» Blog » Jak ozdobić PDF'a - zasady ogólne i logo
03-09-2012 23:59

Jak ozdobić PDF'a - zasady ogólne i logo

W działach: Programy | Odsłony: 27

Pomagam Karolowi w projekcie Mini War - poza wymianą myśli i minimalną korektą tekstu zaoferowałem się zrobić oprawę graficzną. Szybko odkryłem, jak proste (z mojej perspektywy) zagrywki przynoszą dobre efekty i podobają się Karolowi. Dlatego zdecydowałem się napisać poradnik - jak ozdobić swojego PDF'a.

Dziś wstęp i tworzenie loga, następnym razem na warsztat weźmiemy okładkę, tło i skład podręcznika.

Wstęp

Nie oszukujmy się, zrobienie fajnego merytorycznie materiału to połowa sukcesu. Trzeba go jeszcze sprzedać. Ludzie kupują oczami - mając do wyboru prostą białą kartkę i kolorową okładkę z krzykliwymi literami sięgamy po pstrokaciznę. Tak więc porządna oprawa graficzna jest ważna z dwóch powodów.  Po pierwsze, mając dwa podobne produkty wolimy ten ładniejszy. Po drugie, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, i mamy na to 5 sekund. Jeśli podręcznik zachwyci odbiorcę na początku, są o wiele większe szanse na to, że zostanie przeczytany do końca.

Dla podkreślenia, zerknijmy na uczestników tegorocznego Quentina.

Machina Wojenna, czyli maszynopis w formacie A4.

Prosty, tekstowy Super-Hero-Show, napisany czystym tekstem, z ramkami, na standardowej kartce A4.

Tożsamość, w dwukolumnowym układzie A4, ze stroną tytułową i paroma grafikami.

Czarno-biały, schludny, "leżący", bardzo dobrze wykonany "Pożeracz światła", idealny do czytania na komputerze. Jego jedyną wadą jest brak okładki.

W końcu mamy Ruiny Valengardu, świetnie złożony tekst z ilustracjami, okładką i ładnym tłem.

Czy czytając czujecie już różnicę w odbiorze tych PDFów? Powiedzcie, który chcielibyście przeczytać w pierwszej kolejności?

1) Założenia

Nim zaczniemy bawić się w klikanie, zastanówmy się nad paroma rzeczami:

A) Jaki podręcznik publikujemy

Zastanów się, czy chcesz stworzyć podręcznik RPG, szkic, przygoda, czy raczej ma to być coś poważniejszego. Czy chcesz go udostępnić za darmo, czy też myślisz o jakiejś formie sprzedaży.

W tym drugim wypadku musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy: o prawach autorskich. I związanych z nimi licencjami.

Każda rzecz, jaką umieścisz w sieci podlega ochronie praw autorskich, tak samo jest z rzeczami, z których korzystasz. Szukając materiałów na deviantart'cie czy innych stronach zwracaj uwagę na informacje licencyjne, staraj się skontaktować z autorem pracy i zawsze umieszczaj link lub informacje kontaktowe w tekście.

Publikowanie darmowego materiały nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania praw autorskich, dodatkowo zmusza Cię do zastanowienia się, na jakiej licencji publikujesz swoją pracę dalej w sieć. Osobiście korzystam z licencji dostępnych na CreativeCommons - Share Alike. Korzystam z cudzej pracy (czcionek, skrytpów, czasem grafik) i udostępniam innym owoce swojej pracy do własnego użytku.

B) Jakie ma być jego przeznaczenie

Jeśli chcesz stworzyć podręcznik do wydruku, wykorzystaj tradycyjny układ pionowy (z angielska "portrait"). Niestety czytane na komputerze są one strasznie irytujące, ciągle trzeba przewijać strony w dół i górę. Jeśli chcesz stworzyć dokument do czytania na komputerze, zastanów się nad formatem "leżącym" - poziomym ("landscape"). "Pożeracz światła" jest świetnym przykładem dokumentu do czytania na komputerze, cała strona z łatwością mieści się na ekranie, przewija się w jednym kierunku i nie męczy oczu przy przeskakiwaniu między kolumnami.

Kolejna rzecz - kolumny. Weź do ręki dowolny podręcznik RPG. Zauważysz, że tekst został podzielony na węższe kolumny. Przy długich partiach tekstu układ kolumnowy jest łatwiejszy w odbiorze, dodatkowo wzrokowo zapamiętujemy czy dana informacja była w kolumnie pierwszej czy drugiej. Przy układzie kartki pionowej dwie kolumny to maksimum. Przy poziomej, Można zmieścić na stronie 2 do 4 kolumn.

