» Blog » Janusz Kotyra i sprawa Opola, czyli moje opowiadanie
22-01-2022 21:21

Janusz Kotyra i sprawa Opola, czyli moje opowiadanie

W działach: książki | Odsłony: 147

Janusz Kotyra i sprawa Opola, czyli moje opowiadanie

Jakiś czas temu miałem przyjemność stać się częścią zacnego projektu o nazwie Imaginarium Opolskie. Jest to magazyn fantastyczny, w którym ukazują się prace ludzi związanych z Opolszczyzną. Stanowi on część „Imaginariów” tworzonych w całej Polsce. Za inicjatywę tą stoi Stowarzyszenie Novum. Gdy zobaczyłem ich ogłoszenie o naborze, od razu postanowiłem, że spróbuję swoich sił. Opole to miasto bliskie memu sercu, dlatego spodobał mi się pomysł umieszczenia go w jakimś fantastycznym opowiadaniu. Tak właśnie powstał Janusz Kotyra i sprawa Opola, który znalazł się w drugim tomie Imaginarium Opolskiego. Jest to dość humorystyczne dzieło, jednakże miejsca i akcje w nim zawarte wiążą się w pewien sposób z moim życiem. Trochę już minęło od publikacji i druku, ale postanowiłem o tym napisać za sprawą Artura Tojzy i jego bloga W pajęczej sieci, gdzie dokonał recenzji wszystkich tekstów drugiego tomu. Zaskoczyła mnie tak pozytywna opinia przygód spirytualnego detektywa – Janusza Kotyry, i chyba redakcję magazynu również, bo aż napisali do mnie maila z gratulacjami :D. Cieszę się, że moja twórczość została doceniona, i to przez kogoś, kto sam zajmuje się pisaniem. Zrobiło mi to dzień! Zapraszam do zapoznania się ze wspomnianą recenzją, może niektórych zachęci do przeczytania całego opowiadania o przygodach poczciwego Januszka ;D.

2
Notka polecana przez: Exar
Poleć innym tę notkę

Komentarze


jaworock
   
Ocena:
+1
Ps. opowiadanie jest dość krótkie, raptem 3 strony pdf, więc jego lektura nie zajmie zbyt długo :D
23-01-2022 10:35
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1

PDF pobrany, na pewno przeczytam, o ile nie zasnę przed TV. W każdym razie gratki za publikację :)

PS: Imaginarium występuje tylko w formie internetowego zina czy pojawia się też w formie papierowej?

23-01-2022 10:40
jaworock
   
Ocena:
+1
Drukują i rozsyłają do autorów, recenzentów, konkursowiczow i placówek kulturalnych w Opolskim, gdzie można sobie wziąć za darmo. Fajna sprawa, postawiłem jeden egzemplarz na półce, a drugi dałem rodzicom, którzy nie korzystają z pdfow.
23-01-2022 11:05
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1

Przeczytałem. Dałbym drugą polecajkę, ale nie mam jak. Początek skojarzył mi się z trochę z Sensacjami XX wieku Wołoszańskiego (lub jeszcze czymś innym, ale w sumie nie sumie nie wiem czym), a mojemu teściowi z opowieściami o Jakubie Wędrowyczu (przy okazji dowiedziałem się co nieco o osiedlu ZWM).

Nie załapałem jaki związek z Ceres miała tabliczka, którą na początku rozpupcyli budowlańcy.

Trochę się zdziwiłem, że Odra Opole tak dawno grała w eklapie (byłem przekonany, że na początku XXI w. miała jakiś epizod) i że ma za sobą całkiem udane występy w europejskich pucharach (tak, wiem śp. Intertoto to trochę takie popłuczyny, ale zanim te rozgrywki rozstały rozwiązane polskie kluby zbierały w nich srogie baty).

Przy okazji żona przypomniała mi, że akcja Behawiorysty (którego serialową adaptację można oglądać na Player.pl) rozgrywa się w Opolu.

PS: Jak masz wincyj Janusza to, dej na polterbloga ;)

 

23-01-2022 17:04
jaworock
   
Ocena:
+1

Aesthevizzt, dzięki że chciało Ci się przeczytać i że podzieliłeś się swoją opinią :D, a co do Ceres to było tak, że mieszkałem obok placu, na którym jej pomnik/fontanna się mieściła, więc miałem taki kaprys, żeby ją umieścić w opowiadaniu, zawsze śmieszyły mnie gołębie oblegające jej głowę :D, no i można to powiązać w ten sposób, ze budowlańcy zezłościli jakiegoś boga, a Ceres to bogini, wiec miała moc, by tej klątwie przeciwdziałać (no i jest boginią plonów, a jak pada to nie ma plonów, a Opolskie to mnóstwo pól uprawnych).

23-01-2022 18:13
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1

@jaworock

U mnie w mieście na wiosnę strażacy "kąpią" znajdujący się na rynku pomnik, na który cały rok paskudzą gołębie ;) Z kolei w mieszkaniu musiałem na kuchennym parapecie zainstalować kolczatki i glinianego gołębia, bo nie nadążałem z jego czyszczeniem.

23-01-2022 18:59

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.