» Blog » Głębia Przestrzeni - podstawowe informacje - część III
16-11-2011 11:30

Głębia Przestrzeni - podstawowe informacje - część III

W działach: Głębia Przestrzeni, RPG, SF | Odsłony: 13

Głębia Przestrzeni - podstawowe informacje - część III

Kontynuując cykl informacji o "Głębi Przestrzeni", tym razem chciałem zaprezentować trochę informacji o świecie i podróżowaniu. Jest to oczywiście zarys, ale powinien dać czytelnikom pewien obraz sytuacji.

 

Na tle czarnej pustki usianej z rzadka gwiazdami pojawił się mały błysk światła. Typowy efekt towarzyszący materializującemu się okrętowi po skoku hiperprzestrzennym. Przez chwilę nic się nie działo, aż zwolna wkoło małego statku zaczęły pojawiać się holograficzne detektory, czujniki i teleskopy.

- $#*@# - zaklął szpetnie Kquamba, gdy wykresy pozycyjne określiły jego przybliżone położenie. Sektor -429,-398,192, niezamieszkały. 32 gwiazdy, z czego tylko trzy klasy od F do K, reszta czerwone karły.

- Cały cholerny układ! Jak można tak się pomylić podczas skoku? Przyspieszyłem obliczenia jedynie o cztery godziny... – pilot denerwował się głośno. Następnie zaczął obliczać kurs, tym razem dokładniej, do najbliższej placówki posiadającej stację paliwową, kończyły się zapasy ksenonu. Trzydzieści osiem lat świetlnych, pięć skoków. Stamtąd – szesnaście miesięcy do Rdzenia Federacji. Zapowiadała się długa podróż...


 

Droga Mleczna – miliardy gwiazd i planet, między nimi bezkresna pustka kosmiczna...

„Głębia Przestrzeni” opisuje Wszechświat taki, jakim jest - ogromny, nie do ogarnięcia ludzkim umysłem, a jednak dający się nam przemierzać.





Historia eksploracji

Ludzkość zaczęła odkrywać kosmos mniej więcej trzy tysiące lat temu. Pierwsze nieśmiałe próby pozwoliły zaledwie osiągnąć orbitę, później najbliższe ciała niebieskie (Księżyc, Mars). W skali galaktyki nie było to nawet wychylenie się za drzwi domu. Jednakże na podróże międzygwiezdne trzeba było długo poczekać. Przyczyniło się do tego kilka czynników, jednym była tragiczna w skutkach wojna, która zniszczyła całe życie na Ziemi, zostawiając jedynie liczącą niespełna dwieście tysięcy ludzi bazę na Marsie. Dlatego też pierwsza kolonia w innym układzie planetarnym założona została ponad trzysta lat później. Ze względu na bariery prędkości (ówczesne statki potrzebowały kilku dekad by latać między gwiazdami), kolonizacja przebiegała wolno. Nie chodziło tylko o prędkość lotu, ale przesył informacji i poczucie jedności społecznej. Planety zbyt odległe od macierzy miały niepokojące tendencje odśrodkowe, wiedząc, że główny zarządca jest daleko. Potrzeba było kolejnych trzystu lat na rewolucję technologiczną. Oczywiście były nią podróże hiperprzestrzenne. Otworzyło to drzwi do szybkiego eksplorowania kosmosu, podróże między gwiazdami trwały tygodnie, a nie lata. Przestrzeń zmniejszyła się subiektywnie o kilka skali wielkości. Kolejne stulecia nie przyniosły nowych sposobów jej pokonywania, usprawniały jedynie poprzednie. Być może tym razem rzeczywiście dotarto do granicy?

 

Dalszy ciąg na www.bestiariusz.pl

Komentarze


de99ial
   
Ocena:
+1
Nie wiem czy już ktoś o tym pisał, ale mam złe wieści na Głębi. Naukowcy z CERN powtórzyli eksperyment i otrzymali taki sam wynik.

Innymi słowy Twój system opiera się na raczej nieaktualnych danych.
18-11-2011 11:44
Indoctrine
   
Ocena:
0
Specjalnie starałem się uniknąć różnych podstawowych błędów, jakie ludzie popełniają. Oczywiście nie każdemu pasuje na przykład wizja walki z duża prędkością i celowaniem probabilistycznym ;)

@de99ial

Trudno. Nic na to nie poradzę, diametralnie koncepcji już nie zmienię i mogę mieć jedynie nadzieję, że to też były pomyłki :> (chociaż wolałbym aby to była prawda, bo implikacje są naprawdę niezłe).
18-11-2011 11:45
Headbanger
   
Ocena:
0
de99ial -> link? Pics or didn't happen.
18-11-2011 11:51
de99ial
   
Ocena:
+1
Niestety to pokazuje krótkowzroczność wielu ludzi. I ich pychę. Popatrz - jeśli w ciągu powiedzmy 2011 lat przeszliśmy od kucia i obróbki stali, do przekroczenia granicy prędkości światła (z czego najwięcej pokonaliśmy pod koniec tej drogi) to pomyśl ile możemy osiągnąć w przeciągu następnych 3000 lat?

