string(15) ""
» Blog » Jesteś idiotą!
16-12-2010 15:07

Jesteś idiotą!

W działach: Pierdoły | Odsłony: 102

Jesteś idiotą!
Tak jesteś! Mówię do ciebie czytelniku. Mówię o sobie. Każdy jest idiotą. Z przyczyn anonimowości Internet uwydatnia ten fakt.

Ale osochozzi?

Już śpieszę z tłumaczeniem, ale najpierw historyjka:

PBR/15-224/2007/WAT. Oto trzyletni projekt rozwojowy nowego karabinu dla naszej armii. (ZKS) ITU WMT WAT odpowiedzialny jest za projekt, za badania i wykonanie Fabryka Broni Łucznik-Radom. Konstruktorem prowadzącym jest ppłk dr inż. Mirosław Zahor. Gdy tylko dowiedziałem się o tym z pisemka Broń i Amunicja zaraz zacząłem grzebać w Internecie na ten temat. Różne ciekawe rzeczy znalazłem, ale najpiękniejsza była dyskusja na jednym z zagranicznych forów o militariach. Poziom dyskusji był bardzo wysoki i ktoś, kto swoją fachową wiedzę na temat broni wynosi z Call of Duty skapitulowałby zaraz po pierwszym poście. Początkowo Amerykanie i Belgowie porównywali MSBS-5,56 do SCARa (nawet nabijając się, że powinien się nazywać SCAR-PL) czy czeskiego CZ 805 i wcale nie niesłusznie.

W pewnym momencie kultura dyskusji natrafiła na… Polaka. Jak nie trudno się domyślić przegrała. Autorem wątku był też Polak i podawał bardzo szczegółowe dane. Pan Polak-Troll (z oczywistych względów ksywki i nazwę fora pominę) powiedział, że jest inżynierem – nie to, co cała reszta buców z fora, którzy jedynie w CODa grają. Do tego, że pracuje w bliżej nieokreślonej firmie serwisującej samoloty. Klasa nie? Powiedział, że to bzdura i tak tego karabinu NA PEWNO nie będą produkować. Chodziło o jedno z suwadeł, specyfikacja podana przez autora wątku mówiła o jakiejś technice plazmowego drukowania suwadła z bloku stalowego, a troll się upierał, że to za drogie, (bo tracisz jakieś 80-90% materiału) i jak ma to być ekonomiczne to trzeba odlewać suwadło w formie tracąc przy tym na wytrzymałości (przynajmniej tak to zrozumiałem jestem biotechnologiem nie inżynierem). Autor wątku mówi, że tu nie chodzi o ekonomię, ale spełnienie wymagań narzuconych przez MON z uwzględnieniem wyższych kosztów. Na to troll powiedział, że zawodowo gdzieś w USraju naprawia samoloty i jak tam to jest za drogie to, co dopiero w broni! Przecież ON wie, że samoloty są NAJDROŻSZE, co tam jakiś durny karabin, poza tym w Polsce nawet nie ma technologii by tak masowo drukować suwadła. Na to autor powtarza, że chodzi o wymagania i że bzdury gada bo taka technologia jest, na to troll, że to niemożliwe, bo w jego firmie tak nie robią, bo za drogie, po za tym jak wyjeżdżał to takiej technologii nie było, na to autor mówi o tym, że cena nie jest priorytetem i że od dawna są takie maszyny, na to troll… powiedział, że CO ON SIĘ KŁÓCI Z INŻYNIEREM DO CHOLERY! Na to autor, że też jest inżynierem, na to troll, że co z niego za inżynier, niedouczony, został w kraju, a on NAPRAWIA SAMOLOTY! W BOEINGU! W USRAJU! Autor wtedy powiedział, żeby troll ogarnął kuwetę i spojrzał na awatar autora. Gdzie był facet w garniaku z Berylem wz. 96 tak, że zasłaniał twarz. Na to troll no, że stoi z ASG (!) I co z tego… koniec końców, autor zrezygnowany przyznał się, że pracuje w Fabryce Broni i jest dumny z tego projektu, jest w teamie, który opracowuje konstrukcje i zwyczajnie chciał się pochwalić tym, co z kolegami osiągnęli, mówiąc tyle ile może nie łamiąc przy tym tajemnicy przemysłowej… na… to… troll… że nie wierzy… i naprawia samoloty…

