszkadzania.

Karta na przestrzeni lat była raczej w cieniu. Specyfika działania nigdy nie umożliwiała wykorzystania w komplecie na talię i wrzucenie do każdej rozpiski. Jej domeną są kombo talie budowane pod dokładnie ten efekt. Ostatnio jednak można zauważyć regres jakościowy Tendrilsów: pojawienie się Iona, Shield of Emeria, odbanowanie Entomb, szybkie (w przypadku bardzo mocnej ręki nawet pierwszoturowe) wprowadzenie jej do gry, potrafi zamknąć większość talii, a dla decku nie posiadającego kontr stanowi o przegranej.

Przypominamy o trwającym konkursie - Waszym zadaniem jest odgadnięcie głownego tematu, łączącego karty opisane w danym tygodniu. Swoje odpowiedzi możecie umieszczać w komentarzach. Kto pierwszy ten lepszy!
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Filciu702
    Odpowiedź
Ocena:
0
Wszystkie karty były promkami na FNMach, najprawdopodobniej (jak na razie) z 2008 roku, chociaż tą informację potraktujcie jako dodatkową, bo nie znam ostatniej karty.

Pozdrawiam
13-05-2010 12:32
~Rumcajs

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Odpowiedż: karty które zmieniły oblicze Magica
13-05-2010 18:31
p4v
   
Ocena:
0
Brzydkie i po prostu nie lubię.
14-05-2010 15:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.