Heroica: Jaskinie Nathuz

Dungeon crawl z klocków

Autor: Artur 'GoldenDragon' Jaskólski

Heroica: Jaskinie Nathuz
Dużym zaskoczeniem w 2009 roku było to, że Lego zdecydowało się na wydawanie gier planszowych. Środowisko dodatkowo zelektryzowała wiadomość, że w Ramses Pyramid zaangażował się sam Reiner Knizia. Dziś na półce każdego hipermarketu stoi rząd planszówek z logo Lego, a na mój stół do testów trafiła właśnie gra z serii HeroicaJasknie Nathuz.
Czeluście z klocków
Po zdjęciu folii na stół trafia pudełko ze średniej jakości i grubości tektury. Boki, niestety, nie są sklejane – co nie wróży dużej trwałości opakowania gry (moje pękło już podczas transportu). Wieczko zdobi zdjęcie już rozłożonej "planszy", która obserwowana jest przez bohaterów u wejścia do jaskini Nathuz. Stylistyka całego pudełka jest utrzymana w złoto-żółtawej tonacji charakterystycznej dla innych produktów Lego. W środku znajdziemy plakat z komiksem, dwoma wariantami rozstawienia "planszy" i opis połączenia z pozostałymi zestawami Heroica. Kolorową instrukcję obsługi w ośmiu językach (w tym polskim) oraz broszurkę opisującą, jak budować. W pudełku, niestety, brak jakiejkolwiek wypraski czy woreczków, więc ciężko będzie utrzymać w środku porządek.
Heroica w sieci Warto wspomnieć, że seria gier planszowych ma niebywałe wsparcie ze strony wydawcy. Na internetowej witrynie Lego dostępna jest osobna podstrona dotycząca serii Heroica. Znajdziemy tam opis świata, bohaterów, potworów i przedmiotów. Filmową instrukcję do gier i opis poszczególnych części. Minigra przeglądarkowa oraz quizy. To wszystko i o wiele więcej w polskiej wersji językowej!
Najważniejszym elementem zestawu są jednak klocki, a tych mamy tu, aż 217. Są małe, ale szczegółowością i różnorodnością mogą zachwycić każdego malca i jego rodziców. Rozróżnienie postaci, a nawet przedmiotów jest bardzo intuicyjne i nie powinno sprawić (oczywiście posiłkując się instrukcją) żadnych trudności nawet najmłodszym uczestnikom rozgrywki. W zestawie znajdziemy jeszcze specjalną kostkę z gumowymi krawędziami – bardzo ciekawy pomysł, który sprawdza się znakomicie. Jaskinie Nathuz są bardzo kolorowe, ale nie cukierkowe – utrzymane są w lekko mrocznym klimacie, który świetnie współgra z tematyką gry.
Garść klocków czy prawdziwy "dungeon crawl"?
Mechanika gry opiera się w dużej mierze na rzutach kostką. W głównym wariancie gry możemy podjąć następujące akcje:
Rozgrywkę urozmaica spora ilość przedmiotów, które można zdobyć, a każdy z nich ma swoje specjalne zasady. Pochodnia pozwala przemieszczać się o dodatkowe pole, a eliksir szybkości przemieścić o cztery dodatkowe pola. Każdy z bohaterów posiada specjalną zdolność, którą można aktywować po rzuceniu na kości symbolu tarczy (dystansowe podczas ruchu i dotyczące walki wręcz podczas potyczek). Niestety, potwory różnicuje tylko różna ilość siły. Jaskinie Nathuz są mocno jednostronne i nastawione na przewagę bohaterów – mają oni już na starcie 4 punkty życia i mogą zdobywać kolejne "wzmocnienia". Scenariusze w grze są dwa – jeden wymaga dotarcia do drugiego krańca mapy, a drugi pokonania władcy golemów. Niestety, przeciwnicy są słabi, a główny "boss" nie posiada żadnych zdolności specjalnych. Rozgrywka jest mocno jednostronna i nastawiona przede wszystkim na eksplorację świata gry i przeżywanie przygód – co szybko będzie wymagać zakupu kolejnych rozszerzeń do Heroici.
Na szczęście twórcy pokusili się o dwa dodatkowe warianty gry:
Kim jesteś? Na stronie Heroiki dostępne są dwa ciekawe quizy. Z jednego dowiemy się jakim typem bohatera jesteśmy, a z drugiego jaka drzemie w nas bestia
Powrót do dzieciństwa
Jaskinie Nathuz to specyficzna pozycja i należy zwrócić uwagę, że dużą frajdę daje podobnie jak w grach bitewnych, składanie poszczególnych elementów. Gra przeznaczona przede wszystkim dla młodszych. Dla starszych nie będzie stanowiła specjalnego wyzwania i może się po kilku rozgrywkach znudzić. Brawa dla Lego za świetne wsparcie dla całej serii Heroica – takiego zaplecza nie miała jeszcze żadna gra planszowa wydana po polsku. Polecam zagrać każdemu, aby choć na chwilę powrócić do czasów dzieciństwa. Plusy: Minusy:
Dziękujemy wydawnictwu Lego za udostępnienie gry do recenzji.