» IX Dni Fantastyki we Wrocławiu

IX Dni Fantastyki we Wrocławiu

Dodał: Maqu

IX Dni Fantastyki we Wrocławiu
7.94
Ocena użytkowników
Średnia z 8 głosów
-
Twoja ocena
IX Dni Fantastyki we Wrocławiu - Poltergeist patronem
Na konwent jadą: kapelan81, KFC, Krzyś, Larchie, Maqu, Pola
Konwent: IX Dni Fantastyki
Od: 25 maja 2013
Do: 26 maja 2013
Miasto: Wrocław
Strona WWW: www.dnifantastyki.pl
Typ konwentu: fantastyczny

Wrocławskie Dni Fantastyki to jedna z najważniejszych imprez fantastycznych na mapie Polski. Po rocznej przerwie związanej z organizacją w naszym mieście Polconu, wracamy z nową formułą i jeszcze większą energią!


Program części komiksowej imprezy:

sobota, 25 maja, Strefa Komiksu

10:00 - 10:50
Komiks a komiks sieciowy. Spotkanie z Konradem "Koko" Okońskim Konrad "Koko" Okoński
Polski komiks sieciowy wciąż zyskuje na popularności. Na spotkaniu z autorem jednego z najpopularniejszych webkomiksów można będzie usłyszeć o projektowaniu i rysowaniu webkomiksu, o specyfice tego rodzaju działalności komiksowej, oraz o zaletach i wadach tworzenia w sieci.

11:00 - 11:50
"Wenecja" steampunkowy komiks Pawła Wojciechowicza Paweł Wojciechowicz
Spotkanie z Pawłem Wojciechowiczem, twórcą serii komiksu Wenecja, który ukazuje się na łamach miesięcznika Film. Opowie, w jakim sposobem miesięcznik zainteresował się SteamPunkowym surrealistycznym komiksem. Prześledzimy wszystkie zmiany scenariusza i dowiemy się czemu bohaterowie opowieści nie posiadają imion. Połączenie smutnego biadolenia z żywiołowym stand-upem. Aż strach się bać! Wszystkiemu towarzyszy prezentacja plansz, oraz materiałów dodatkowych.

12:00 - 12:50
Wszystko jest komiksem Marek Turek
czyli o anatomii komiksu, o różnicach między komiksem a innymi sposobami opowiadania historii, o tym, czym różni się komiks od literatury, a czym od filmu, jakie środki i zabiegi narracyjne powodują, że komiks to nie zbiór ilustracji połączonych fabulą etc.

13:00 - 13:50
Komiks a Storyboard Konrad Czernik
Narysować kilkadziesiąt szkiców dziennie? Oczywiście, jednak by stworzyły pomost między scenarzystami a produkcją trzeba ich czasem znacznie więcej. Czym jest storyboard, czym jest atrakcyjna scena, jak tworzyć ujęcia z pomysłem, jaka jest charakterystyka kadrów filowych, reklamowych a jak budujemy sceny w komiksach. O tym dlaczego rysownicy komiksowi często nie mają sobie równych w tworzeniu storyboardów, o prowadzeniu historii i spektakularnym operowaniu ujęciami oraz o wielu ciekawostkach tego fachu dowiemy się na tej właśnie prelekcji.

14:00 - 15:50
Skąd się biorą komiksy czyli warsztaty tworzenia scenariusza komiksowego Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski
Dwóch twórców współpracujących od lat zaprasza na warsztaty, na których podzielą się z Wami swoim niemałym doświadczeniem. Spróbują dowieść Wam, że komiks to medium, które nie boi się żadnych tematów. Opowiedzą o przygodach, które przeżyli podczas prac na komiksami tworzonymi na konkursy i na zamówienie m.in. na tematy: Życie mieszkańców osad z epoki kamienia, Polak w Japonii, Ryby, rybacy, połowy, w sieci..., uśmiech Chopina czy Narysuj los swojej składki. Poza tym garść ciekawostek o wyrazach dźwiękonaśladowczych w komiksie, o związkach komiksu z poezją, o braku ograniczeń komiksu oraz o psychodelicznym działaniu komiksu. Zapraszamy do udziału w warsztatach!

16:00 - 16:50
Wystawa i spotkanie autorskie Krzysztof Gawronkiewicz Krzysztof Gawronkiewicz, Marcin Łuczak
Prezentacja prac artysty uhonorowanego i nagradzanego zarówno w Polsce jak i zagranicą. Na wystawie będzie można obejrzeć druki plansz z komiksów z lat 90 ale i najnowszych prac artysty. Autor przygotował prace nawiązujące do fantastyki.

17:00 - 17:50
Panel ze scenarzystami komiksowymi Robert "Bele" Sienicki, Grzegorz Janusz, Jakub Ćwiek, Tomasz Kołodziejczak
Chcielibyście dowiedzieć się jak wygląda praca scenarzysty komiksowego? Jak pracuje się nad tworzeniem historii komiksowej, a jak nad tworzeniem historii książkowej? Chcecie dowiedzieć się jak wygląda współpraca na linii rysownik/scenarzysta? Czy praca scenarzysty komiksowego to wdzięczne zajęcie i czy warto ją uprawiać? I wreszcie jak stworzyć dobrą historię? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, nie może was zabraknąć na panelu scenarzystów! Przepytamy jak to jest być scenarzystą komiksowym: Roberta Sienickiego, Tomasza Kołodziejczaka, Grzegorza Janusza i Jakuba Ćwieka! Spotkanie poprowadzi Marcin Łuczak.

