» Blog » Globalne ocieplenie a 180 godzin grania
04-08-2022 19:23

Globalne ocieplenie a 180 godzin grania

Odsłony: 89

Globalne ocieplenie a 180 godzin grania
Jest sobie na tym świecie kontynent zwany Australią. Na tym kontynencie powstała jedna z najciekawszych (podobno) i długich (na pewno) gier planszowych świata. Pytacie co to ma wspólnego z globalnym ociepleniem? Już tłumaczę.

Australian Design Group (ADG) stworzyło w roku 1985 grę World in Flames – strategię planszową, której akcja zaczyna się tuż przed drugą wojną światową, ale główna jej akcja dzieje się w latach '39-45. W grze tej gracze budują swoje armie, wykorzystują je, planują produkcję, współpracują ze sprzymierzeńcami i próbują dyskutować z wrogami. Gra trwać może, wg wikipedii nawet 180 godzin, co mówiąc po ludzku, znaczy tyle, że jeśli granie było naszą pracą, jedna partia zajęłaby nam ponad miesiąc pracy na cały etat.

W kwietniu, w czasie początku wojny na Ukrainie, która przyćmiła wiadomości ze świata, stało się coś, co zachwiało filarami firmy, konkretnie jej siedziby w Queensland – powódź, jakiej antypody "nie widziały" od 100 lat. W praktyce widziały, bo podobna powódź miała miejsce w roku 2011 – czyli 11 lat temu. A miała być za 89 lat. 

Zniszczonych zostało 90% gier, gazet, i różnych zestawów. Firma dalej funkcjonuje, ale jak sobie pewnie wyobrażacie, jest to ogromna tragedia dla właścicieli i wszystkich fanów ich gier.

Wg artykułu, który został podlinkowany do tekstu o stratach, oczywistym powodem takiej intensywności powodzi są zmiany klimatu. 

Czy doświadczymy post-apo (albo apo) na samych sobie? Czy nasze dzieci będą wiodły tak szczęśliwe życie jak my wiedziemy? Będą miały wodę, czyste powietrze, nie będą nękani wojnami, być może nie o ropę a o wodę? Czy nasz rząd się opamięta i przestanie wycinać lasy, a może i sadzić nowe? Czy zaczniemy na serio traktować gospodarkę wodną, przestaniemy betonować brzegi, spuszczać wodę z rzek i wszelkich zbiorników do morza? Czy opamiętamy się i zredukujemy konsumpcję mięsa, która w Polsce powoduje katastrofę ekologiczną?

(odpowiedź na pierwsze pytanie to pewnie tak, na wszystkie inne – pewnie nie).

 

Jeśli macie parę złotych w portmonetkach może warto zobaczyć, czy ADG nie ma czegoś wartego waszych pieniędzy?

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Eh... bardzo się boję globalnego ocieplenia : < Zwłaszcza tego, co się teraz dzieje w Europie południowej : < No ale cóż, trzeba było zniszczyć planetę w imię "wzrostu gospodarczego", co nie? Bo przecież na globalnej pustyni taka dobra ekonomia będzie kwitnąć... :/

Sorry, nie wiem jak to skomentować. To nie jest tak, że bodaj od lat 70-tych podjęliśmy szczere próby dekarbonizacji, ale się nie powiodły, bo nie mogły. My nawet nie próbowaliśmy, a oburzenie skomentowaliśmy "no, po prostu się nie da, nie bo nie". No cóż, skąpstwo nie popłaca? :/

05-08-2022 12:38
Wolfang
   
Ocena:
0

Dla zainteresowanych tematem wyszedł niedawno podcast, który szczerze polecam (jak wszystko co znajdziecie na kanale dział zagraniczny) https://www.youtube.com/watch?v=6X2ix1UGq2U

05-08-2022 13:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.