» Blog » Kajko i Kokosz na plasterki – niewypał?
08-06-2023 00:38

Kajko i Kokosz na plasterki – niewypał?

W działach: zbiórki | Odsłony: 322

Kajko i Kokosz na plasterki – niewypał?

Jesienią ubiegłego roku została przeprowadzona zbiórka społecznościowa na portalu wspieram.to, która de facto była przedsprzedażą gry hack’n’slash Kajko i Kokosz: Na plasterki na konsole i PC, która ma wykorzystywać mechanikę czwartej edycji Earthdawna (którego nawiasem mówiąc wydanie polskiej edycji zostało ufundowane podczas innej jesiennej kampanii crawdfundingowej). Plan był ambitny – zakładał zgromadzenie 80 tys. zł, ale udało się zebrać tylko nieco ponad 8 tys. zł, niemniej ze względu na formułę akcji „Bierzesz ile zbierzesz” pieniądze trafiły do wydawcy. W każdym razie to i tak więcej niż wcześniej udało się zgromadzić na Patronite.

Głodujące piksele żerują na nostalgii?

Skąd pomysł na przeniesienia uniwersum stworzonego przez Janusza Christę do przestrzeni wirtualnej? Zapewne zrodził się on na fali popularności netfiksowego serialu animowanego o przygodach mieszkańców Mirmiłowa (premiera pierwszego sezonu – 28 lutego 2021 roku, drugiego – 17 listopada 2021 roku). Podjęła się tego nowo powstała spółka Straving Pixels (NIP 7831840640, REGON 389629498, KRS 0000915280). Została ona zawiązana 8 lipca 2021 roku, a wpis w KRS uzyskała 6 sierpnia 2021 roku. Spółka powstała w wyniku fuzji spółek ImMORTAL i brytyjskiej KIKO CAT Limited istniejącej lutego 2017 roku, która zajmowała się głównie tworzeniem gier mobilnych.

Pierwsze demo gry miało pojawić się na Steamie jeszcze pod koniec 2021 roku, ale ostatecznie nie zostało udostępnione. Wbrew zapowiedziom nie ruszyła też oficjalna strona internetowa poświęcona grze. Projekt odżył po premierze drugiego sezonu animowanego serialu o przygodach mieszkańców Mirmiłowa na Netfliksie. W ubiegłym roku na oficjalnym kanale Starving Pixels pojawiły się dwa pojawiły się dwa krótkie gameplaye prezentujące wersję pre-alfa gry (pierwszy; drugi). Wzbudziły spore zainteresowanie, pomimo tego, że gracze narzekali na jakość grafiki. Wydawca pojawił się również na ubiegłorocznym Pyrkonie.

Cisza przed burzą?

Minęło dokładnie siedem miesięcy od zakończenia zbiórki i chociaż do premiery zostało jeszcze trochę czasu (według informacji na wspieram.to – ma ona nastąpić w grudniu tego roku), jednak cisza w eterze wydaje się być dość niepokojąca.

Od czasu zakończenia kampanii crowdfundingowej Straving Pixels nie zamieściło żadnej aktualizacji na platformie wspieram.to (nawet po to, aby podziękować wspierającym za przekazane środki), ostatnie wpisy na facebookowym profilu wydawcy podchodzą z lutego 2022 roku, a na profilu gry – z początku listopada ubiegłego roku. Strona internetowa wydawcy istnieje tylko teoretycznie. Próżno również szukać nowych informacji na jego profilach na Instagramie oraz Linkedinie, a także na portalach gamingowych (gry-online, polskigamedev, CD-Action). Natomiast z kanału na Discordzie wynika, że projekt stoi w miejscu…

Chociaż wydawanie gier to ciężki kawałek chleba – zwłaszcza dla niewielkiego studia – zaistniała sytuacja przywodzi na myśl zakończone sukcesem zbiórki niesławnych projektów takich jak: erpegowe Void Dancers, UVG, Zerywia RPG, czy też komputerowej bijatyki Franko 2, która premierę zaliczyła dopiero pod koniec kwietnia tego roku, czyli niemalże po dekadzie po zakończeniu zbiórki. Nawiasem mówiąc „autor” Void Dancers, Michał Selke w grudniu 2020 roku został Narrative & Cinematic Designerem w Ongoing sp. z o.o. (obecnie podmiot figuruje pod nazwą Thirsty Skeletons sp. z o.o.) i miał zająć się stworzeniem gry Dark Caster, która miała ukazać się w 2022 roku, jednak do dziś próżno szukać jakichkolwiek informacji na jej temat.

