» Recenzje » Get Bit

Get Bit


wersja do druku

Aaa! To rekin! On nas zje!

Autor: Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło
Ilustracje: Daniel 'ScripterYoda' Oklesiński

Get Bit
Dzięki programowi Kickstarter wiele ciekawych projektów doczekało się zrealizowania. Wielu geniuszy, mogących być też pozytywnymi wariatami, nie musiało już odkładać swoich pomysłów do szuflady, lecz mogło je zrealizować. Dave Chalker jest chyba tym drugim – kto normalny bowiem wymyśla grę o wodoodpornych robotach, płynących po morzu. W dodatku kraulem. Na domiar złego zaczyna gonić je stalożerny rekin (planszówki matką nowych gatunków), który odpuści sobie dopiero, kiedy zje wszystkie roboty poza jednym. Tak, taka gra istnieje. Nazywa się Get Bit.
Moją recenzję rozpocznę opisem elementów. Wszystkie są po prostu wykonane tak wyśmienicie – zarówno pod względem graficznym, jak i jakościowym – że nie sposób o tym nie wspomnieć. Kilkadziesiąt kart to najlepiej wykonane karty, jakie w życiu widziałem (tak, są lepsze do Piatnika, tych z Twilight Struggle i wielu innych) – grube na około milimetr, plastikowe, wytrzymają prawie wszystko. Zepsuć je można chyba tylko łamiąc je. Co więcej, w pudełku znajdziemy 7 figurek – sześć robocików i jednego krwiożerczego rekina. Te również zachwycają. Nie mają praktycznie żadnych detali (mi ten minimalizm się podoba), ale wykonane są z naprawdę grubego plastiku. Na koniec pozostaje pochwalić mi pudełko, które również nie należy do cienkich. Grę można kupić w cenie 50 zł i jest to zdecydowania niewygórowana kwota. Pora przejść do zasad, które są banalnie proste. Każdy gracz otrzymuje karty w kolorze swojego robota (z cyfrą od 1 do 5, 6, 7 – zależnie od liczby uczestników). Po losowym ustaleniu kolejności robotów każdy zagrywa jedną kartę. Osoba z najniższym numerem rusza się jako pierwsza, potem ruchy wykonują kolejni gracze, zgodnie z rosnącą kolejnością. Robot, który wystawił najwyższą kartę, zawsze znajdzie się na początku peletonu – w miejscu najdalszym od rekina.
Gdy ustalimy już kolejność, do gry wchodzi rekin. Wpada do wody, odgryza nogę lub rękę najwolniejszemu robotowi (jeśli ktoś straci wszystkie kończyny, odpada) i daje znowu trochę czasu na przegrupowanie się. Nadgryziony nieszczęśnik nagle dostaje sił i wyprzedza wszystkich, wracają mu tez wszystkie karty (karty dostajemy też z powrotem, gdy zostanie nam tylko jedna). Dodam, że gra się kończy, kiedy na placu boju zostaną dwa roboty (wygrywa ten na przedzie). Tyle zasad. Możecie teraz zasiadać do gry. Znacie absolutnie wszystkie jej reguły. Jak widać, zasady nie są bardzo skomplikowane, tak jest też z samą rozgrywką. Jest ona szybka, wesoła i często ma się ochotę na jeszcze. Łatwo można się domyślić, że gra nadaje się tylko na specyficzne okazje. Oczywiście impreza będzie jedną z nich. Rozruszanie swoich szarych komórek przed ciężkim tytułem może być kolejną. Nie jest to jednak tytuł, który wyciągniemy wieczorem po męczącym dniu jako formę relaksu. Lepiej wtedy się sprawdzi, na przykład, gra logiczna.
W Get Bit może grać od dwóch do sześciu osób. Gra sprawdza się dobrze w, praktycznie, każdym wariancie, ale jak to imprezówka – im więcej osób, tym weselej. Grę w dwie lub trzy osoby opisują specjalne warianty, w których kontrolujemy po dwa roboty. Inny pozwala nam na wydłużenie gry (rekin odgryza nie 4 kończyny, a 8 części ciała – dochodzą ręce i stopy), choć właściwie budowa robotów pozwala na wybieranie jakiegokolwiek parametru w przedziale od jednego do nawet dziesięciu.
Get Bit to gra dosyć nietypowa. Głównie ze względu na temat. Nie można do niej podchodzić na poważnie, bo szanse na spodobanie się spadną praktycznie do zera. Jeśli jednak zagra się w nią na wesoło, zabawa będzie gwarantowana. Jeśli szukacie ciekawej imprezówki i nie odstrasza was temat, warto wydać te kilkadziesiąt złotych na prostokątne pudełeczko z uroczymi robocikami. Plusy:
  • dziwny, ale ciekawy temat
  • prosta mechanika wywołująca dużo emocji i śmiechu
  • genialne wykonanie – zarówno karty, jak i figurki
Minusy:
  • losowość
  • im mniej osób, tym gorzej
Dziękujemy Luzodajni za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.5
Ocena recenzenta
7.67
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Get Bit
Typ gry: imprezowa
Projektant: Dave Chalker
Wydawca polski: Mayday Games
Liczba graczy: od 2 do 6
Czas rozgrywki: około 20 minut
Cena: około 60 złCzytaj również

Carnival
Gorąco i sucho na diabelskim młynie
- recenzja
Venture Forth
Mitologiczna podróż pełna poziomów
- recenzja
Eminent Domain
Zbuduj imperium galaktyczne
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

earl
   
Ocena:
0
Dopiero na zdjęciach widać, jak fajnie ta gra wygląda.
02-04-2012 08:31
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Ten rekin jest prawie identyczny z rekinem z zestawów LEGO, zauważyliście?
02-04-2012 08:40
earl
   
Ocena:
0
A którym zestawem? Piratami?
02-04-2012 11:26
38850

Użytkownik niezarejestrowany
earl
   
Ocena:
0
Może autor obu rekinów był ten sam?
02-04-2012 13:05
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie wiem, rekina lego wypuscilo w '89 :)
02-04-2012 13:19
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
Nagroda zdobyła nominację do nagordy Origins w kategorii "Best Children or Family Game", a w ostatni weekend zgarnęła także statuetkę.
04-06-2012 12:42

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.