» Blog » Głos ludu grającego
04-03-2015 11:00

Głos ludu grającego

Odsłony: 195

Głos ludu grającego

Lud grający zabrał głos!

Jestem niezmiernie szczęśliwy, że WoTC postawili na komunikację ze społecznością graczy. Wyrazem tego są obszerne internetowe ankiety, którymi ostatnio uraczyli nas Panowie z Wybrzeża. Co więcej, w kolejnych newsach zamieszczonych na oficjalnej witrynie, widać, że wnioski płynące z badań nie pójdą na marne. Wszystko za sprawą Unearthed Arcana (wydawanych co miesiąc zbiorów opcjonalnych zasad), które m.in. mają opierać się o zebrane w ten sposób informacje. Cieszy fakt, iż 5tka żyje i wskazuje wielki potencjał rozwojowy. Jeszcze bardziej cieszy fakt, iż moje własne spostrzeżenia odnośnie nowych DeDeków nie odstają za bardzo od powszechnej opinii. Na forum Poltera sformułowałem tezę, iż nowy tropiciel jest "słaby". Nie odkryłem tym samym Ameryki, a raczej przeniosłem dyskusję na nasze, polskie pole. Spoglądam na wyniki pierwszej ankiety i czego się dowiaduje?

"In terms of classes, we have our eye on the ranger, who some of you thought could use a bit of improvement."

5tka dedeków, nie może rozwijać się bez swoich graczy. Ich spostrzeżenia, oczekiwania, narzekania, wytyki, euforie i wszelkie inne odczucia, są dla twórców Pierwszego RPG na wagę złota. Zapewniają im niezmierzone pokłady pomysłów i tym samym materiału do pracy. Świetnie, że sami autorzy szanują efekty własnej pracy oraz zdanie tych, którym opublikowane materiały w zupełności wystarczą. O co właściwie chodzi? Chociażby o takie, krótkie zdanie:

"People who like the ranger as it is can simply keep playing their current characters."

W ten sposób podkreślana jest modułowość, opcjonalność i najlepsza cecha 5tki - elastyczność końcowego produktu. Możemy dokładać, odejmować, zmieniać, a wszystko to umożliwia prosty, oparty na świetnej zasadzie advantage - disadvantage system. Współpraca ze społecznością graczy daje podobnym mnie zapaleńcom niesamowitą szanse na realny wpływ na nowe dedeki.

Na koniec odrobinę przechwałek: w sobotę rozpoczynam swoją pierwszą kampanię w 5tych dedekach. Nie mogę się doczekać sesji!

2
Notka polecana przez: Araven, Ifryt
Poleć innym tę notkę

Komentarze


oddtail
   
Ocena:
0

"advantage - disadvantage". Literówka. Nie ma za co ;)

Skoro już czepianie się pisowni mam za sobą - bardzo się cieszę, że Wizardzi reagują na feedback i go nawet aktywnie zbierają. Mogą z tego wyniknąć tylko dobre rzeczy. Ciekawe, czy wynika to z ich paranoi po czwartej edycji, która przyjęta była... różnie ;P

04-03-2015 11:22

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.