string(15) ""
» Blog » Jak kupować na Amazon.com
06-07-2016 21:06

Jak kupować na Amazon.com

W działach: książki | Odsłony: 4391

Dziś zajmiemy się kwestią, która wypływa co jakiś czas. Mianowicie: jak kupować na Amazon.com, czy kupować na Amazonie w USA czy w Wielkiej Brytanii oraz po co to robić.

Tradycyjnie zaczniemy od końca:

Po co kupować na Amazon.com?

Kupowanie na Amazonie ma swoje oczywiste zalety: po pierwsze uniezależniamy się od polskiego rynku i jego kaprysów. Po drugie: zyskujemy dostęp do wiele szerszej i bogatszej oferty produktów. Z mojego punktu widzenia jest to o tyle interesujące, że po prostu, zbierając książki od równo 20 lat byłem świadkiem kilka przypadków przerwania serii przed jej zakończeniem. Powody były różne: w kilku wypadkach przyczyną była upadłość wydawców, w innych: ich rezygnacja z powodu niskiej sprzedaży.

Nie da się też nie zauważyć, że na Amazo.com książki pojawiają się po prostu szybciej, niż w Polsce.

Co ciekawe potrafią być też dużo tańsze. W najlepszych latach książka sprowadzana z USA potrafiła być nawet o połowę tańsza, niż jej polskie wydanie. Obecnie sytuacja nie wygląda już tak różowo, ogólny koszt zakupów na Amazon.com jest w tej chwili trochę wyższy niż zakupów w Polsce. Zależy to w dużej mierze od kursu dolara, który niestety jest wysoki. Tak więc przy obecnym kursie nabycie najnowszej książki z cyklu o Harrym Dresdenie będzie kosztowało nas 29 złotych, podczas, gdy jej polski wydawca prosiłby nas o 39 złotych. Do tej ceny doliczyć należy też koszt przesyłki. Wysłanie paczki do Polski kosztuje kolejne 3-4 dolary. Wszystko to sprawia, że impreza ma koszt porównywalny do zakupów w Empiku.

Ostatnim powodem jest bogactwo oferty. Amazon to nie tylko księgarnia, to też sklep z elektroniką, sprzętem sportowym artykułami RTV i AGD oraz delikatesy. Oferuje też takie cuda jak amunicja 7,62x51 NATO, miotacze ognia i rakietowe granatniki przeciwpancerne. Jednym słowem:

 

Amazon.com i Amazon.co.uk

Druga kwestia polega na tym, czy wolimy kupować na Amazonie w USA czy w Wielkiej Brytanii. Zasadniczo różnica polega na tym, że ten drugi leży w Unii Europejskiej, a pierwszy nie. Amazon.co.uk podobno wysyłał za darmo towar na teren całej Unii, przy czym prawdę mówiąc w życiu w nim nie kupowałem i nie wiem, czy praktyka ta nadal ma miejsce. (Jak twierdzi Enc. w komentarzach na blogu zewnętrznym: Amazon.uk już nie wysyła za darmo do Polski).

Drugi problem polega na różnicach w kursach walut. Zasadniczo więc w USA zazwyczaj było taniej, co dla osoby zainteresowanej głównie zakupem książek i komiksów, czyli towarów lekkich jest oczywistą zaletą. Jeśli kupujemy coś ciężkiego, na przykład sprzęt sportowy to, może okazać się, że korzystniej dla nas będzie zrobić zakupy w Wielkiej Brytanii niż w USA, mimo, że zasadniczo funt jest od dolara droższy.

Piszę „zazwyczaj” i „zasadniczo” bo od tygodnia kurs funta względem dolara jest rekordowo niski i ze wstępnych obliczeń wynika mi, że korzystniej byłoby obecnie kupować od Brytoli.

Cło i blokady narodowe:

Kolejną rzeczą o której należy pamiętać są cła i blokady narodowe. Sprowadzając towar z zagranicy, w szczególności z poza Unii należy liczyć się z koniecznością zapłacenia cła. Co więcej przesyłki prywatne są dość mocno trzepane przez służby, do mnie już dwa razy przychodziły paczki rozprute i opieczętowane przez straż graniczną.

W wypadku książek i komiksów cło nie jest problemem, bowiem nie są nim objęte. Jeśli zamawiamy elektronikę, sprzęt sportowy etc. to niestety przyjdzie nam za to dodatkowo zabulić.

Elektronika i nośniki elektroniczne mają też niestety często blokady regionalne, w efekcie czego płyta lub telefon kupione w USA mogą w Polsce nie działać, choć przyznam się, że nie wiem, jak dokłądniej wygląda sytuacja.

Książki nowe i używane:

Warto wiedzieć, że na Amazonie można kupować produkty zarówno od sklepu jak i od jego partnerów. W tym drugim przypadku możemy na przykład nabyć używaną książkę w stanie „Like new” za kwotę 5 centów plus przesyłka.

Powiem uczciwie: tylko raz próbowałem tego sposobu i trafiłem na sprzedawcę, który stwierdził, że nie wysyła produktów do mego regionu. Większość moich znajomych twierdzi jednak, że zwyczajnie miałem pecha.

Jeśli chcemy kupić książkę z normalnej oferty wybieramy Buy New. Należy też pilnie zwracać uwagę na to, czy kupuje się książkę w wersji papierowej (mass market paperback, paperback lub hard cover) czy ebook (Kindle edition).

Czas oczekiwania na realizacje zamówienia:

Wynosi około dwóch tygodni. Przy czym najwięcej czasu paczka spędza w Polsce, leżąc w magazynach Służby Celnej. Drugim najbardziej czasochłonnym okresem podróży jest sortownia Poczty Polskiej.

Czego będę potrzebował?

Będziesz potrzebował karty płatniczej lub kredytowej. W wypadku zakupów w USA karta nie może wymagać autoryzacji kodem CVV2, co stanowi największy problem. Kod CVV2 jest dodatkowym zabezpieczeniem kart zalecanym przez organizację Visa, który stosuje cały cywilizowany świat (do którego jednak USA się nie zalicza).

Znalezienie takiej karty może być problematyczne. Ja korzystam z wirtualnej karty płatniczej mBanku.

 

Ciąg dalszy na Blogu Zewnętrznym.

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


KFC
    Lekki poślizg mociumpanie..
Ocena:
+2
Puk puk czy to rok 2006?
Przy dolarze za 4 zł raczej słaby interes.
06-07-2016 21:52
zegarmistrz
   
Ocena:
0

KFC: no tak, ale można np. kupić nie wydane u nas tomy licznych, przerwanych cykli. Albo być na bieżąco z takimi, które dopiero wychodzą. Albo kupować takie, których nikt u nas nie wydał.

06-07-2016 22:11
ThimGrim
   
Ocena:
0
Albo czytać ebooki. Choć one też potrafią być drogie. A na bookdepository nie ma lepszych cen? Tam wysyłka jest "darmowa".
07-07-2016 10:19
Indoctrine
   
Ocena:
0

Pomijając dobra wirtualne jak e-booki, w sumie to będzie 3-4 zakupy na Amazonie. Większość to książki - przyszły bez żadnych problemów. 

Ostatnia rzecz była kupowana od osoby a nie firmy. I tu zaczęły się schody :) 

Przesyłka to był Factory Set do karcianki Illuminati. Niestety, na cle okazało się, że podatek muszę zapłacić. I to od kwoty nie takiej małej, bo 200$. 

 

12-07-2016 12:42

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.