string(15) ""
» Blog » Jak założyć blog #1 - Wstęp
21-10-2012 16:45

Jak założyć blog #1 - Wstęp

W działach: Różne | Odsłony: 12

Jak zwykle, odsyłam do bloga właściwego, na którym formatowanie nie powoduje krwawienia oczu...

Wstęp

Ostatnio zauważyłem wzmożone zainteresowanie prowadzeniem własnych blogów w "fundomie".

 

Wiele osób przygodę z blogami zaczyna od serwisów poświęconych fantastyce, oferujących prowadzenie bardzo prostego blogaska. Po jakimś czasie, z przyczyn naturalnych, ograniczenia platformy sprawiają, że właściciele blogów sięgają dalej, na zewnątrz, w poszukiwaniu większej przestrzeni i giętkości blogów. Wielu z nich ginie w odmętach internetu.

 

Cykl wpisów "Jak założyć blog" ma pomóc w podjęciu właściwych decyzji każdemu, kto zdecyduje się prowadzić własnego bloga. Decyzji, które sprawią, że odchodząc z portalu, nie przestanie być członkiem społeczności bloggerów.

Część 1 - garść rzeczy do przemyślenia przed rozpoczęciem nowego bloga.

 

1) Jakiego tematu będzie dotyczył blog?

Sprawa podstawowa. Czy wiesz, co będziesz robić z własnym blogiem?

 

Czy będzie służył on prezentacji mojszej wersji RPG?

Wrzucaniu swoich grafik?

Organizacji notatek i wymianie myśli?

Publikacji raportów z sesji?

Wszystko po trochu?

 

Przemyśl to. W internecie jest wiele platform blogowych wspierających różne podejścia do blogowania. Nie musisz jeszcze wybierać konkretnego, ale dobrze by było wiedzieć, czego od bloga oczekujesz.

Zastanów się teraz, czy masz pomysł na motyw przewodni. Jeśli tak, postaraj się naszkicować go na kartce. Zastanów się nad układem bloga. Ile ma mieć okienek, czy mają one być oddzielne, czy stanowić płynną całość. Temat układu będzie ważny przy omówieniu Widgetów.

Wiele blogów pozwala na modyfikacje wyglądu domyślnego.  Inne pozwalają na wgranie własnego loga czy tła, oraz zmianę układu. Oceń swoje możliwości. Czy umiesz choć trochę programować i rysować? Cze raczej nie? Jeśli nie, to się nie martw, jest wiele motywów, które fajnie wyglądają "z pudełka".

2) Silnik

Silnik bloga to oprogramowanie, które pilnuje jego wyglądu i funkcjonalności. Nie jest to jego adres internetowy. Na październik 2012 najpopularniejsze są dwa silniki bloggowe:

 

Blogspot/Blogger - silnie zintegrowana z googlem platforma blogowa, która pozwala na ręczną edycję wielu elementów i mieszanie w kodzie strony. Zalecana dla użytkowników zaawansowanych, lub intensywnie korzystających z innych produktów googla. Zawiera kilkanaście/kilkadziesiąt szablonów.

 

Wordpress - platforma prostsza w obsłudze. Może nie pozwala modyfikować strony tak mocno, jak Blogger, ale pozwala szybciej uzyskać naprawdę fajne efekty. Zawiera ponad dwieście szablonów.

Jeśli lubisz się grzebać w kodzie i edytować dokumenty do poziomu najmniejszych detali, Blogger będzie bardziej satysfakcjonujący.

Wordpressa polecam wszystkim tym, którzy nie chcą lub nie potrafią walczyć z kodem i chcą mieć już po pięciu minutach fajnie wyglądającą stronę.

 

Oba rozwiązania pozwalają osiągnąć ciekawe efekty, wybór zależy od tego, ile chcesz w swoją stronę włożyć pracy.

3) Nazwa i adres bloga

Zastanów się nad jakąś dobrą, chwytliwą nazwą bloga. Będzie ona stanowiła podstawę jego adresu. Większość stron, na których można umieścić bloga, dodaje swoją nazwę zwaną domeną w jego końcówce. Bierzcie to pod uwagę planując bloga. Nazwę będziecie mogli zmienić, ale adres zostanie już na stałe.