Rozumiem. Mimo wszystko życzę powodzenia.
18-11-2011 11:52
Indoctrine
   
Ocena:
0
@de99ial

Dzięki :)

Zdaję sobie sprawę z takich problemów, ale właściwie to dotyczy każdego tworzącego taki system.

18-11-2011 11:56
Albiorix
   
Ocena:
+2
@de99ial: możemy w którymś momencie stanąć, cofnąć się lub zapętlić. Tak jak zrobiły to Chiny przez wieki od wynalezienia prochu, Egipt przez tysiąclecia od osiągnięcia całkiem przyzwoitego poziomu itd. Cywilizacja rozwija się prawdopodobnie żabimi skokami. Niesamowity zbieg okoliczności, niezwykła mieszanka wielu kultur i wkładu wybitnych jednostek wprowadza nową jakość do metod poznawczych, dyscypliny badań i pozycji wiedzy w kulturze. To wystarcza na kilkaset lat gwałtownego rozwoju. Później wszystkie problemy i zagadki które dało się ogarnąć daną metodą są rozwiązane i rozwiązania te szlifujemy, zmieniamy i mielimy, aż to następnego przełomu. Skok od Kartezjusza już trochę trwa ale może się skończyć za 50, 100 albo 200 lat. Po prostu będzie to etap kiedy:
  • Naprawdę postępowe projekty badawcze będą zbyt długotrwałe i drogie żeby firmy i państwa w nie inwestowały. To się dzieje już teraz - program eksploracji dalekiego kosmosu umiera.
  • Ilość pasożytów obrastających system akademicki, oszustów, ludzi żerujących na grantach nie wnosząc nic wartościowego, ilość publikacji pisanych tylko po to żeby zawierały słowa kluczowe interesujące recenzentów - zarżnie zupełnie wydajność programów badawczych i systemu edukacji wyższej
  • Brak poważnych wojen oraz zasadniczo całkiem wystarczająca skuteczność technologii sprzed dziesięcioleci eliminuje ostateczny motor rozwoju - wyścig zbrojeń.
18-11-2011 12:41
Indoctrine
   
Ocena:
0
Nie można też zapomnieć o blokadach społecznych, które mogą skutkować różnego rodzaju spowolnieniem rozwoju.

Na przykład w GP nie ma (poza nielicznymi przypadkami) SI, nie ze względów technicznych, tylko tabu społecznego. Zmniejsza to rozwój jakiegoś kierunku na pewno. Albo taka genetyka, ludzie mieli trzy epizody zabawy z genami, wszystkie skończyły się źle i po każdym następowała długa stagnacja (a nawet regres) tej nauki i pokrewnych.
18-11-2011 12:45
39442

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jak tak czytam, to wydaje mi się, że GP jest mocno indie ;-)
18-11-2011 12:59
Indoctrine
   
Ocena:
0
Znowu w definicje idziemy :>

Indie (independent) w tym sensie, że nie jest od razu pod znakiem dużego wydawnictwa (zobaczymy jak z tym będzie).
Jeśli chodzi o założenia, to w sumie z nurtem indyjskim niewiele ma wspólnego. GP to taki generic SF gold age. Większość indiasów to małe jednostrzałówki oparte na jakimś ciekawym pomyśle (w założeniu).
Ale, co takiego skłania Cię do takich wniosków?
18-11-2011 13:06
de99ial
   
Ocena:
0
@Albio - ależ to prawda. Jakkolwiek pomyśl - w ciągu 2011 lat było taki węzłów przynajmniej 5. Dodaj 1000 lat czyli śmiało 2-3 węzły można założyć. A to i tak ostrożne szacowanie.

Chodzi mi o to, że 3000 lat to tak duży kawał czasu iż nie można zakładać, że w tym odcinku nie dokonają się przełomowe odkrycia. Plus zauważ trzeba zwracać uwagę na pewne wydarzenia niezwiązane z wielkimi ludźmi - to badania się prowadzi i w pewnym momencie pojawia się wynik, który nie powinien był się pojawić (przykład obecny z CERN) więc się go rzeźbi do ekstremum. A tymczasem jest to wynik IMHO zapomnienia, że teorie naukowe to nie reguły jakimi kieruje się Wszechświat, a jedynie nieudolny sposób opisywania tegoż Wszechświata. Pojawi się kolejny mózg pokroju Einsteina i wyjaśni wszystkim na nowo, że tak to działa.

Jest jeszcze jeden czynnik sterujący rozwojem. Ekonomia. Jeśli coś jest nieopłacalne to się tego nie wdraża. Pierwszy kocioł parowy powstał w Średniowieczu, ale osioł czy koń były tańsze i dlatego nikt tym się nie zainteresował.

@Indoctrine - ale GP jest indie. Wszak nie masz Wydawcy i najpewniej będziesz wydawał na własną rękę, niezależnie od Wydawców ;)
18-11-2011 13:12
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
de99ial - to jest jasne (prawie) dla wszystkich, że to ndie :)

No, ale że kwestia definicji wchodzi w grę...

