string(15) ""
» Blog » Hal Duncan, An A-Z of the Fantastic City
24-03-2014 14:26

Hal Duncan, An A-Z of the Fantastic City

W działach: książki, hal duncan | Odsłony: 134

Hal Duncan, An A-Z of the Fantastic City
Czasami zdarzają się cudowne momenty synchroniczności, kiedy nagle natrafiamy na książkę, o której nie słyszeliśmy, a która idealnie wpasuje się w odczuwane właśnie w tej chwili potrzeby czytelnicze.

Akurat naczytałem się o pisarskich eksperymentach, opowiadaniach w formie alfabetów i list, o tekstach literackich udających teksty nieliterackie. Akurat lektura Trieste and the Meaning of Nowhere Jan Morris rozbudziła na nowo moją fascynację miastami. I właśnie wtedy zorientowałem się, że Hal Duncan (którego lubię i którego teksty nawet zdarzyło mi się tłumaczyć) wydał w formie drobnej książeczki (a także ebooka) An A-Z of the Fantastic City, czyli ni mniej, ni więcej, tylko alfabetyczny przewodnik po różnych fantastycznych metropoliach. Nie trzeba mnie było namawiać, zaopatrzyłem się natychmiast.

Na kartach leksykonu znajdują się miasta, które na pewno dobrze znacie, jak Ambergris i R'lyeh, miasta, które przypuszczalnie znacie częściowo z wizyt lub lektury, jak Londyn czy Washington, po miasta zupełnie nieznane i tajemnicze – jak Niebo lub Zeropol. Ale nawet na te, o których, zdawałoby się, niewiele już można powiedzieć odkrywczego, Duncan rzuca nowe światło (patrz: Camelot), opisując ich dzieje, przedstawiając najznamienitszych ambasadorów lub dzieląc się własnymi doświadczeniami z wizyty. Powracają też miasta, które odcisnęły wpływ na dotychczasowej twórczości Szkota – jeśli zetknęliście się wcześniej z jego powieściami lub opowiadaniami, z pewnością rozpoznacie podczas lektury An A-Z... Kur czy Sodomę. Każde z miast staje się pretekstem do wspominków lub rozważań, zaryzykuję nawet tezę, że Duncan w niczym nie ustępuje prekursorowi fantastycznej kartografii, Italovi Calvinowi. I jeśli zachwyciliście się Niewidzialnymi miastami – albo jeśli lubicie przechadzać się ulicami istniejącymi trochę na papierze, a trochę w Waszych głowach – An A-Z of the Fantastic City samo w sobie okaże się fantastyczną wyprawą, a także inspiracją do dalszych podróży.

[Notkę można przeczytać również tutaj, będzie mi bardzo miło.]

Komentarze


baczko
   
Ocena:
+1

Zamorduję Cię kiedyś za te wszystkie literackie polecanki.

24-03-2014 16:12
mr_mond
   
Ocena:
+1

Pracuję nad tym, żeby były mniejsze, ale częściej ;).

24-03-2014 18:07
MEaDEA
   
Ocena:
+1

Nie mogłam się powstrzymać :D Dla Ciebie mr_mond :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=bc80tFJpTuo&hd=1

 

Kocham ten film!

25-03-2014 20:19
mr_mond
   
Ocena:
+1

Dzięki :D. Ja też :).

25-03-2014 21:12

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.