» Blog » Jak założyć blog #1 - Wstęp
21-10-2012 16:45

Jak założyć blog #1 - Wstęp

W działach: Różne | Odsłony: 15

Jak zwykle, odsyłam do bloga właściwego, na którym formatowanie nie powoduje krwawienia oczu...

Wstęp

Ostatnio zauważyłem wzmożone zainteresowanie prowadzeniem własnych blogów w "fundomie".

 

Wiele osób przygodę z blogami zaczyna od serwisów poświęconych fantastyce, oferujących prowadzenie bardzo prostego blogaska. Po jakimś czasie, z przyczyn naturalnych, ograniczenia platformy sprawiają, że właściciele blogów sięgają dalej, na zewnątrz, w poszukiwaniu większej przestrzeni i giętkości blogów. Wielu z nich ginie w odmętach internetu.

 

Cykl wpisów "Jak założyć blog" ma pomóc w podjęciu właściwych decyzji każdemu, kto zdecyduje się prowadzić własnego bloga. Decyzji, które sprawią, że odchodząc z portalu, nie przestanie być członkiem społeczności bloggerów.

Część 1 - garść rzeczy do przemyślenia przed rozpoczęciem nowego bloga.

 

1) Jakiego tematu będzie dotyczył blog?

Sprawa podstawowa. Czy wiesz, co będziesz robić z własnym blogiem?

 

Czy będzie służył on prezentacji mojszej wersji RPG?

Wrzucaniu swoich grafik?

Organizacji notatek i wymianie myśli?

Publikacji raportów z sesji?

Wszystko po trochu?

 

Przemyśl to. W internecie jest wiele platform blogowych wspierających różne podejścia do blogowania. Nie musisz jeszcze wybierać konkretnego, ale dobrze by było wiedzieć, czego od bloga oczekujesz.

Zastanów się teraz, czy masz pomysł na motyw przewodni. Jeśli tak, postaraj się naszkicować go na kartce. Zastanów się nad układem bloga. Ile ma mieć okienek, czy mają one być oddzielne, czy stanowić płynną całość. Temat układu będzie ważny przy omówieniu Widgetów.

Wiele blogów pozwala na modyfikacje wyglądu domyślnego.  Inne pozwalają na wgranie własnego loga czy tła, oraz zmianę układu. Oceń swoje możliwości. Czy umiesz choć trochę programować i rysować? Cze raczej nie? Jeśli nie, to się nie martw, jest wiele motywów, które fajnie wyglądają "z pudełka".

2) Silnik

Silnik bloga to oprogramowanie, które pilnuje jego wyglądu i funkcjonalności. Nie jest to jego adres internetowy. Na październik 2012 najpopularniejsze są dwa silniki bloggowe:

 

Blogspot/Blogger - silnie zintegrowana z googlem platforma blogowa, która pozwala na ręczną edycję wielu elementów i mieszanie w kodzie strony. Zalecana dla użytkowników zaawansowanych, lub intensywnie korzystających z innych produktów googla. Zawiera kilkanaście/kilkadziesiąt szablonów.

 

Wordpress - platforma prostsza w obsłudze. Może nie pozwala modyfikować strony tak mocno, jak Blogger, ale pozwala szybciej uzyskać naprawdę fajne efekty. Zawiera ponad dwieście szablonów.

Jeśli lubisz się grzebać w kodzie i edytować dokumenty do poziomu najmniejszych detali, Blogger będzie bardziej satysfakcjonujący.

Wordpressa polecam wszystkim tym, którzy nie chcą lub nie potrafią walczyć z kodem i chcą mieć już po pięciu minutach fajnie wyglądającą stronę.

 

Oba rozwiązania pozwalają osiągnąć ciekawe efekty, wybór zależy od tego, ile chcesz w swoją stronę włożyć pracy.

3) Nazwa i adres bloga

Zastanów się nad jakąś dobrą, chwytliwą nazwą bloga. Będzie ona stanowiła podstawę jego adresu. Większość stron, na których można umieścić bloga, dodaje swoją nazwę zwaną domeną w jego końcówce. Bierzcie to pod uwagę planując bloga. Nazwę będziecie mogli zmienić, ale adres zostanie już na stałe.

 

Przykład praktyczny.
Ten blog miał pierwotnie nazwę kbender (tak, wiem, ambitnie). Postawiłem go na domenie blog.com.
W rezultacie dostałem adres kbender.blog.com. Dość proste do zapamiętania.
Dopiero po jakimś czasie wpadłem na nazwę bloga Przerysowane Światy.
Uaktualniłem nazwę bloga. Adres pozostał bez zmian. Przerysowane Światy pod adresem kbender.blog.com.
 

Nazwa waszego bloga zostanie zapisana razem, z usunięciem spacji.

 

Tak jest. Bardzo fajny blog bendera zostanie przetłumaczone na bardzofajnyblogbendera - powodzenia z zapisaniem tego.

