string(15) ""
» Blog » Karnawał Blogowy #31: Broń w RPG
01-05-2012 17:43

Karnawał Blogowy #31: Broń w RPG

W działach: Karnawał Blogowy | Odsłony: 3

Karnawał Blogowy #31: Broń w RPG
Tematem trzydziestej pierwszej edycji Karnawału Blogowego jest broń. Przypadł mi do gustu między innymi dlatego, że od dłuższego czasu chciałem napisać notkę o broni białej w Warhammerze 40,000. Pewnego razu kumpel zapytał mnie, czemu przy całym rozwoju technologicznym i dostępie do broni laserowej dalej latają z toporami i mieczami. Według mnie to trochę niecodzienne pytanie, zwłaszcza jeśli pada z ust wielbiciela Diuny, ale skłoniło mnie do zastanowienia się nad tym zagadnieniem.(...)

Całość do przeczytania na moim blogu

Komentarze


Indoctrine
   
Ocena:
0
Najważniejsze stwierdzenie pada pod koniec.

Broń ręczna i jej skuteczność oraz powszechność w świecie W40k to cool factor.
Broń taka jest fajna, świetnie wygląda, efektownie działa. A że jest ogólnie dość bzdurna? W tej konwencji wolno...
01-05-2012 20:12
~ITZ KOOL BRO!

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Rzekła hard sci-faja... :P
01-05-2012 20:24
Indoctrine
   
Ocena:
0
Ja bardzo lubię W40k, w wersji komputerowej oczywiście. I naprawdę podoba mi się siekanie orków chainripperem czy młotem :)

Konwencji takiej w klasycznym RPG nie lubię, ale rozumiem jakimi prawami się rządzi ;)

Nawet w hard sfie jest miejsce na broń białą, tylko nie ma ona takiego cool factor, bo jest tylko dodatkiem...
01-05-2012 20:31
39442

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Myślę, że broń biała w SF ma sens, tak jak np. broń prochowa miała sens w XV w.
Rozwój pancerzy balistycznych sprawia, że broń miotająca pociskami jest mało skuteczna na duży dystans, do tego wróg wchodzi za osłony i/lub się ukrywa. W bliskim zasięgu wybieramy więc broń białą, bo jest tak samo skuteczna, a nie musimy mieć do niej amunicji :>
01-05-2012 20:56
zegarmistrz
   
Ocena:
0
Znaczy się ostatnia szarża na bagnety to zdaje się Bitwa o Danny Boy w 2004, gdzie grupka szkotów przepędziła 100 Irakijczyków. Jednak tak naprawdę to ma to mało sensu. Broń zasięgowa strzela za daleko i ma za dużą moc obalającą.

Tak naprawdę do walki wręcz można wchodzić w trzech przypadkach:
- podczas próby wyrwania się z okrążenia
- gdy zaległo się 50 metrów od przeciwnika. Wtedy wsparcia nie da się wezwać (spadnie na nas), a uciekanie (czyli bieg 250 metrów, żeby wyjść z zasięgu karabinów automatycznych i 1500, żeby uciec przed maszynowymi) jest głupszym pomysłem niż atak na bagnety (czyli bieg 50 metrów w stronę wroga uprzednio przyduszonego granatami).
- w trakcie zdobywania pomieszczeń, okopów, walk miejskicj etc. gdzie jest mało miejsca, a karabiny tak naprawdę tylko zawadzają.
01-05-2012 22:06
Malaggar
   
Ocena:
+1
Zegarmistrzu: praktycznie cała para "szarży na bagnety" idzie nie w samą walkę wręcz a w to, że mało kto ma wystarczająco dużo zimnej krwi by nie dać nogi gdy na niego nacierają.

Już Jomini pisał, że nigdy nie widział walki na bagnety na polu bitwy w wydaniu innym niż kilku żołnierzy walczy z paroma innymi w zabudowaniach. Pomimo tego, że widział liczne natarcia na szeregi wroga.

