» Grunwald 1410

Grunwald 1410

Dodał: Grzegorz 'zgreg' Gacek

Grunwald 1410
6.07
Ocena użytkowników
Średnia z 7 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 4
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Typ gry: Strategiczna
Ilustracje: Bigniew Kasprzak, Jacek Mirczak
Wydawca polski: Dragon
Liczba graczy: 2
Czas rozgrywki: 2-6 godzin

Grunwald 1410 to gra taktyczna pozwalająca rozegrać najsłynniejszą bitwę polskiego średniowiecza, stoczoną 15 lipca 1410 roku na polach między wsiami Grunwald, Łodwigowo, Ulnowo i Stębark (od niemieckiej nazwy tej wsi na zachodzie często jest ona nazywana bitwą pod Tannenbergiem). Grę przygotowano z dużą dbałością o zgodność z realiami historycznymi - jak wszystkie produkty wydawnictwa Dragon zawiera ona również komentarz historyczny. Zasady wydają się dość dobrze odzwierciedlać specyfikę średniowiecznego pola bitwy. Przykładowo, oddział zdolny jest do walki tylko wtedy jeśli znajduje się w szyku - istotne jest wówczas dokładne usytuowanie żetonu na heksagonalnej planszy, gdyż może się on poruszać i atakować tylko w jednym kierunku, wyznaczanym przez jego górną krawędź (obrót całego oddziału wymaga wydania punktów ruchu). Jednostki mogą rozluźnić szyk (dobrowolnie lub w wyniku ucieczki z walki), zyskują wtedy na mobilności, ale nie mogą uczestniczyć w walce. Realistyczne wydają się różnice między różnymi typami jednostek (ciężką i lekką jazdą, piechotą oraz bombardami). Zwycięzcę wyłania się po ostatnim etapie gry. Zostaje nim ten gracz, który zada przeciwnikowi większe straty (każdy typ jednostki ma pewną wartość punktową). Krzyżacy mogą wygrać wcześniej, jeśli zabiją króla Jagiełłę. Grunwald 1410 jest niestety grą bardzo skomplikowaną. Na planszy znajduje się jednocześnie około 200 żetonów, których nie można grupować w stosy, a rozgrywka przebiega bardzo powoli. Możliwości obu stron wydają się być nierówne; jednostki krzyżackie są nieco silniejsze, co daje im odczuwalną przewagę. Gra zawiera:
  • instrukcję (z komentarzem historycznym),
  • ponad 200 żetonów,
  • planszę (96 x 68 cm).

Komentarze


Nordkap
    :-)
Ocena:
0
Fakt Krzyżackie jednostki są silniejsze ale za to mniej mobilne i podatne na piechotę dzięki której można było wiele zdziałać. Jeśli udało Ci się ominąć szyki krzyżackie i przebiłeś się Tatarami lub Litwinami to wojska krzyżackie miały marne szanse na dogonienie ich a na tyłach można było wiele zdziałać...
Dala mnie gra super i zaliczam ją do klasyki.
28-01-2009 23:00
~Aldemir

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jeszcze nigdy nie udało mi się wygrać krzyżakami lub nie roznieść ich w strzępy grając Polakami i Litwinami. Kluczowymi elementami jest mniejsza liczebność armii krzyżackich podnoszona już przez przedmówcę słabsza manewrowość oraz faktyczne przeskrzydlenie prawego skrzydła krzyżackiego przez polską jazdę. Tak sie jeszcze składa że skrzydło to jest zabezpieczone poniekąd jeziorem, co nie jest niestety zabezpieczeniem pełnym za to umożliwia przez jakiś czas nie liczyć się z próbą ofensywnego uderzenia z tamtej strony. Niestety każdy atak krzyżacki napotyka momentalnie potężną kontrszrżę polskiego lewego skrzydła. Ponadto uderzenie na Litwinów również nie kończy się spodziewanym sukcesem ponieważ ci potrwfią błyskawicznie uskoczyć przed ciosem i ponosząc straty w dalszym ciągu mogą zwrócić przeciwko Krzyżakom gdy ci ostatni zwiążą się w walce z polskim prawym skrzydłem. Zresztą centrum armii polsko-litewskiej jest naprawdę solidnie zabezpieczone przed atakiem. Stoją tu najpotęniejsze chorągwie królewski, na bliskim zapleczu skoncentorowano piechotę, zabójczą w terenie zalesionym, a z prawej strony rozmieszcono ruskie pułki Wielkiego Księcia, których złamanie wymaga długiej walki.
Pierwsze uderzenie krzyżaków jest iście pancerne, co jest niezgodne z prawdą historyczną, ale pozwala zbalansować grę na w miarę równą w przeciwieństwie do faktycznej bitwy, gdzie szanse Zakonu były iluzoryczne. Po tym uderzeniu chorągwie krzyżackie grzęzną, a następnie są wycinane głównie przez rycerstwo polskie, którego chorągwie rozczłonkowują szyki niemców i dosłownie masakrują osaczonych wrogów.
Moim zdaniem najlepsze co mogą uczynić Krzyżacy to oczekiwać uderzenia polskiego na lini okopów, spróbować opóźnić ewentualny zagon ciężkiej jazdy na swoim prawym skrzydle oraz spróbować lub nie ograniczonego ataku na Litwinów. Polski walec i tak na nich spadnie a wtedy to już tylko w Bogu nadzieja.
02-04-2009 10:49
~Tomek

Użytkownik niezarejestrowany
    Wilcze doły
Ocena:
0
Kupiłem sobie kilka dni temu tą gierkę,ale nie mogę dopatrzyć się żetonów oznaczających wilcze doły. W intrukcji również nie ma ani słowa na ten temat. ∑ie ktoś o co chodzi?
20-05-2009 20:10
~popekpl

Użytkownik niezarejestrowany
    Gdzie dostać tą gre
Ocena:
0
witam panowie i panie jak macie pojęcie gdzie można kupić tą grę plz o inf szukałem już na allegro i innych aukcjach plus sklepy internetowe i lipa :(
23-07-2010 18:54
~tdftfgf

Użytkownik niezarejestrowany
    gfvb
Ocena:
0
bhy b n brthb dergffffffffffffffffff
20-09-2010 19:02
~m

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
w empiku jest
06-10-2010 23:28
dkorczak
    Instrukcja
Ocena:
0

Mam tę grę niestety zaginęła mi instrukcja. Czy może ktoś poratować skanem lub kserem???

20-04-2017 12:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.