Im dłuższy adres, tym większa szansa na jego błędne wpisanie czy zapamiętanie. Krótkie adresy są lepsze.

 

Klasyczny jest też anglojęzyczny przykład bloga Pen Island. Adres bloga to penisland. Może zostać odczytany na dwa sposoby: Pen Island, oraz Penis Land. Powodzenia z moderacją komentarzy. Przykład polskojęzyczny: Ja Ci Pokażę...

 

W dodatku do nazwy bloga zostanie dodana domena.

4) Domena

Czyli to, co występuje w adresie po kropce.

Jeśli zdecydujecie się na silnik Bloggera, w zasadzie skazujecie się na użycie strony googla. Z Wodrpessem sprawa jest bardziej skomplikowana. Strona Wordpress.com udostępnia platformę blogową, na której można założyć bloga, korzystając z publicznego serwera. Na stronie Wordpress.org udostępniony jest kod źródłowy platformy, który można wykorzystać do postawienia platformy blogowej na własnej stronie (jesli dysponujemy własnym  serwerem). Co oznacza, że w internecie jest dużo klonów Wordpressa, takich jak na przykład Blog.com.

Każda z domen ma własny zestaw adresów: to znaczy, ze mogą istnieć dwa blogi o tym samym przedrostku: kbender.wordpress.com i kbender.blog.com.

Jeśli na wordpress.com wasz adres będzie zajęty, poszukajcie alternatywnego silnika w internecie. Powinniście bez problemu znaleźć alternatywną, darmową domenę.

Dlaczego wybrałem blog.com? Bo kbender.wordpress.com był już zarezerwowany ;)

5) Pierwszy wpis

W trakcie rejestracji bloga jesteście proszeni o wybór motywu. Wybierzcie dowolny. Najważniejsze zadanie przed wami to dodać przynajmniej dwa, trzy wpisy. Nie muszą być na temat bloga, mogą zostać później usunięte. Ale będą potrzebne do testowania motywów.

W następnym odcinku:

Wybór motywu, ustawianie widgetów i zmiana opcji bloga. Z obrazkami.

 

Zadanie domowe:

Zastanowić się, co chcę umieścić na blogu, przemyśleć układ bloga - jedna kolumna, czy więcej? Preferowane dodatki, kolory, elementy graficzne.

 

 

Komentarze


Seji
   
Ocena:
+2
Maly komentarz: wordpress.com to nie wordpress.org - troche niejasno to ujales i mozna odniesc wrazenie, ze ograniczenia .com przekladaja sie na .org.

Wordpress.com to platforma blogowa, gdzie mozliwosci faktycznie sa ograniczone. Z wordpress.org mozna pobrac silnik CMS, z ktorym zrobic mozna, co sie tylko podoba - potrzeba jednak do tego serwera, domeny i paru innych rzeczy.
21-10-2012 17:09
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jak dla mnie bomba, bardzo fajny pomysł dla tych, co nie wiedzą jak się za to zabrać.

Dodam jeszcze, że w tych testowych notkach warto wpisać cały tekst "Lorem ipsum dolor sit amet", żeby zobaczyć jak wygląda dana czcionka na stronie i czy treść nie zlewa się z tłem. Warto też pamiętać o edycji tekstu, justowaniu, bękartach i wdowach (wbrew pozorom usunięcie tych błędów znacznie poprawia czytanie) oraz o dopasowaniu rozmiarów czcionki, żeby nie wyszło coś takiego jak powyżej.. ;) Ale takie szczegóły to pewnie w końcowych odcinkach cyklu :)
21-10-2012 17:11
Rysia777
   
Ocena:
0
Fajny motyw, czekam na ciąg dalszy. :)
Aczkolwiek (sam jesteś przykładem, ja zresztą też) prowadząc bloga poza portalami fantasy, wcale nie trzeba rezygnować z portalowych blogów.
21-10-2012 17:36
kbender
   
Ocena:
+3
@Seji
Ok, poprawię zdanie, żeby było klarowniejsze

@~
Ja proponuję wrzucić pangramy. "Lorem ipsum..." nie przetestuje polskich znaków.

O wyborze tła, motywu, który wyraźnie odcina kolejne notki będę pisał.

O justowaniach i bękartach nie planowałem.

Co do doboru rozmiarów czcionek - przekleiłem tekst z mojego właściwego bloga. Z polteredytorem nie mam ochoty się kopać ponad wstawienie enterów w strategicznych miejscach.

