» Wieści » II Ogólnopolski Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci rozstrzygnięty

II Ogólnopolski Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci rozstrzygnięty

|

II Ogólnopolski Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci rozstrzygnięty

We wtorek 24 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. Nagroda główna w tym roku nie została przyznana. Miejsce drugie ex aequo zajęli:

  • Berenika Kołomycka za komiks Malutki Lisek i Wielki Dzik
  • Bartosz Sztybor i Tomasz Kaczkowski za komiks Niezła draka, Drapak!

Galę uświetniła obecność wnuczki Janusza Christy, Pauliny Christy, oraz innych znamienitych gości.

Na sam konkurs nadesłano około 60 prac, wykonanych w większości przez debiutantów lub młodych autorów z niewielkim dorobkiem, spośród których wyróżniono najlepsze według jury, w którym zasiedli m.in. Tomasz Kołodziejczak, Grzegorz Kasdepke czy Tomasz Leśniak.

Informacja prasowa:

Jesienią ubiegłego roku Wydawnictwo Egmont ogłosiło II edycję Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. Udział mogli wziąć wszyscy rysownicy – zawodowcy, jak i amatorzy.

Konkurs stwarza szansę młodym polskim twórcom komiksów na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów i komiksów dla dzieci. Promocja ich pracy, długoterminowe wsparcie umożliwiające narysowanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii. Efektem pierwszej edycji konkursu było wydanie jesienią 2014 r. pięciu nagrodzonych komiksów.

Egmont chce także przypomnieć nowemu pokoleniu twórczość patrona konkursu, Janusza Christy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komiks dla dzieci mógł być wykonany w dowolnej technice. Na laureatów czekały nagrody pieniężne i propozycja wykonania pełnometrażowego albumu. Termin składania prac upłynął 10. stycznia 2015 roku. Ogłoszenie wyników odbyło się 24. marca br. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Galę uświetniła obecność  wnuczki Janusza Christy – Pani Pauliny Christy oraz przedstawicieli władz Miasta Sopot.

Prace były oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiedli Grzegorz Kasdepke (jeden z najpopularniejszych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, dyrektor wydawniczy Klubu Świata Komiksu), Tomasz Leśniak (grafik, ilustrator i animator, wspólnie z Rafałem Skarżyckim stworzyli jedne z najpopularniejszych polskich serii komiksowych Jeż Jerzy oraz Tymek i Mistrz), Wojtek Wawszczyk (reżyser, scenarzysta, animator, rysownik, autor nagradzanych na całym świecie krótkich filmów animowanych Headless, Mysz, Pingwin, Drzazga, współtwórca pełnometrażowego Jeża Jerzego i animowanych efektów specjalnych do filmów I Robot i AeonFlux), Agnieszka Wielądek (od wielu lat redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży – m.in. Czarodziejki W.I.T.C.H. i Kaczor Donald).

Nagrodę główną ufundowali Prezydent Miasta Sopotu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wyróżnienie, za pracę w duchu komiksów Janusza Christy, oryginalne plansze Jego komiksów, ufundowała pani Paulina Christa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Sopotu, Miasto Sopot, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie.

Patronat merytoryczny: Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, Klub Świata Komiksu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wśród patronów medialnych są miesięcznik GAGA, portal Wirtualna Polska oraz Magazyn Kaczor Donald.

 

Wyniki konkursu

Jury Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci w składzie:

  • Grzegorz Kasdepke
  • Tomasz Kołodziejczak – przewodniczący
  • Tomasz Leśniak
  • Wojciech Wawszczyk
  • Agnieszka Wielądek

obradujące w dn. 13.02.2015, nagrodziło następujące prace:

MIEJSCE PIERWSZE

nie przyznano

MIEJSCE DRUGIE EX AEQUO

Bartosz Sztybor i Tomasz Kaczkowski za komiks Niezła draka, Drapak!

Berenika Kołomycka za komiks Malutki Lisek i Wielki Dzik

MIEJSCE TRZECIE

Piotr Hołod za komiks Wojtek i Rudy

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE ZA KOMIKS „W DUCHU JANUSZA CHRISTY”

Krzysztof Trystuła i Maciej Jasiński za komiks Wyprawa do magicznej krainy

Opinie jurorów

Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, Egmont Polska

W drugiej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci otrzymaliśmy kilkadziesiąt różnorodnych prac, z których - po długiej dyskusji - wybraliśmy cztery. Reprezentują one bardzo różne style i są adresowane do dzieci w różnym wieku. Mamy tu wzruszającą i pięknie namalowaną historyjkę (Malutki Lisek i Wielki Dzik), która może stać się pierwszym komiksem nawet dla trzylatka. Mamy zakręconą, nowocześnie narysowaną przygodę (Niezła draka, Drapak!), odwołującą się do estetyki współczesnych zwichrowanych kreskówek. Mamy wreszcie dwa komiksy bardziej tradycyjne w formie i treści – szkolno-domowe perypetie uczłowieczonych zwierzaków (Wojtek i Rudy) i humorystyczną fabułę fantasy (Wyprawa do magicznej krainy). Tegoroczni laureaci pokazują, jak różnorodny może być komiks dziecięcy. Tak jak zeszłoroczni laureaci, wszyscy otrzymają propozycję stworzenie pełnowymiarowego albumu komiksowego (wstępnie planujemy edycję na jesień 2015).

