string(15) ""
» Blog » Karnawał Blogowy RPG: czy kostka powinna rzadzić sesją?
25-03-2012 13:44

Karnawał Blogowy RPG: czy kostka powinna rzadzić sesją?

W działach: Karnawał Blogowy RPG | Odsłony: 62

Karnawał Blogowy RPG: czy kostka powinna rzadzić sesją?
Przyszedł czas żeby wasz Grimdark też dorzucił swoje 3 a może nawet 4 gorsze do karnawału. Tak uczynię.

Czy kość powinna rządzić sesja? Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm... To trudne pytanie. Otóż żeby mieć odpowiedź trzeba spytać po co kość. Otóż ważna ideą Rpg od zawsze był realizm i tu pojawiła się idea kości. To ma sprawiać żenie bedziesz chodził i robił co chcesz bo by to prowadziło do przegieć n.p. możesz powiedzieć że sam zabijasz wszystkie smoki. Niestety taka prawda są tacy gracze co by tak robili. Dla nich są kości i zasady WBF żeby ich trzymac w ryzach. Po to systemy są robione tak żeby kość uwględniala całą fizykę. Inaczej by się buntowali że tak nie jest ale przecież nikt nie bedzie się kłócić z naukom (zwłaszcza jak ma sprawdzian do poprawki). A tak mają te swoje zaasdy. Ale to jest nie bezpieczne bo moga zapomnieć o czym jest Rpg.

Sam Albert Einstain kiedyś powiedział "Bóg nie rzuca kostkami". Tak też nie powinno być w Rpg bo przecież Tolkien jak pisał książkę to nie rzucał kostkom czy Legolas trafił z łuku. A przeciez on był chyba historykiem a nie fizykiem to jak miał określić? Otóż Tolkein nie musiał wiedzieć fizyki stzały bo miał specjalny dar. Ten dar sie nazywa WYOBRAŹNIA. Tak też masz ten dar bo Rpg to są gry wyobraźni. Dobry MP też nie musi rzucać czy wejdziesz po schodach bo to nie jest ważne. Ważiejsza jest opowieść. Dlatego pierwsza zasada Rpg to jest "MP ma zawsze rację". O czym wszyscy (zwałszcza nowi) powinni pamietać. Inaczej zasady by musiały wszystko określać a nie ma takiej książki gdzie by sie to zmeiściło. Zreaszta kto by to czytał?

Z drugiej storny szczególnie poczatkujący mogom potrzebować uproszczeń i tu kość może sie przydać. Tu nadmienie ze nie tylko postać dostaje doświadczenie i poziomy. Gracz też dostaje i jak ma wysoki poziom to nie potrzebuje. Dlatego MP musi powoli odkładać kostki i zachecać żeby sami poczytali. Jak będa już wiedzieć dużo o średniwiecznych broniach i obyczajach to kostki mogą odstawić bo z dobrym MP nie ma co się kłucic. Inaczej bedą polegać na kości do końca życia. Tak to nigdy nie dostaną poziomu. Bedą jak te karki co zamiast na siłkę biorą tabletki a potem ciało siada.

Konkludując kość to tylko kawałek plastyku a plastyk nie ma głosu. Nie daj sie rzadzić kostkom bo to ty masz kość rzucać nie kość tobom!!!

Na koniec dodam żebyście sie szpieszyli z pisaniem na karnawał. 27 marca konkurs bedzie zamknięty. Można nie zdarzyć na ostatni dzwonek. Zreszta lepiej jak tekst jest przemyś.lany.

Komentarze


XLs
   
Ocena:
+1
Masz Edit i tyle;P
Podsumowując nie każdy mg wieszczem jest, ale to nie powód by nie grał w rpg więć niec używa kości jak mu się przydaja:D

Po za tym pragne dodać że idea kości wzieła się z korzeni czyli z gier bitewnych, a nie wynikła z późniejszej potrzeby realizmu.

A zdanie
"Otóż ważna ideą Rpg od zawsze był realizm i tu pojawiła się idea kości." jest bzdurą. Najpierw byl chaimal potem były dd'ki;). I pierwsze kości miały średni wpływ na realizm tak naprawde, potem dopiero zaczeli ludzie budować jakieś kosmosy tym całym realizmem.
26-03-2012 11:36
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Zigzaku, Einstein nie był Anglikiem tylko Żydem.
26-03-2012 11:52
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
"Jesli moje toerie okażą się sluszne, Niemcy okrzykną mnie Niemcem, Szwajcarzy Szwajcarem, a Amerykanie - Amerykaninem. Jesli okażą się błędne, wszyscy okrzykną mnie po prostu Żydem" -A. Einstein

:)
26-03-2012 11:58
   
Ocena:
0
Ale Grimdark, jeśli to nie Laveris/Beamhit to nie trol.
Zlookajcie jego wypowiedzi na forum, w temacie burning Whels
26-03-2012 19:37
~

Użytkownik niezarejestrowany

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.