@Rysia777
Święta prawda, planuję notkę "jak promować bloga", w której to ujmę ;)
21-10-2012 17:55
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
O pangramach nie słyszałem (a dokładniej nazwy nie kojarzę) - mogą się przydać do testowania czcionek. A "Lorem ipsum" proponuję wkleić jako cały tekst do notki, żeby całościowo zobaczyć, gdzie na stronie może być nieczytelny - jako taki wypełniacz :)
21-10-2012 18:05
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
Ob. kbender uprawia nam tutaj mały sabotaż. Reakcjonistom dajemy stanowczy odpór
21-10-2012 19:03
kbender
   
Ocena:
+1
Jakie siły rzucicie Tyldodymomenie przeciwko siłom reakcji?
21-10-2012 19:52
Krzyś
   
Ocena:
0
Marudzących polterowiczów:

Kieeeedyyy będzie dalej o FATEcie?

Generalnie, łatwo mieć bloga, trudno mieć go ładnego. Kiedyś miałem, teraz wystarczy mi polterblog. Choć jego edytor życia nie ułatwia...

21-10-2012 20:28
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A na co komu ładny blog? Czytelny ma być, przejrzysty. Jak się raz dobrze ustawi to potem samo hula. I dobre mięcho wrzuca ;)

A co to jest 'fejć' bo jam nie polterowicz? fejsbuk?
21-10-2012 20:53
kbender
   
Ocena:
0
@Khorn

To ktoś mnie czytał!?!

Może uda mi się na tej mechanice We Mgle skończyć na Nibykonkurs. Ale wątpię, bo weekend spędziłem wisząc na szwedzkich serwerach.

@~
http://faterpg.net/ - system RPG :)
21-10-2012 21:07
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
fejcie -> FATEcie

Teraz już jasne :)
21-10-2012 21:08
Krzyś
    @kbender
Ocena:
+1
Neurocide
   
Ocena:
+2
@tylda - zabawa w przenoszenie wdow, bękartów na www nie ma sensu i jest wbrew regule semantyczności strony - jak ktoś chce się męczyć to proszę bardzo, ale jego praca pojdzie w niebyt jak sobie sam przeskaluję czcionkę, albo otworze w innej przeglądarce, albo na urządzeniu mobilnym. To dobre jak robisz PDFa, drukujesz i takie tam. Ale na stronie www? Please!!!
21-10-2012 22:12
Petra Bootmann
   
Ocena:
0
Neurocide - ustawienie poprawnej typografii w sieci jest możliwe (na wordpressie służy do tego odpowiednia wtyczka, z której korzystam).

EDIT: To nie ma możliwości czy potrzeby?
21-10-2012 23:28
Neurocide
   
Ocena:
+1
Pewnie, że jest... tylko po co? Możliwe jest robienie nagłówków za pomocą znacznika DIV zamiast znacznika H, możliwe jest robienie akapitów w DIV zamiast w P. Możliwe jest layoutowanie stron za pomocą TABLE zamiast za pomocą DIV, można nawet używać znaczników FONT i CENTER. Jak ktoś lubi sztukę dla sztuki, jego wola. Aby dobrze się czytało starcza dobra interlinia i font wymyślony do zastosować sieciowych (a tych jest tylko kilka, kilkanaście, o reszcie można zapomnieć - prywatnie szokuje mie powrót Ariala). Przypominam, że norma składu odnosi się do publikacji mających ukazać się drukiem i nie dotyczy sieci. Od ilu tam, 10? czy 7? czytam Poltera i jakoś mnie to nie uderza? Czy wiszący spójnik w drugiej linijce mojego poprzedniego komcia uniemożliwił czytanie i zrozumienie? Wątpię.
21-10-2012 23:41
nerv0
   
Ocena:
0
To ja teraz czekam na coś o kastomizacji bloggera, bo sam do modyfikowania jego kodu raczej podchodzić nie będę. A chciałbym się na niego przesiąść właśnie ze względu na większą swobodę w modyfikowaniu dupereli. Oczywiście gdybym miał własny serwer zostałbym przy WordPressie, ale tak...
22-10-2012 12:10
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja sobie Wordpressa chwalę, no ale mój stoi na prywatnym serwerze. Na razie się bawię i eksperymentuję, ale potencjał ma ogromny.
Jak skończę z "Kwiatem Paproci" (beta pdf będzie niedługo dostępny) to będę kończył remont na zigzak.monochrome.pl

:)
22-10-2012 12:22
nerv0
   
Ocena:
0
@zigi

Ja też bym go sobie chwalił gdyby stał na prywatnym. :P Ale tak mój Wordpress jest ograniczony do motywu, z któego korzystam i w praktyce niewiele mogę z nim zrobić.
22-10-2012 12:26
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
no co ty, skórki też nie możesz zmienić? Tła? Używamy tej samej skóry, tylko ty masz defaultową grafikę. Serio nie możesz ustawić innej? Jakiejś nieletniej kici np? :P
22-10-2012 12:28
Seji
   
Ocena:
0
Serwer i domene mozna dostac juz za 50-60 zl (z VAT) rocznie (zwykle domena jest w rocznej promocji za zlotowke lub za darmo), a moze i taniej, jak dobrze poczukac.
22-10-2012 12:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.