18:00 - 19:50
Krew, pot, łzy i obrazki - podróż przez wszystkie fazy tworzenia pełnometrażowej historii Rafał Szłapa
Na moim spotkaniu odkryję wszystkie tajemnice związane z tworzeniem albumu komiksowego. Krew pot, łzy i nieprzespane noce! Ile kawy trzeba wypić, żeby się wyrobić w terminie lub tylko minimalnie go przekroczyć? Czy da się wykonać rysunki do albumu w dwa tygodnie tak, żeby były czytelne? Skąd się biorą pomysły? Czy warto zrobić komiks zamiast pojechać na wakacje? Na te i inne pytania odpowiedź w brawurowym rajdzie przez wszystkie fazy towarzyszące tworzeniu pełnometrażowej historii od pomysłu, przez wstępne szkice do momentu w którym, mocno ściskając kciuki wysyła się gotowy materiał do drukarni!

20:00 - 20:50
Komiks miziany palcem Michał "Śledziu" Śledziński
Na spotkaniu autor chciałby poruszyć temat elektronicznej dystrybucji komiksowego medium. Zadać publiczności i sobie pytania, czy to przyszłość tej "najzabawniejszej ze sztuk", otwarcie na nowy rodzaj czytelnika, niekoniecznie zainteresowanego komiksem (za to pochłoniętego najpopularniejszymi dziś gadżetami: tabletami i smartfonami), czy to śmierć "gatunku kolekcjonera" (oraz czy musimy być kolekcjonerami, czy ważniejsza jest dla nas [odbiorców komiksu] zastawiona grzbietami półka od tzw. mięsa, czyli fabuły i grafiki?)? Czy komiks może wykorzystać cyfrowe doświadczenie swojej młodszej siostry-gry wideo, która nadzwyczaj dobrze radzi sobie na wirtualnej półce? Czy papier jest nowym winylem, kasetą magnetofonową? Dużo pytań, gdyż żyjemy w niezwykle ciekawych, dynamicznych czasach pod względem zmian sposobu dostarczania popkulturowych treści.

21:00 - 21:50
Lęki Grabińskiego Eliza Krzyńska- Nawrocka
Przedmiotem rozważań będzie zagadnienie lęku w prozie jednego z czołowych twórców polskiej fantastyki - Stefana Grabińskiego. Jego twórczość zostanie zaprezentowana jako zapis lęku, a lęk jako nadrzędny element istnienia w świecie, odbierania go przez bohaterów nowel i powieści autora "Demona ruchu".
Wyobraźnia Grabińskiego przesiąknięta jest lękiem, co warto podkreślić - lęk ten ma różnorodną proweniencję, prawie zawsze związany jest z pierwiastkiem niesamowitym, który pojawia się w rzeczywistości kreowanej przez pisarza. Przedstawione zostaną miejsca straszne ewokujące strach, opisane zostaną potwory pojawiające się na kartach opowieści Grabińskiego oraz spotkania bohaterów prozy "polskiego Poego" z rzeczywistością innego rzędu, która budzi trwogę i ciekawość. Uwaga zostanie skupiona na sposobie metaforyzowania lęku, jego unaocznianiach. Mowa będzie o lękach opisanych przez fantastykę Grabińskiego, mowa będzie o fantastycznych lękach z jego prozy się wyłaniających.

22:00 - 22:50
Szkoły magii Magda Paprota
Żeby skutecznie posługiwać się magią często nie wystarcza talent, potrzebne są jeszcze umiejętności, trzeba się tego nauczyć. W niektórych światach można zostać ?uczniem czarnoksiężnika?, ale czasem trzeba po prostu? pójść do szkoły.
Chciałabym przedstawić i porównać szkoły magii występujące w literaturze fantasy na następujących przykładach (lista może zostać rozszerzona jeśli jeszcze coś ciekawego znajdę w między czasie):
Kyraliańska Gildia Magów ? ?Trylogia Czarnego Maga? i ?Trylogia Zdrajcy?, Trudi Cannavan
Niewidoczny Uniwersytet ? ?Świat Dysku?, Terry Pratchett
Szkołą Magii i Czarodziejstwa Hogwart ? ?Harry Potter?, J.K. Rowling
Stramińska Wyższa Szkoła Magii, Wróżbiarstwa i Zielarstwa ? ?Wolha Redna?, Olga Gromyko
Zamek Dłoni ? ?Kroniki Drugiego Kręgu?, Ewa Białołęcka
Planuję porównać cztery aspekty magicznego szkolnictwa w różnych światach:
- Szkoła jako miejsce, budynek
- Życie codzienne w szkole
- Nauka- przedmioty, organizacja, sposoby nauczania
- Szkoła w systemie społecznym danego świata

23:00 - 23:50
Prezentacja Polconu 2013 Mag (Stow. Avangarda)
Serdecznie zapraszamy na prezentacje XXVIII Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon, który odbędzie się w dniach 29.08-01.09 w Warszawie na terenie kampusu głównego Politechniki Warszawskiej. Przedstawimy informacje o lokalizacji, zasadach akredytacji, ujawnimy naszych gości zagranicznych oraz oczywiście odpowiemy na wszelkie pytania.