Sytuacja trochę zmieniła się w okopach I wojny, ale potem wróciłą do "normy".

(Nie jestem ekspertem od bagnetu w realiach XX wieku, ale trochę się zajmowałem jego rolą w wojskowości XIX w i wątpię, by w epoce karabinów szturmowych, PMów i innego badziewia sytuacja zmieniłą się na korzyść bagnetu)
01-05-2012 22:09
Indoctrine
   
Ocena:
0
Broń biała w SF ma sens do starć bezpośrednich w pomieszczeniach. Nie zawsze jest możliwość użyć broni strzeleckiej.
Tylko wtedy mamy do czynienia raczej z jakimiś nożami, a nie dwumetrowym młotem ;)

@Selekos

Raczej nie ma opcji, by żołnierz miał pancerz odporny na serię z gausa a jednocześnie mógł by polec od broni białej. Jeśli tak, to pociski powinny być robione z tego co broń biała ;)

Szarża ze 100 metrów z młotami i mieczami na wroga wygląda flafnie, ale jest bez sęsu ;)
Dlatego nieźle wygląda na kompie ale w rolpleyu za mocno trzeba przymykać oczęta..
02-05-2012 10:39
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Użyteczność broni białej sprowadza się jeszcze do cichego nożowania wartownika przez komandosa ect.

Tak dodatkowo co do laserów, to operatorzy laserowych ploterów tnących powinni posiadać specjalne certyfikowane okulary ochronne które chronią wzrok przed odbitymi promieniami lasera.
A tu macie laser plot http://www.altair.com.pl/start-7080 i http://www.altair.com.pl/start-6556
z tego drygiego tekstu ten kawałek jest najbardziej interesujący
Partnerzy europejscy zetknęli się z nieznanym opinii publicznej niebezpieczeństwem związanym z testowaniem i przyszłym użyciem broni laserowej, do tej pory ukrywanym przez Amerykanów. Podczas strzału laserowego dużej mocy, nawet dobrze wycelowanego, może dojść do zjawiska odbicia od celu wiązki skoncentrowanego światła, a ta w sposób niekontrolowany może uszkodzić urządzenia naziemne, ale także sensory pojazdów kosmicznych, które znajdują się nad miejscem akcji. Europejczycy twierdzą, że podczas amerykańskich prób laserów przeciwlotniczych na poligonie Yuma w Arizonie, najwięcej obaw budziło ryzyko uszkodzenia własnych satelitów rozpoznawczych. Prawdopodobnie doszło już do takiego przypadku. Z tego zaś wynika przyszłe wykorzystanie laserów bojowych do zwalczania satelitów rozpoznawczych i komunikacyjnych przeciwnika. Co z kolei budzi poważne problemy prawne.

Sama notka, cóż W40k to [cenzura] i jedyny (bez)sens używania broni białej to coolness factor. Naprawdę nie mogą dać tym maryśką do kieszeni trochę antymaterii czy innej czerwonej rtęci. Jak to nie zadziała to żadna piła łańcuchowa nie pomoże.

02-05-2012 15:28
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Broń biała ma o tyle sens, niezależnie od tego co tam erpegowi eksperci twierdzą, że do dziś jest podstawowym i głównym narzędziem zadawania ran na świecie, zwłaszcza w sektorze "cywilnym". Zwłaszcza w Europie czy Azji.

Miałem pisać sporą notkę o nożach (stoi na dysku i czeka na poprawki właściwie) i niedocenieniu tej popularnej broni w RPGach, ale poczekam aż przebrzmi ten karnawał, w ramach bojkotu "Nie będą mi mówić o czym mam pisać" i "Z pewnością nie bedzie to Laveris". Więc poczeka jeszcze.
02-05-2012 15:42
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
może chociaż grimdark cię doceni zigi
02-05-2012 15:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.