 

Przykład praktyczny.
Ten blog miał pierwotnie nazwę kbender (tak, wiem, ambitnie). Postawiłem go na domenie blog.com.
W rezultacie dostałem adres kbender.blog.com. Dość proste do zapamiętania.
Dopiero po jakimś czasie wpadłem na nazwę bloga Przerysowane Światy.
Uaktualniłem nazwę bloga. Adres pozostał bez zmian. Przerysowane Światy pod adresem kbender.blog.com.
 

Nazwa waszego bloga zostanie zapisana razem, z usunięciem spacji.

 

Tak jest. Bardzo fajny blog bendera zostanie przetłumaczone na bardzofajnyblogbendera - powodzenia z zapisaniem tego.

Im dłuższy adres, tym większa szansa na jego błędne wpisanie czy zapamiętanie. Krótkie adresy są lepsze.

 

Klasyczny jest też anglojęzyczny przykład bloga Pen Island. Adres bloga to penisland. Może zostać odczytany na dwa sposoby: Pen Island, oraz Penis Land. Powodzenia z moderacją komentarzy. Przykład polskojęzyczny: Ja Ci Pokażę...

 

W dodatku do nazwy bloga zostanie dodana domena.

4) Domena

Czyli to, co występuje w adresie po kropce.

Jeśli zdecydujecie się na silnik Bloggera, w zasadzie skazujecie się na użycie strony googla. Z Wodrpessem sprawa jest bardziej skomplikowana. Strona Wordpress.com udostępnia platformę blogową, na której można założyć bloga, korzystając z publicznego serwera. Na stronie Wordpress.org udostępniony jest kod źródłowy platformy, który można wykorzystać do postawienia platformy blogowej na własnej stronie (jesli dysponujemy własnym  serwerem). Co oznacza, że w internecie jest dużo klonów Wordpressa, takich jak na przykład Blog.com.

Każda z domen ma własny zestaw adresów: to znaczy, ze mogą istnieć dwa blogi o tym samym przedrostku: kbender.wordpress.com i kbender.blog.com.

Jeśli na wordpress.com wasz adres będzie zajęty, poszukajcie alternatywnego silnika w internecie. Powinniście bez problemu znaleźć alternatywną, darmową domenę.

Dlaczego wybrałem blog.com? Bo kbender.wordpress.com był już zarezerwowany ;)

5) Pierwszy wpis

W trakcie rejestracji bloga jesteście proszeni o wybór motywu. Wybierzcie dowolny. Najważniejsze zadanie przed wami to dodać przynajmniej dwa, trzy wpisy. Nie muszą być na temat bloga, mogą zostać później usunięte. Ale będą potrzebne do testowania motywów.

W następnym odcinku:

Wybór motywu, ustawianie widgetów i zmiana opcji bloga. Z obrazkami.

 

Zadanie domowe:

Zastanowić się, co chcę umieścić na blogu, przemyśleć układ bloga - jedna kolumna, czy więcej? Preferowane dodatki, kolory, elementy graficzne.

 

 

Komentarze


nerv0
   
Ocena:
0
@z

Nie chodzi o skórki, ale raczej o kwestie techniczne - układ i ilość sidebarów, skalowanie grafik, szerokość okna z tekstem - bardziej szczegółowe modyfikacje wyglądu (chciałbym na przykład by kolejne posty lepiej się od siebie odcinały, ale mój motyw mi tego nie udostępnia).

@Seji

Człowiek musi mieć jeszcze swój internet w domu chyba, a ja takiego nie posiadam niestety. :(
22-10-2012 12:37
~

Użytkownik niezarejestrowany
    @nerv
Ocena:
0
sidebary są zależne od skórki. Zmień skórkę. Grafiki możesz skalować dowolnie. Odcinanie się postów też zależy od skórki. Spróbuj sobie skórkę Adventure Journal, ma trzy kolumny i sporo opcji kustomizacji.
22-10-2012 12:44
Seji
   
Ocena:
0
@nerv0 - nie masz netu? Nie istniejesz! Wrogie AI na pokladzie! ;) To nie tak, wykupujesz hosting po prostu - w Gdansku, w Abu Dhabi, gdziekolwiek, gdzie firma ma serwery. Siec potrzebujesz tylko do wrzucania tresci, cala infrastruktura stoi gdzies w swiecie, nie trzymasz tego pod biurkiem. ;)
22-10-2012 12:48
nerv0
   