C) Jaki format

Większość drukarek pracuje w formacie A4. Podręczniki RPG są wydawane w formacie A4, B4 lub B5. Jeśli praca ma być wyświetlana na komputerze, możesz poszaleć. Jeśli ma być drukowana, trzymał bym się A4. Tu znajdziesz podgląd różnych formatów. Pamiętaj, że każdy z formatów możecie ustawić poziomo lub pionowo. Jako główną zasadę można przyjąć, im większa kartka, tym więcej miejsca do zabawy, ale jednocześnie wyższe koszty wydruku.

D) Kolor czy skala szarości

Czy masz dostęp d kolorowych grafik? Czy Twoja praca ma być drukowana w domowym zaciszu? Czy w związku z tym warto bawić się z dużą paletą kolorów?

Odpowiedź brzmi: Tak. Prace kolorowe przyjemnie ogląda się na komputerze. Jeśli ludzie mają je drukować, musisz zapewnić im wersję czarno-białą, lub upewnić się, że wersja kolorowa dobrze działa. W przeciwnym wypadku ryzykujecie poniższy efekt:

Całkowite zlanie się kolorów przy wydruku w czerni i bieli.

 

Więcej, w tym dokładne kroki, bezboleśnie jak wygenerować takie logo:

 

 

Na moim blogu.

Komentarze


Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
Nareszcie coś czym się można pochwalić w CD-Action
04-09-2012 00:47
Salantor
   
Ocena:
+1
Dziękujemy i prosimy o więcej :]

Edyta: Link do "Ruin" prowadzi do "Tożsamości".
04-09-2012 01:20
kbender
   
Ocena:
+1
Dzięki, poprawione, postaram się dziś wrzucić notkę o robieniu okładki i tła.

Na opis walki z Wordem jeszcze jestem za słaby :)
04-09-2012 07:04
Nuriel
   
Ocena:
+2
Cholernie przydatny i nie flejmogenny wpis blogowy na polterze! Implozja systemu nastąpi za 3...2...1... ;)
04-09-2012 09:08
kbender
   
Ocena:
+3
@Nuriel
Na szczęście wpis nie dotyczy bezpośrednio RPG.
Hurra! Serwer jest uratowany!
04-09-2012 09:39
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Ja obecnie większosc czasu zużywam na naukę programów graficznych, przy okazji dłubiąc przy mapie NOVEJ.
Bardzo polecam darmowego Inkscape'a. Na Fotoszopie poległem z kretesem, używam go tylko w ostateczności.
Mam nadzieję, że te umiejętności przydadzą się przy RnI. Ale czekają mnie jeszcze programy składacke :(
A tego się boję dużo bardziej.
04-09-2012 09:47
kbender
   
Ocena:
+2
Inkscape jest świetny. Jeśli dłubię coś od zera, zaczynam w Ink'u i kończę obróbkę w GIMPie. Warto nauczyć się obu, świetnie współpracują.

Karty postaci i podobne rzeczy robię już tylko w Ink'u.
Jako bonusy - jest bardzo stabilny i współpracuje z http://openclipart.org/ .

Do składania tekstu na poważnie trzeba by się nauczyć DTP'a jakiegoś - próbowałem podejść do darmowego Scribus'a i PagePlusa w wersji darmowej. Ale się niestety dwukrotnie odbiłem. Na moje domowe potrzeby wystarczą mi możliwości Worda/LibreOffice'a.
04-09-2012 09:54
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Ja mam Scribusa i jeszcze jednego, ale teraz nie sprawdze - cos z writerem w nazwie chyba.
Ale na razie odbijam sie od obu.
04-09-2012 10:26
Indoctrine
   
Ocena:
0
Scribus jest bardzo dobry :)

Nie ma tylu opcji co InDesign ale do prostych rzeczy - idealny.

No i najważniejsze, jest bardzo prosty w obsłudze.
04-09-2012 11:22
nerv0
   
Ocena:
0
Z tymi wszystkimi materiałami znalezionymi w necie to jednak trochę śliska sprawa. Bo czy mam 100% pewności, że gość, który ma w swojej galerii tapetę X rzeczywiście jest jej autorem? To samo z czcionkami. To, że są udostępnione za free nie znaczy od razu, że udostępniono je legalnie.

Pół bidy jeśli grafiki pożycza się do swojego bloga - ja podpisuje je ksywką autora i dodaję bezpośrednie przekierowanie do źródła. Jak ktoś będzie marudził to oczywiście grafikę usunę.

A co jeśli na przykład wykorzystałem fragmenty tapet do zrobienia takiego ładnego logo dla mojego blogaska? Fragmenty też się liczą, czy jednak nie? Ja się na tym nie znam, chcę po prostu mieć ładną grafę w nagłówku...