W każdym razie na ten moment wydanie Kajko i Kokosz: Na plasterki stoi pod wielkim znakiem zapytania.

1
Notka polecana przez: Exar
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Johny
   
Ocena:
+1

Aesthevizzt, ty jesteś znawcą felernych zbiórek. Nie wiesz co się stało ze Smoczymi Jeźdźcami? Na Drivethrough można kupić podręcznik w PDF ale czy jest dostępny fizycznie?

17-06-2023 23:18
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Wydaje mi się, że zbiórkowe podręczniki zostały już wysłane na przełomie maja i czerwca. Wydawca miał obsuwę  mniej więcej 3 m-ce (do marca udało się im przesłać wspierającym wstępne PDFy). Gandalf prowadzi ich przedsprzedaż, ale nie mam pojecia kiedy podręczniki trafia do sprzedaży detalicznej. W każdym razie LM Publishing działa, ale w lutym zostały zhakowane ich social media, więc założyli nowy profil, dlatego mogło wyglądać, że przytulili kasę i zniknęli jak Triglav.

17-06-2023 23:37
Johny
   
Ocena:
+1

Dzięki! Na tym nowym profilu chwalą się, że podręczniki są do kupienia teraz na Pyrkonie (?) na stoisku Black Monka. Dobra wiadomość :).

17-06-2023 23:59
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

O popatrz, widziałem wcześniejsze, bardziej enigmatyczne, info i byłem przekonany, że dotyczy ono osobistego odbioru wspieraczkowych egzemplarzy.

18-06-2023 00:44
Laoghan
   
Ocena:
0

@Johny Nie wiem czy odpowiada to na Twoje pytanie ale LM Publishing wysłało już jakiś czas temu Smoczych Jeźdźców. Wspierający powinni już go dostać, a wiem bo podręcznik stoi już u mnie na półce :)

18-06-2023 12:50
Johny
   
Ocena:
0

Dzięki Laoghan. Kolega się pytał o ten podręcznik, był ciekaw kiedy będzie dostępny w normalnej sprzedaży. Wygląda na to, że już wkrótce :). W naszej drużynie gry heroiczne mają wzięcie, a Jeźdźcy Smoków są zapowiadane jako coś mega w tym klimacie :). Także fajnie słyszeć dobre wieści o tej grze.

18-06-2023 17:43
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1
@Johny
A Starter obadaliscie?
18-06-2023 20:09
Johny
   
Ocena:
0

Wiesz, mnie ta gra mignęła raz w newsie i dopiero teraz mi kumpel przypomniał że w ogóle coś takiego jest, pytając się "Czy na tym portalu co się udzielasz coś o niej wiedzą?" bo miał trudności ze znalezieniem informacji. Nie wiem czy ma starter, nie widziałem tego na Drivethrough, wiesz gdzie można znaleźć. to mu podeślę?

18-06-2023 22:22
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Hmm... wygląda na to, że Starter został zdjęty z DTRPG. Ale kojarzę, że wydawca wspominał, że będzie go aktualizował, więc pewnie na dniach powinien wrócić.

W każdym razie komplet podręczników w PDF za 70 złotych do dość korzystna oferta (samo podręcznik główny ma prawie 300 stron).

18-06-2023 22:35
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

@ Johny

Info od wydawcy: pracujemy nad poprawioną, zaktualizowaną względem podręcznika głównego wersją, będzie wkrótce, ale dokładnej daty w tej chwili nie jestem w stanie podać

Zatem musicie wypatrywać wieści na fb LMP lub... na Polterze ;)

22-06-2023 18:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.