» Blog » Interaktywna dekada
11-01-2021 09:55

Interaktywna dekada

W działach: RPG, Książki | Odsłony: 157

Wiem, że niektórzy z Was interesują się grami paragrafowymi, dlatego pozwoliłem sobie napisać te parę słów w związku z 10 rocznicą istnienia witryny Masz Wybór, na łamach której ukazało się już ponad 30 darmowych polskich gamebooków (dla ciekawych – historia działalności).

Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru, nieformalna grupa związana z witryną będącą pierwotnie e-zinem dzielnie publikuje kolejne teksty, w tym wiele moich, dzięki czemu ludzie zaczynający przygodę z interaktywną literaturą mają dostęp do wielu darmowych tytułów, w tym reedycji hitów sprzed lat, a także mogą sami publikować. Paradoksalnie ta darmowość nie raz wychodziła bokiem, dla wielu ludzi darmo = coś gorszego. Co ciekawe, płatne kursy tworzenia gier, na przykład dla nauczycieli, cieszą się dużym powodzeniem. Wielokrotnie łatwiej było zorganizować coś płatnego niż na własny koszt jechać gdzieś na konwent promować gatunek…

Niemniej kawał czasu, dekada, minął a to fanowskie przedsięwzięcie jeszcze się jakoś kręci, powstają nowe tytuły, stare wychodzą na platformy mobilne, był też moment gdy parę tytułów trafiło do druku.

Wszystkich zainteresowanych grami paragrafowymi odsyłam do księgarni Masz Wyboru. Przy okazji "ostrzegając", że prawie w ogóle nie ma tam tytułów w stylu "Dreszcza", jeśli ktoś go pamięta. A zatem nie wędrówki po labiryntach, a przede wszystkim opowieści fabularne, często w ogóle bez mechaniki kostkowej, z zagadkami logicznymi i niełatwymi wyborami.

Pozdrawiam :)

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Proszę mi tu nie deprecjonować Dreszcza, bardzo dobra gierka była - a przynajmniej ja wspominam ją pozytywnie, pewnie teraz mógłbym spojrzeć mniej łaskawym okiem.

11-01-2021 22:05
KrowaQ
   
Ocena:
0

Jam niewinny! :) Po prostu prawie w ogóle nie ma do pobrania labiryntówek w stylu "Dreszcza" (chociaż w tym klimacie jest świetny "Pierścień Lorda Hatifnata"). Osobiście preferuję fabularki bez mechaniki, ale przy pomysłowym turlaniu kostek też można się świetnie bawić.

12-01-2021 08:15
Henryk Tur
   
Ocena:
0

Wiem, że niektórzy z Was interesują się grami paragrafowym - to ja!
KrowaQ - właśnie piszę, ale dopiero w czerwcu będzie gotowe, sorka :)
"Drescza" mam przepisanego RĘCZNIE z magazynu "Razem". I "Goblina" też :)

14-01-2021 07:53
142538

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1

Gratuluję i życze co najmniej kolejnych 10 lat. Zachęcam do zajrzenia na stronę, dużo ciekawych tytułów.

Obserwacja odnośnie większej popularności płatnych rzeczy niż darmowych ciekawa... i chyba celna. Też to zauważam.

16-01-2021 15:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.