» Recenzje » Jedną nogą w grobie - Jeaniene Frost

Jedną nogą w grobie - Jeaniene Frost


wersja do druku

Dalszy ciąg przygód Blade’a w spódnicy

Autor: Redakcja: Alicja 'cichutko' Laskowska

Jedną nogą w grobie - Jeaniene Frost
Szukasz książki, która dzięki swej głębi zmieni Twój światopogląd czy choćby zmusi do chwili refleksji? Szukaj dalej. Jedną nogą w grobie ma do zaoferowania jedynie duże ilości krwi i seksu w hollywoodzkim stylu – to prawdziwy Zmierzch dla dorosłych, przy czym ''dla dorosłych'' powinno być rozumiane tak, jak w sformułowaniu ''filmy dla dorosłych''.

Kultura masowa raz po raz udowadnia, że przed półwampirem stoi tylko jedna możliwa ścieżka kariery – zabójcy nieumarłych. Podobnie jest w przypadku Cat Crawfield zwerbowanej przez rząd USA do zwalczania nocnych kreatur zagrażających przeciętnym obywatelom. Pomimo że praca ta nie należy do bezpiecznych, ma jedna zaletę – pozwala jej zapomnieć o swoim wampirycznym nauczycielu i byłym kochanku, Bonesie, którego porzuciła kilka lat wcześniej, choć nigdy nie przestała kochać. Ten jednak ponownie wkracza w jej życie, burząc z trudem odzyskany spokój ducha. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że ktoś wyznaczył cenę za głowę Cat. Rozpoczyna się polowanie – kto tym razem będzie kotem, a kto myszą?

Jedną nogą w grobie nie jest ambitną lekturą dla wymagających i nie próbuje nawet takiej udawać. Tak okładka, jak i streszczenie z tyłu obwoluty bez ogródek sugerują, że jest to podlany adrenaliną paranormalny harlequin i tego właśnie powinien oczekiwać czytelnik. Wątek romantyczny powieści nie należy do najbardziej wyrafinowanych. Uczucia bohaterów, choć z początku nieco poplątane, ostatecznie sprowadzają się do dzikiego pożądania i jego pochodnych. Jesteśmy więc świadkami kilku awantur, odrobiny rozterek, walki z niepowstrzymaną namiętnością oraz długich, szczegółowo opisanych scen łóżkowych. Choć autorka próbuje gdzieniegdzie nadać całemu obrazowi nieco głębi, to w ostatecznym rozrachunku seks i tak dominuje. Jeżeli ktoś liczył na subtelne, skomplikowane relacje między postaciami, srodze się zawiedzie. Ciężko jednak winić za to autorkę czy wydawnictwo, wszak zrobili co mogli, by potencjalny czytelnik został ostrzeżony.

Sensacyjna strona powieści jest na całkiem przyzwoitym poziomie. Już od samego początku akcja galopuje naprzód w oszałamiającym tempie, czasem tylko nieco zwalniając, by zrobić miejsce na opis krajobrazu, ubioru bohaterki czy nawet jakiś niewysokich lotów żarcik. Dzięki temu lektura jest z całą pewnością wciągająca, a przy tym nie pozostawia wiele czasu na zastanowienie. Myślenie w czasie czytania nie jest bowiem wymagane, a wręcz przeszkadza - niszczy wszelkie pozory obowiązującej w przedstawionej wersji Stanów Zjednoczonych logiki, która nie zajmowała raczej wysokiej pozycji na liście priorytetów autorki w trakcie kreowania fabuły. Ogólnie rzecz biorąc, Jedną nogą w grobie przypomina nieco filmy sensacyjne klasy B – dużo się dzieje, krew bryzga strumieniami, mózg odbiorcy pozostaje bezpiecznie niezaangażowany, a całość balansuje na granicy autoparodii.

Forma powieści doskonale pasuje do jej treści. Opisy są tu na tyle precyzyjne i obrazowe, by nie trzeba było się szczególnie wysilać przy wyobrażaniu sobie danej sceny, a jednocześnie na tyle krótkie, by nie przesłaniać akcji. Jeśli chodzi o sceny erotyczne – są one stosunkowo dokładne, chwilami nawet nieco wulgarne, jednak nie bywają na tyle dosłowne, by ostatecznie przekroczyć granicę dobrego smaku. Nie pojawiają się również żadne skomplikowane metafory czy niepospolite słowa, które mogłyby wyrwać nas z czytelniczego transu.

Kontynuacja W pół drogi do grobu to typowy literacki fast food, płytki i pozbawiony wyrazu, jednak całkiem przyjemny w lekturze. Doskonale nadaje się, by pomóc przeczekać kilka godzin w kolejce do lekarza czy w kolejowym przedziale – bez konieczności angażowania wyższych funkcji mózgowych, ale i bez chwili nudy.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tytuł: Jedną nogą w grobie
Cykl: Nocna łowczyni
Tom: 2
Autor: Jeaniene Frost
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 19 października 2011
Liczba stron: 440
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-7480-231-4
Cena: 35,00 złCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.