string(15) ""
» Blog » Harry Potter i metody racjonalności
29-03-2012 18:26

Harry Potter i metody racjonalności

W działach: książki, harry potter, polecanka | Odsłony: 970

Harry Potter i metody racjonalności
Dyskusja pod notką zigzaka o magiczności techniki i naukowości magii przypomniał mi o pewnym interesującym fanfiku.


Harry Potter and Methods of Rationality to Fan Fiction pisane przez Eliezera Yudkowsky’ego, amerykańskiego naukowca pracującego nad sztuczną inteligencją.

Przez parę zmian w oryginalnej fabule główny bohater jest racjonalistą oraz geniuszem. Mimo że dowiaduje się o magii, która wydaje się zupełnie nielogiczna, nadal postanawia stosować naukowe metody badań. Nawet jeśli będzie przy tym wyglądał jak idiota.

Wychodzi z tego ciekawa mieszanka humoru i nauki. Prawie wszystkie przytoczone teorie naukowe są prawdziwe, a jeżeli mijają się z prawdą to jest wyraźnie zaznaczone że to tylko przypuszczenia głównego bohatera.

Na początku wydaje się że fan fik będzie się skupiał na wytykaniu wszystkich nielogiczności oryginalnej serii. Yudkowsky ma jednak większe ambicje. Harry stara się odkryć czym jest magia, na jakich zasadach działa i co jest źródłem jej mocy. I wielokrotnie się myli, wysnuwa błędne wnioski i przecenia swoje możliwości. Ale mimo to trwa dalej w naukowym podejściu co skutkuje paroma odkryciami godnymi chłopca-który-przeżył. Poza tym fabuła skupia się na polityce, intrygach oraz moralności magicznego świata

HPaMoR nie jest jeszcze skończony, nowe rozdziały wychodzą mniej więcej co miesiąc. Mimo to zdążył dorobić się sporej rzeszy fanów. Warto przeczytać HPaMoR nawet jeśli nie jest się fanem oryginalnego Harrego Pottera. To jeden z niewielu przykładów gdy za Fan Fiction zabrał się ktoś z głową i zrobił coś naprawdę dobrego.

Komentarze


Malaggar
   
Ocena:
0
Przelej 499,99 na moje konto, a wyślę Ci fantastyczny poradnik mojego autorstwa który odpowie na postawione przez Ciebie pytanie!
05-04-2012 04:44
Eva
   
Ocena:
+1
Fajny erpegowiec prześle poradnik za doładowanie?
05-04-2012 13:22

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.