string(15) ""
» Blog » Harry Potter to zrzynka!!!!
13-11-2011 15:30

Harry Potter to zrzynka!!!!

Odsłony: 24

Dziś sensacyjne odkrycie redakcji "zigzak press" :)

Nasi korespondenci donieśli o filmie, z którego z całą pewnością zrzynała Rowling kiedy pisała opowieści o sierotce w krainie magów. Chodzi o film "Young Sherlock Holmes" znany także jako "Piramida Strachu".

Został on, jak donoszą korespondenci (para moich bystrych oczu, dokładnie) wyemitowany dziś w tvn 7 w godzinach porannych. Film reżyserował Barry Levinson (Good morning, Vietnam, Rain Man, Bugsy) a scenariusz napisał Chris Columbus (Goonies, HP 1 i HP 2).

 

Zwłaszcza ten ostatni sugeruje zrzynkę - w końcu przekształcił w scenariusz książkę, która sama była zrzynką jego scenariusza sprzed kilkunastu lat! Najlepiej byłoby go obejrzec, żeby wyłapac wszystkie smaczki.

 

Ale pokrótce:  mamy tu rozwiązywanie zagadek (wiadomo, Holmes) choc głównym bohaterem/narratorem jest Watson, młody chłopak łudząco podobny do Radcliffe'a (czy może odwrotnie). Jest szkoła, w której dzieją się niewyjaśnione tajemnice. Jest profesor Waxflatter (cos pomiędzy Hagridem a Dumbledorem), jest Elizabeth (taka Hermiona) Jest zły Sam Wiesz Kto (w tej roli Moriarty) i pomniejszy zły (w tej roli również Moriarty, tyle że w przebraniu), knujący intrygę, na szczęście dzielnym dzieciom udaje się pokrzyżowac złowieszcze plany (ale nie do konca). Warto również dodac, że ów Zły jest takim trochę Snape'm i Syriuszem w jednym, ukrywa się mianowicie pośród nauczycieli.

Do tego halucynacje, jakim poddawani są bohaterowie przypominają nieco infantylną potterowską magię. Sporo tam zresztą również o kultach i sekretnych obrządkach, magii. Dodam, ze sporo tam efektów specjalnych w stylu tych z Indiany Jonesa czy Crittersów.

 

Ogólnie, film może i naiwny jak Potter, ale całkiem fajnie zrobiony. Pierwsza mysl która mi przyszła do głowy, to ze to ktoś zrobił sobie tanią podróbę HP - póki nie zobaczyłem, ze to film z 1985 roku. Rowling miała wtedy 20 lat. Zresztą pierwszy koncept literacki na HP powstał 5 lat później, w roku 1990.

Ogólnie, nie traktujcie tego jako coś odkrywczego. Pewnie ktoś już to kiedyś zauważył. Ot, taka ciekawostka. Więcej o tym filmie na filmwebie i na IMDB.

 W sumie, nawet polecam.

2
Notka polecana przez: aleandra, earl
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Leandra
   
Ocena:
+1
Jak to ktoś kiedyś powiedział...

Kluczem do oryginalności jest skrzętne ukrywanie swoich źródeł.

;)
14-11-2011 16:09
earl
   
Ocena:
0
Skrót HP raczej kojarzy mi się z Hewletem Pakardem, ew. Helf Pointem, niż Harym Poterem.
14-11-2011 17:52
~nerv0 z pracy

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Bo nie jesteś takim psychofanem jak ja! :)
14-11-2011 17:59
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
No i wszystko jasne :) Harry Potter, gołe dzieci, kotki...

Ma ktoś numer na anonimową infolinę donosicielstwa? :D
14-11-2011 18:38
earl
   
Ocena:
0
@ nerv

W zasadzie to nie przeczytałem żadnej książki ani nie obajrzałem żadnego filmu o Harym, więc masz rację, że nie jestem żadnym fanem.
14-11-2011 19:23
Canela
   
Ocena:
0
To był ukochany film lat mojej młodości :) (bardzo, bardzo młodości, żeby nie było :P). Oglądałam go miliony razy, Harrego Pottera też znam od podszewki... i ani wcześniej, ani teraz, po przeczytaniu Twojego wpisu, podobieństw nie widzę.
14-11-2011 20:39
earl
   
Ocena:
+1
Ten film z młodym Szerlokiem oglądałem w sierpniu na TVN. Jak widać telewizja Waltera nie jest zbyt oryginalna w doborze repertuaru.
14-11-2011 20:56

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.