Agnieszka Wielądek, redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży, m.in. Kaczor Donald

Tegoroczna edycja konkursu im. Janusza Christy była dla mnie małą niespodzianką. Na początku wszystko toczyło się tak, jak w zeszłym roku. Czytanie kilkudziesięciu prac, ocena, powracanie do komiksów tych najlepszych. I kiedy wydawało się, że oto już wyłoniliśmy finałową trójkę, za sprawą jednego z jurorów na stół obrad powrócił komiks Malutki Lisek i Wielki Dzik. I można powiedzieć, że zmienił losy świata – przynajmniej tego konkursowegoJ. W efekcie komiksy nagrodzone w tym roku są komiksami dla wszystkich – od kilkulatka do kilkunastolatka. Bawią, śmieszą, a za sprawą Liska… też wzruszają. Świetna rozrywka – wierzę, że nie tylko dla jurorów. O czym będziecie się mogli Państwo już wkrótce sami przekonać. 

Wojtek Wawszczyk, reżyser, scenarzysta, animator, rysownik

Druga edycja konkursu utrzymała poziom zeszłorocznych prac, co można zinterpretować w dwojaki sposób – z jednej strony zainteresowanie konkursem nie spada, z drugiej jednak strony liczba komiksów bardzo dobrych nie była aż tak wielka. Wybór zwycięskich tytułów dokonywał się niemal samoistnie, te prace były dobre na pierwszy rzut oka. Bardzo cieszę się, że każda z wybranych przez jurorów prac jest nieco w innym stylu, a nawet kierowana jest do innych grup wiekowych. Solidne i klasyczne tytuły Wojtek i Rudy oraz nawiązujący nieco do stylistyki komiksów Janusza Christy Wyprawa do magicznej krainy usatysfakcjonują nieco bardziej konserwatywnego czytelnika. Dla miłośników szczypty fabularnego szaleństwa i współczesnej, odważnej i przepięknej szaty graficznej wśród nagrodzonych komiksów znalazł się Niezła draka, Drapak!. Najbardziej poruszająca emocjonalnie, elegancka w swojej prostocie i delikatna dzięki malarskiej formie była dla mnie przypowieść o przyjaźni Malutki Lisek i Wielki Dzik. Nie mogę się doczekać pełnych albumów nagrodzonych twórców!

Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży

Jestem uzależniony od dymków i wcale nie zamierzam uwalniać się od tego nałogu - bo chodzi, rzecz jasna, o dymki komiksowe. Jeżeli, Drogi Czytelniku, pomyślałeś o czymś innym, powinieneś zastanowić się nad swoim życiem. Nie trzeba podrażniać płuc, aby widzieć świat w kolorach - lektura komiksów wyłonionych w drugiej edycji Konkursu im. Janusza Christy jest równie skuteczna. I nie przynosi efektów ubocznych w postaci oczopląsu. Uczestnicy konkursu chcieliby pewnie wiedzieć jak przebiegały obrady jurorów... - dobrze jednak, że tego nie wiedzą. Jednomyślności nie było. Jurorowanie to niewdzięczna, nerwowa praca, która rujnuje zdrowie (bo ile, na Boga, można wypić kawy?!). Ale znalezienie perełek wynagradza wszystkie trudy i sprzeczki. Dlatego, ledwie skończyła się druga edycja, już jestem na głodzie - i czekam na trzecią!           

Tomasz Leśniak, grafik, ilustrator, animator

Tegoroczna edycja konkursu dostarczyła bardzo różnorodnych prac, pokazujących jak szerokim pojęciem jest konkurs dziecięcy. Ta rozpiętość znalazła odzwierciedlenie w werdykcie jury. Wśród nagrodzonych prac znalazł się uroczy komiks o małym lisku, który świetnie się sprawdzi jako komiks dla najmłodszych dzieci, które z komiksem się jeszcze nie zetknęły. Na drugim biegunie jest natomiast świetnie narysowany komiks Niezła draka, Drapak!, fajnie nawiązujący do estetyki współczesnych kreskówek. Z niecierpliwością czekam na albumy nagrodzonych autorów i nie omieszkam ich przeczytać swoim córkom - młodszej i starszej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.