Co do jednostrzałówkowości, Indoctrine - jesteś pewnie że dla większości po jednym boju w Excelu ludzie pozostaną przy GP? Czy może jednak pójdą dalej?

Edit: De99i, pierwszy kocioł parowy powstał w starożytnej Grecji, jeśli dobrze pamiętam. jak i pierwszy komputer http://en.wikipedia.org/wiki/Antik ythera_mechanism
18-11-2011 13:23
Indoctrine
   
Ocena:
0
@de99ial

O właśnie, ekonomia to ważny element. Na przykład w GP napędy konwencjonalne nie są jakieś super wydajne, dlatego bo nie muszą takie być. Podróże między planetami trwają te tygodnie, ale skracanie kilkukrotnie czasu przelotu, ekonomicznie się średnio opłaca. Zużycie paliwa wzrasta niewspółmiernie do zysków za szybszy przylot. Zarzucono intensywny rozwój tej gałęzi w momencie upowszechnienia hiperskoków.

Niekoniecznie tak najpewniej ;) Wszystko się jeszcze zobaczy!

@zigzak

Excel teraz nie jest potrzebny do grania :)
Ułatwia tworzenie postaci i statków, bo niektóre rzeczy same się przeliczą, ale to wszystko.
Cała mechanika wymaga tylko paru tabelek, garstki kości i planszy.
18-11-2011 13:25
de99ial
   
Ocena:
0
A propo źródła tego o czym pisałem w pierwszym tutaj swoim komentarzu - media już trąbią ;)

Headbanger - nadstaw ucha i oka ;)
18-11-2011 13:57
Headbanger
   
Ocena:
0
siedze w pracy, nie mam tu telewizora... a na necie nie lubię szukać serwisów informacyjnych
18-11-2011 13:59
de99ial
   
Ocena:
+1
Poczekaj do wieczora.

A na szybko masz: http://www.sfora.pl/Predkosc-swiatla-znow-pobita-Neutrino-jednak-szybsze-a37846

Także link do źródła ;)
18-11-2011 14:05
Indoctrine
   
Ocena:
0
"Zdaniem amerykańskich ekspertów z Fermilab, którzy jako jedyni będą mogli powtórzyć ten eksperyment (mają to zrobić w przyszłym roku), kolejny eksperyment nadal nie wyjaśnił wątpliwości dotyczących pomiaru czasu. Istnieje bowiem możliwość, że "zegary" w laboratoriach w Szwajcarii i Włoszech nie są właściwie zsynchronizowane."

To jest kluczowe stwierdzenie. Poczekamy na powtórzenie eksperymentu w Fermilabie. Mam nadzieję, że to prawda! Ale na razie, zachowajmy jeszcze te kilka miesięcy wstrzemięźliwości w euforii.
18-11-2011 14:13
de99ial
   
Ocena:
0
Wiesz nawet bez tych wątpliwości eksperyment nie uzyskałby 100% potwierdzenia bez weryfikacji innego ośrodka. IMHO to o zegarach jest jedynie szukaniem powodów na siłę, ale trzeba tak czy inaczej poczekać ;)

W każdym razie CERN powtórzyło i uzyskało taki sam rezultat.
18-11-2011 14:19
Albiorix
   
Ocena:
0
Jakie możesz mieć tabu społeczne w cywilizacji rozsianej po tysiącach planet? Przecież w wielkim kosmosie jest miejsce na ogromną masę bardzo zróżnicowanych społeczności o bardzo szerokim zakresie systemów wartości i światopoglądów. Znajdzie się więc miejsce dla kilkuset państw które SI oddają boską cześć, kilkuset państw które SI chcą zrobić swoimi prezydentami, kilkuset państw które SI chcą zrobić swoimi zwierzętami domowymi, kilkuset państw które SI chcą trenować na kochanków a nawet piętnastu państw które używają SI do strzelania kurami. I pół miliona państw które mają tabu kulturowe i SI się boją nic tu nie zmienia :)
18-11-2011 14:28
Indoctrine
   
Ocena:
0
@de99ial

Powtórzyli i uzyskali ten sam wynik. Świetnie, tylko jeśli metodologia była coś nie halo, to mogło być powodem. Akurat przy takim eksperymencie, trzeba przyczepiać się do wielu rzeczy, bo to zbyt ważna rzecz.

@Albiorix

Zauważ, że w GP ludzkość jest rozproszona po przestrzeni, ale nie ma tam całkowitej izolacji, podróże są w miarę szybkie, tudzież wymiana informacji. Oczywiście, że różne społeczności oderwane od głównych struktur społecznych istnieją, niektóre pełnią całkiem ważną rolę. Na przykład na planecie Tharin konstruuje się mimo tabu roboty wyposażone w SI, udające ludzi..
Daleko na obrzeżach prowadzone są eksperymenty genetyczne itp.
18-11-2011 14:34
39442

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Z opisu wynika, że planeta Tharin to galaktyczna stolica rpg ;-)

Wyobraziłem sobie właśnie takiego transformersa idącego ulicą, który ma gumową maskę i okulary z wąsami ala Groucho.
18-11-2011 14:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.