» Blog » Jak zrobić bimber??
13-07-2007 10:17

Jak zrobić bimber??

W działach: Zostań wieśniakiem - poradnik | Odsłony: 54791

Jak zrobić bimber??

Z cyklu „zostań wieśniakiem”

 

Poniższy cykl zaprezentuje wam (miastowym) sposoby przetrwania na polskiej wsi. Nic powtarzam NIC nie będzie w stanie was zaskoczyć po lekturze cyklu niniejszych artykułów.

Dowiecie się wszystkiego o polskiej wsi : jak nie okazać się ignorantem w kwestiach rolniczych, jak wydoić krowę, odpalić traktor, co to orczyk, gdzie koń ma przód a gdzie tył. Poznacie różnice kulturowe miasto / wieś, trunki wszeteczne, gwarę wiejską, etykietę.
Jednym słowem, gdy kiedyś wasze auto zepsuje się gdzieś wśród poleskich bagien lub bieszczadzkich gór. Dacie sobie z autochtonami radę i wyjdziecie z konfrontacji zwycięsko.

 

Naszym dzisiejszym tematem będzie: Jak zrobić bimber??


Rzeczą najważniejszą w życiu polskiego chłopa jest odpowiedni napęd do ciągnika i chłopa J. Oczywiście można polegać na niesprawdzonych 95% trunkach zza wschodniej granicy, ewentualnie pić wino (o tych sposobach później). Kiedy bieda zagląda do kieszeni  i żal rzyć ściska czas się wziąć do roboty i samemu stworzyć arcydzieło. Należy nadmienić że sprawdzony trunek mniej szkodzi zdrowiu niż spychały z ruskiego targu.


Więc jak zrobić BIMBER

 

Instrumentarium:


Gąsior (na zacier), pojemnik destylacyjny: banka od mleka, szybkowar, parnik (wersja xxl na wesele), rurki szklane, gumowe korki, wąż gumowy, chłodnica (wiadro, chłodnica samochodowa, chłodnica laboratoryjna).
Potrzebujemy odpowiedniego zestawu: Przykładowy schemat znajduje się na ilustracji. Ważną sprawa jest skombinowanie chłodnicy wodnej (idealna jest laboratoryjna), ale można też chłodnice wodna zrobić z wiadra przez które przebiega rurka szklana. Za pojemnik na zacier służyć może baniak (np. bańka po mleku lub szybkowar). Pamiętajmy o uszczelnieniu zestawu bo inaczej śmierdzieć będzie podczas destylacji okrutnie.
Tip:
Starajcie się nie używać wężyków z gumy (bimber potem śmierdzi ową gumą).


Zacier czyli zacny rok 1410.
Potrzebujemy kilo cukru (1kg), 4 litry wody, 10 - 20 dkg drożdży – mogą być piekarnicze.
Nasze składniki umieszczamy w balonie i stawiamy w ciepłym miejscu po kilkunastu dniach (około tygodniu) zacier możemy destylować.
Tips:
Aby przyspieszyć proces do zacieru możemy dorzucić 0,5 kg ryżu (zacier mamy po 4- 5 dniach). Możemy do balonu dodać ziaren żyta 2-3 kg na 20 litrów – pozwoli to pozbyć się smrodku charakterystycznego dla bimbru. Niestety musimy poczekać aż zytko zacznie kiełkować, może to mu zająć nawet do 20 dni. 
Zacier możemy wzbogacić np.: suszonymi śliwkami, Pestami z tych że, skórkami pomarańczy, gruszkami,  wiśniami. Każdy bimbrownik ma swoje sekrety.


Pędzenie 


Bez pośpiechu stawiamy nasz baniak na wolnym ogniu. Sam proces możemy powtórzyć drugi ba nawet trzeci raz.


Tips:


Jak ma małą moc i wali drożdżami trzeba destylacje powtórzyć i na Boga tym razem na nieco wolniejszym ogniu. Pędzenie bimbru  to nie wyścigi liczy się efekt a nie kto pierwszy.
 
Po upędzeniu pijemy??  Nie!!  Poczciwy bimber trzeba przyprawić.


Nasz najwydestylowaniuchniejszy bimberek nalewamy do sloika w którym uprzednio umieściliśmy: jedna poćwiartowaną pomarańczę, skórki cytryny i kawusię (kilka ziaren mieszczuchy a nie Neskę trzy w jednym). Następnie słoik zakręcamy i umieszczamy w piwniczce  musi tam postać tak ze dwa – trzy tygodnie i natenczas hu nasz bimber jest gotów.

Tips:


Zamiast pomarańczy możemy zrobić tak: na 0,5 l bimbru 3 łyżki miodu i 10 rodzynek.
 
Zajawka:

części drugiej drinki do 5 zł czyli jak z dziadowskiego alkoholu zrobić super specjały.

3
Notka polecana przez: Andman, jakkubus
Poleć innym tę notkę

Komentarze


lucas3333
    bimber
Ocena:
0

Poszukaj na stronie edestylatory.com. Razem z kumplem robiliśmy u nich jakiś czas temu zakupy i obaj jesteśmy zadowoleni z destylatorów. Asortyment mają wszechstronny, są rzeczy bardziej dla początkujących i też dla bardziej wymagających bimbrowników. Pozytywnie też wygląda kwestia obsługi, człowiek z którym ja rozmawiałem przez telefon bardzo dobrze zorientowany, ucięliśmy sobie fajną pogawędkę o historii destylacji ;-)

 

05-04-2017 13:14
Exar
   
Ocena:
+1

Ojoj :).

05-04-2017 14:10
TO~
   
Ocena:
+1

Nekromancja wpisowa, jak widać, nie dość, że działa to i przynosi ważne, pożyteczne i perspektywiczne informacje!

05-04-2017 14:26
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

Uda się tu jeszcze zebrać druzynę do snotbala czy tylko my zostaliśmy na tym opustoszałym portalu nawiedzonym przez duchy botów reklamowych typu Yo Helga? 

05-04-2017 15:07
TO~
   
Ocena:
0

Nawet jeśli się nie uda, możemy się umówić na destylowanko, c'nie?

05-04-2017 18:44
eryk33
    pierwszy raz
Ocena:
0

Taki destylator będzie dobry https://alembik.eu/146-aparatura-do-bimbru-destylatory-do-bimbru ? Nigdy nie robiliśmy a znalazłem przepis od dziadka.

28-07-2020 23:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.