Ocena:
0
@z
Nie chcę zmieniać skórki, długo się naszukałem zanim znalazłem taką co wreszcie zacznie mi odpowiadać. :) A ze skalowaniem problem pewien mam - na przykład w tym wypadku wielkość grafiki w nagłówku - nie dość, że przeznaczone na nią okienko jest małe, to jeszcze musiałem ręcznie skalować wrzucany w nie obrazek, bo inaczej się nie dało. Chciałbym mieć jeszcze coś takiego jak okienko na górze strony, w którym wyświetlane byłyby najnowsze pozycje. No, generalnie to chciałbym mieć wiele różnych bajerów, ale się nie da. :P

@Seji
Oto co znaczy być prawdziwym botem. ;)
A na tych całych internetach, hostingach i inszych pierdołach ja się zwyczajnie nie znam. Chciałbym mieć takiego bloga jak ten wordpressowy, gdzie muszę się tylko zalogować żeby zacząć w nim działać, ale żeby był pozbawiony tych wszystkich ograniczeń.
22-10-2012 12:58
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Da się, tylko trzeba umieć :) Ja nie umiem, ale się uczę.
Zawsze możesz pogrzebać w kodzie.
Co do skalowania grafik - nie wiem, czy to kuriozum wordpressa.com, czy twa niewiedza, ale u mnie skaowanie działa bez problemu z automatu, albo custom.
Kwestia pluginów, poszukaj. W końcu są po to, by robić za ciebie to, czego nie umiesz albo nie wiesz.
22-10-2012 13:11
nerv0
   
Ocena:
0
Zigzak, ja mam WordPress.com, mocno ograniczony w stosunku do pełnej wersji. Nie mogę w nim dodawać pluginów ani zmieniać kodu, a korzystać mogę tylko z udostępnionych skórek. Nie jestem takim burżujem jak ty. :)
22-10-2012 13:16
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
zamiast wydawać na polterplusa, kup se domene z kolegą
22-10-2012 13:34
Albiorix
   
Ocena:
0
Wordpress to przede wszystkim silnik. Silnik ktory mozna sobie sciagnac i zmienic dowolnie z uzyciem tysiecy pluginow i skorek, a w razie potrzeby grzebiac w html i php. Zasadniczo da sie na nim zrobic bardzo duzo, nawet rzeczy dalekieod bloga - sklep internetowy, serwis turystyczny, wizytowke malej firmy itp itd.

Wordpress.com to po prostu platforma gdzie masz za darmo podstawowa wersje bez potrzeby konfiguracji zbytniej.
22-10-2012 14:50
nerv0
   
Ocena:
0
No! I ja właśnie to mam. I strasznie mnie to męczy. :)
22-10-2012 14:56
~zigzak

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
kbenderze, zapromuję się u Ciebie po chamsku z moim blogiem.

Oto przed wami prototyp, podkreślam PROTOTYP okładki do Kwiatu Paproci i kilka informacji "wydawniczych":)

http://zigzak.monochrome.pl/kwiat-paproci-probna-okladka-i-aktualnosci/
22-10-2012 15:23
dzemeuksis
   
Ocena:
+1
@Neurocide

zabawa w przenoszenie wdow, bękartów na www nie ma sensu i jest wbrew regule semantyczności strony -

Co do bękartów, to możesz mieć rację, ale co do wdów... W jaki sposób twarda spacja ("& n b s p ;") godzi w reguły semantyczności strony? Nie żebym miał problem z wdowami, po prostu mnie to ciekawi.
22-10-2012 15:31
Neurocide
   
Ocena:
0
W sumie masz rację, potencjalną wdowę łatwo zauważyć, to w sumie ostatni wyraz akapitu, jak ktoś chce to niech se wstawia twarde spacje. Ale naprawdę po co przejmować problematyką DTP przy wrzucaniu tekstu na stronę... to zbędne działania, tym bardziej, że strony ze swojej definicji mają wyświetlać się różnie, na różnych urządzeniach - po to są CSSy.
22-10-2012 22:34
dzemeuksis
   
Ocena:
0
Zgadza się. Dlatego dobrą praktyką jest wstawianie twardej spacji po każdym krótkim spójniku, czy przyimku bez wnikania, czy wypadnie na końcu wiersza. O ile komuś zależy, rzecz jasna, bo kwestia wdów jest rzeczywiście najmniejszym problemem stron internetowych.
23-10-2012 08:56
Neurocide
   
Ocena:
0
Zbędną praktyką.
23-10-2012 10:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.