A teraz co do twojego logo Mini War kbender – wyglądałoby lepiej jakby nie miało takich nijakich kolorów. Zielony napis gubi się w pomarańczowym tle i całość staje się mało czytelna. Grubsza obwódka napisu + bardziej jednolity kolor (bez miękkich cieni w środku) mocniej kontrastujący z tłem. Będzie lepiej. :)
04-09-2012 12:09
nerv0
   
Ocena:
0
BTW, dla domorosłych grafików polecam stronę Gimpuj.pl gdzie można znaleźć sporo fajnych tutoriali. Sam spróbowałem się z jednym z nich i wyszło mi ciekawe logo na profil devianta. We fraktalach można się zakochać. ;)
04-09-2012 12:15
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
O, InDesign też mi się obił o uszy.
Ale boję się, boję :)
04-09-2012 13:23
Indoctrine
   
Ocena:
+1
Na grafiki trzeba uważać. Jest sporo serwisów z grafkiami stockowymi i teksturami. Trzeba tylko dokładnie przeczytać licencje. Nie zawsze jest ona oczywista :)
Na przykład dla produktu komercyjnego nie można ich użyć. Ale jest różnie.

Jeśli nie możemy zidentyfikować twórcy albo licencja jest niejasna - nie używamy.
04-09-2012 13:23
kbender
   
Ocena:
0
@nerv0
Pomarańczowy został odstrzelony na starcie. Karol chciał logo zielone. Pomarańczę zrobiłem z premedytacją - następny odcinek zacznę od zmiany kolorów i usuwania warstwy w istniejącym pliku :P
04-09-2012 13:26
nerv0
   
Ocena:
0
Jest na przykład Wikimedia z ogromną bazą zdjęć, często w wysokiej rozdzielczości. W sam raz do wykorzystania na bloga, albo na wycinanki do jakiejś grafiki.

EDIT

@k

Zielony sam w sobie jest ok, ale trzeba go podrasować żeby był czytelny. Niestety, ale gotowe skrypty Gimpa do tworzenia logosów nie są najwyższych lotów. O wiele lepsze efekty można uzyskać przy samodzielnym dłubaniu w filtrach i wcale nie wymaga to wiele pracy. :)
04-09-2012 13:28
kbender
   
Ocena:
+1
@nerv0
Cieszę się z Twojego Script-Fu :)
I wiem, że dłubiąc więcej można osiągnąć fajniejsze efekty. Ale nie chcę wchodzić w szczegóły, żeby nie odstraszyć początkujących.

Szybko odkryłem, jak proste (z mojej perspektywy) zagrywki przynoszą dobre efekty i podobają się Karolowi.

Pisząc notkę przyświecała mi myśl "przez n00ba, dla n00bów'. :)
04-09-2012 13:41
nerv0
   
Ocena:
+1
To nie żadne Script-Fu tylko wciągające zabawy z filtrami. Obadaj choćby ten tutek. Ledwie kilka kroków i jest ciekawy efekt. :)

Oczywiście wiem jaki przyświeca ci zamysł, ale wydaje mi się, że trochę szkoda czasu na częstowanie ludzi gotowymi skryptami, skoro można dać im coś konkretniejszego. Do tego z przeświadczeniem, że to oni sami będą to coś tworzyć, a nie tylko klikną i się pojawi. ;)
04-09-2012 13:50
Petra Bootmann
   
Ocena:
+1
"Prace kolorowe przyjemnie ogląda się na komputerze. Jeśli ludzie mają je drukować, musisz zapewnić im wersję czarno-białą, lub upewnić się, że wersja kolorowa dobrze działa. W przeciwnym wypadku ryzykujecie poniższy efekt:"

"TADAM, mamy nasze logo."

Chyba nie o ten efekt ci chodziło.
04-09-2012 13:51
kbender
   
Ocena:
0
@nerv0, Petra Bootmann
Dobrze, dobrze, rozumiem, jak będę miał chwilę wrzucę coś ładniejszego :)

EDIT: Bez szału, ale chyba lepsze.

@nerv0
Super, załączę poradnik w następnym odcinku jako link.
Jeśli masz ochotę napisać coś podobnego, z przyjemnością się odwołam.
04-09-2012 14:37
nerv0
   
Ocena:
0
Niestety, ale uważam, że sam jeszcze za mało umiem by silić się na pisanie jakichkolwiek tutoriali. Zapewne rzeczy, które można zrobić o wiele prościej prezentowałbym jako kilkustronicowe elaboraty opatrzona tysiącami skreenów, pracując na dwudziestu warstwach. ;)

Zdecydowanie nie moja działka. :)
05-09-2012 12:01

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.