string(15) ""
» Blog » Jak wiele rpg/larp ma wspólnego z teatrem?
24-04-2014 23:24

Jak wiele rpg/larp ma wspólnego z teatrem?

W działach: literatura/teatr | Odsłony: 250

Od dwóch lat współpracuję ze szczecińskim teatrem Nie Ma (występuję na scenie, reżyseruję spektakl). W RPG gram od... już nawet nie pamiętam od jak dawna. Jak wiele, Waszym zdaniem, teatr ma wspólnego, a jak wiele jest różnic z RPG? Pierwsze co odnotowałem, to uwagi pani reżyser "Paweł, graj do publiczności!" Niby oczywistość, ale jednak niełatwo było wyzbyć się starego nawyku z LARP-a grania do pozostałych aktorów. Niemniej po moim debiucie teatralnym, spotkałem się opiniami, że robię ciekawe rzeczy na scenie i miałem wrażenie, że jeśli nie RPG to LARP-y w jakiś sposób mi pomogły. No a teraz robię spektakl opowiadający historię, która w zasadzie zaczęła się od LARP-a. Z tej okazji zaproszenie na partyjnego bloga, gdzie można zobaczyć filmik z prób. A może ktoś z Was miał podobne doświadczenia lub uwagi którymi chciałby się podzielić?

2
Notka polecana przez: Agrafka, Scobin
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Gniewko
   
Ocena:
0

Pawle, odpowiedziałeś sobie sam. W teatrze grasz dla publiczności.

25-04-2014 00:25
Agrafka
   
Ocena:
0

A dla mnie publicznością są współgracze. Przecież to im próbuję wiarygodnie sprzedać swoją postać. Jedyne moje teatralne doświadczenia to podstawówka/gimnazjum gdzie udzielałam się w kółkach teatralnych. Z przedstawień przed uczniami szkoły pamiętam najlepiej, że to właśnie granie dla współaktorów - a jedynie w stronę publiczności - było kluczem do sukcesu. Fajna sprawa. Żałuję, że już tego nie robię. Pamiętam ile było śmiechu przy ślubowaniu z koleżanką odgrywając "Śluby Panieńskie".

25-04-2014 00:39
Torgradczyk
   
Ocena:
0

I sądzicie, że to tylko ta jedna różnica? W LARP-ie publicznością są współgracze, a w teatrze tylko widz? Mi się wydaje, że tych elementów jest trochę więcej. Jestem ciekawy czy granie w rpg przeszkadza, czy pomaga grać na scenie. Ciekawe, że środowiska graczy i aktorów jednak niezbyt się przenikają - a może się mylę?

25-04-2014 17:33
Ziolo
   
Ocena:
+1

Mnóstwo o tym się mówi, dyskutuje, pisze. Wystarczy poszukać. Ostatnio wrzucam na YouTube zapisy wideo prezentacji z tegorocznej Konferencji Larpowej. Jest nawet jeden dokładnie na ten temat. Miłego oglądania: https://www.youtube.com/watch?v=hybJR6kdFyg&list=PLVd0uRaWbmCVmgvS0002Q6nYBQ4GMFpVh&index=10

28-04-2014 14:25
Vukodlak
   
Ocena:
0

Nie znam się na larpach, zaliczyłem w życiu może ze trzy. I od tamtego czasu uważam sobie po cichu, że larp i rpg to dwie różne bajki są. Nie wiem na ile larpowanie pomaga w aktorzeniu na deskach teatru i ile ma wspólnego z teatrem. Wiem, że rpg ma niewiele wspólnego i niewiele pomoże.

28-04-2014 14:56

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.