Śmiałem się do rozpuku, jednak to były gorzkie łzy. Zastanawiam się ile razy w czasie swojego surfowania po Internecie ja robiłem za tego trolla, a ile razy za tego autora. Setki dyskusji i pamiętam, zwłaszcza na SHAMO te walki o zdrowy rozsądek. Jednak wielokrotnie nieświadomie przekraczałem tą granicę i stawałem się zwyczajnym dupkiem. Jak każdy z nas. Tak niewinna rozmowa uderzyła mnie refleksją niczym kijem baseballowym kibol na meczu Odry, kiedy mam szalik Śląska na sobie. Nikt nie jest ekspertem we wszystkim. Są tematy, na, które jestem w stanie zmiażdżyć dyskutanta swoją wiedzą i tematy, w które jak się wpakuję to zostanę zmiażdżony. To nie wszystko! Nawet w tych pierwszych znajdzie się większa ryba - ktoś jeszcze bardziej obeznany, przeżuwający twoją argumentację kowboj jak dobry tytoń i spluwający ci nią w twarz. Każdy z nas się myli, częściej niż nam się wydaje. Trzeba mieć tego świadomość i dopuszczać do siebie myśl, że papla się bzdury i ten typ, co napisał posta przed tobą, o zgrozo… zwyczajnie ma rację.

Kiczowata i oklepana myśl Sokratesa „wiem, że nic nie wiem” wydaje się być tezą, która pasuje do lekcji polskiego w podstawówce. Jednak zaskakująco często jest pomijana przez ludzi dorosłych. Pamiętajcie – możecie się mylić, a przyznanie się do błędu nie jest okazaniem słabości, ale zdrowego rozsądku. Wbrew pozorem taka deklaracja w Internecie budzi zdziwienie i zakłopotanie. Bo przecież w Internecie… rację ma ten, kto naprawia samoloty.

Komentarze


Kot
   
Ocena:
0
Ja się nie odzywam. Robię zlecenie dla obcych - tłumaczę teksty piosenek Elvisa na polski. Nie wiem po co, ale skoro płacą (wołowiną i mlekiem), to wszystko jest okej.
18-12-2010 19:26
Scobin
    @earl
Ocena:
+1
earl
   
Ocena:
0
Scobinie - dzięki za linka. Ale to, że było, nie oznacza, iż nie możemy zrobić remake'a.
19-12-2010 20:31
~ITU WAT

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+5
troche ci sie rzeczy pomylilo... plus kilka przeinaczyles.

tu jest link:
http://www.militaryphotos.net/foru ms/showthread.php?153424-MSBS-5-56-new-Polish-assault-rifle-prototype/page9

zaczyna sie od postu nr 121


ani jeden ani drugi z obu uczestnikow przytoczonej w tekscie dyskusji nie uczestniczy w tym projekcie.
dodatkowo, ten ktoremu przypisales wspolautorstwo MSBS, nie jest inzynierem, tylko dziennikarzem branzowym i jest nie bez powodu uznawany za najwiekszego trolla w tej czesci polskiego internetu, ktora jest poswiecona broni recznej. chodzi o Remigiusza Wilka (nick: Remov), ktory na kazdym z tego typu forow ma po kilka tysiecy nabitych postow. posty te nabija sobie niekonczacymi wycieczkami ad personam pod adresem kazdego, kto osmieli sie wejsc z nim w polemike. swego czasu, na jednym z forow publicznie zbesztal za niekompetencje kogos, kto (o czym Remov nie wiedzial) faktycznie pracuje przy projekcie MSBS. tyle na jego temat.

to takie drugie dno dla wnioskow dotyczacych kompetencji, ktore wysnules w swoim tekscie :-)
20-12-2010 04:23
Headbanger
   
Ocena:
0
O! A nie mogłem znaleźć ponownie tej dyskusji, by doprecyzować wszystko co tam było napisane (czytałem to pół roku temu).

Tak czy siak to jest to - szkoda że dopiero teraz doszło.

To dodatkowy powód dla którego pokora może się przydać. Jak się mylisz, to ktoś to na pewno zauważy. Jak pójdziesz w zaparte to wyjdziesz na dupka. Po co wychodzić na dupka?

-------------------------------
P.S. Czy Remov tam gdzieś nie zaprzeczał, że nie jest dziennikarzem? Dawno to czytałem... :P
Tak czy siak prawda wyszła na jaw.
20-12-2010 09:35
de99ial
   
Ocena:
0
Remov to znana osoba, także w środowisku RPG (głównie NS jednak).

Hehe :D
20-12-2010 14:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.