00:00 - 02:50
LARP: Pojednanie Pracownia Gedeona
Życie w Rokuganie wcale nie jest proste.
Podczas gdy wielkie Klany toczą swoje polityki i gry, mniejsze też nie próżnują działając na właściwą sobie skalę. Jednak po każdej nawałnicy przychodzi czas na ciszę, a po każdej wojnie nadchodzi pokój.
Tak więc korzystając ze zbliżającego się Święta Życia klany Lisa (brązowo-szary), Zająca (czerwono-biały) oraz Wróbla (ciemno-żółty) postanowiły uporządkować swoje sprawy i wysłały delegacje do Shento - neutralnej wioski leżącej na pograniczu ich ziem.
Czy te skłócone rody skorzystają z radosnej atmosfery święta i dojdą w końcu do porozumienia?
Bardzo prosimy o przychodzenie w barwach jednego z klanów.

Niedziela, 26 maja, Strefa Komiksu

10:00 - 10:50
DC 52, jak to ugryść? Michał "YangObi" Żołyński
Wrzesień 2011 dla fanów komiksów DC zmienił wszystko. Właśnie wtedy nastąpił restart/relaunch tego Uniwersum i narodził się projekt o nazwie "New 52". Co to jest? Co warto czytać? Co zostało zmienione? Wszystko o nowym uniwersum wydawnictwa DC.

11:00 - 12:50
Warsztaty: Środki wyrazu i montaż w komiksie Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Teluk
Omówimy różne rodzaje kadrów, ujęć, planów i ich zastosowanie w komiksowym "montażu". Jakimi zasadami kierować się przy ich wyborze i gdzie te zasady twórczo naginać. W jaki sposób komponować planszę aby współgrała ze scenariuszem i jego strukturą. Warsztaty składają się z wykładu i prezentacji przykładów prac wybitnych twórców i części praktycznej, podczas której spróbujemy ułożyć na nowo fragmenty znanych komiksów. galeria. W korekcie prac będzie można skorzystać z porad Szymona Teluka oraz Krzysztofa Gawronkiewicza.

13:00 - 13:50
Moje 35 lat z komiksem i fantastyką, czyli skąd się wzięło w Polsce tyle komiksów Tomasz Kołodziejczak
35 lat temu mały i chudy Tomek Kołodziejczak biegał pomiedzy warszawskimi kioskami, by kupić najnowsze numery "Świata Młodych" i "Relaxu".
25 lat temu już duży, a jeszcze szczupły, Tomasz Kołodziejczak zaczął pisać swoje pierwsze scenariusze komiksowe i teksty o komiksie.
15 lat temu, już tylko duży, dyrektor Tomasz Kołodziejczak wprowadził na rynek pismo "Świat Komiksu" i komiksową kolekcję wydawnictwa Egmont.
Jak zmienił się rynek komiksu w Polsce i sam polski komiks przez ostatnie 4 dekady? Ludzie i wydawnictwa. Fakty i plotki. Miłość i pieniądze. O tym teraz, specjalnie dla Państwa, opowie Tomasz Kołodziejczak.

14:00 - 14:50
Magazyn komiksowy "Profanum" - spotkanie promocyjne Robert "Bele" Sienicki, Marcin Łuczak
Zapraszamy na spotkanie promocyjne kolejnego numeru polskiego magazynu komiksowego "Profanum". O publikacji opowie jej współtwórca - jeden z redaktorów naczelnych magazynu - Robert Sienicki. Na spotkaniu będzie również okazja posłuchać o innych projektach Roberta, dowiedzieć się czy ciężka jest dola wydawcy, a także zadać mu kilka pytań. Spotkanie poprowadzi Marcin Łuczak.

15:00 - 15:50
Dokąd z tym komiksem? Marek Turek
czyli o współczesnych kierunkach rozwoju i eksploatacji komiksu, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków SF w komiksie (min. steampunk, space-opera i cyberpunk), o tym co dzieje się w komiksie i co komiks wnosi/może wnosić nowego

16:00 - 17:50
Cartoon, ekspresjonizm, kubizm, secesja... czyli kreatywne warsztaty komiksowe Agata Wawryniuk
Chcesz porysować z natury, dowiedzieć się jak tradycja malarstwa wpłynęła na styl różnych autorów komiksów, a może jeszcze chciałbyś wygrać komiks? Cztery części warsztatów: cartoon, ekspresjonizm, kubizm, secesja. Zapraszam!

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Dni Fantastyki | Dni Fantastyki Wrocław | Dni Fantastyki Wrocław 2013


Czytaj również

Blok komiksowy na wrocławskich Dniach Fantastyki 2014
Komiks na pałacowych salonach
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.