» Blog » Gawęda faceta, który przeczytał instrukcję
16-12-2009 21:43

Gawęda faceta, który przeczytał instrukcję

Odsłony: 4

Karl Sanders - Awaiting the Vultures


RPGuję od kilkunastu lat, a do wczoraj nie znałem treści Jesiennej Gawędy. Oczywiście nie kryłem się pod kloszem – termin był mi znany, wiedziałem też o co biega, a jednak nigdy nie sięgnąłem po te teksty. Widzicie, jakoś byłem zadowolony z tego jak gram. Czytałem niektóre przygody dla inspiracji, uwielbiałem materiały źródłowe, dodatki mechaniczne, zahaczki i pomysły. Ale teksty o tam jak grać RPG? Poocoo, przecież gramy i świetnie się bawimy. Kumpel, Kamil prowadził mrocznego, deszczowego i posępnego Warhammera, ja autorkę fantasy, która była mutantem D&D.

Teraz jednak jestem „trochę” starszy i bez zastanowienia sięgnąłem po tą książkę. Bo Jesienna Gawęda to w moim odczuciu nie tylko zebranie artykułów i wrzucenie ich w jedną książkę by sprzedać po raz drugi ten sam produkt. Jak dla mnie to okazja do rozliczenie się, czy też ponowne spojrzenie na pewne zjawisko, fragment historii polskiego RPG. I chociażby dlatego w tej recenzji nie mam zamiaru jedynie ocenić wydania i treści, ale też samemu króciutko rzucić okiem na RPG wtedy i dzisiaj. Będę też czekał na recenzję kogoś, kto wtedy czytał ten tekst, gdy był on publikowany w prasie.

W tracie czytania pierwszego artykułu szybciutko zajrzałem za okładkę… data wydania 1999. Mój kumpel prowadził deszczowego WFRP już w 1997. Wniosek jest jeden. Trzewik nie odkrył Ameryki. On po prostu zrozumiał Warhammera. Może i dodatki były kolorowe, heroiczne, pełne świąt i jarmarków. Ale przecież podstawka przedstawiała świat nad krawędzią zagłady. To, że gracze tego nie dostrzegli, albo, że wydawca poszedł w tym jaśniejszym kierunku (ew. logicznie kierował się potrzebami klienta) to już inna para kaloszy. Trzewik pokazał ludziom, że można użyć tej gry zgodnie z przeznaczeniem, zamysłem i wywołał rewolucję. Nie ujmuję tu jego zasług. Reakcja środowiska pokazuje, że są one niezaprzeczalne. Najwyraźniej masa ludzi nie widziała tego co dla niego było oczywiste.

To co się działo w trakcie i wkrótce potem ma dziwaczne odbicie w dzisiejszych czasach. Chodzi mi m.in. o „polską szkołę L5K”. Choć w podręczniku Legendy jak byk stoi „Rokugan to nie Japonia” to dobrze wiemy, że to Japonia umieszczona na kontynencie, ze Smokami-Chińczykami, magią, duchami, potworami. Z jakiegoś powodu narodziły się jednak pewne tarcia. Legendziarze zajmując się w przygodach niuansami zachowań, słów i gestów, wzorujący się na Japonii stali się dziwakami. Bo przecież poza naszym krajem L5K polega na radosnym bieganiu z katanami i chlastaniu potworów. Bo dodatki serwują potężniejsze czary i silniejsze demony. No i co z tego? Dziś zastanawiam się, czy te tarcia były/są konieczne. Czy może po prostu szkoda, że Trzewik nie rozkochał się w L5K i nie napisał „Zimowej ceremonii picia herbatki”.

Nie można jednak zapomnieć, że Gawęda zrodziła też trochę fanatyzmu, bywała interpretowana opacznie. Stąd wtedy też były tarcia między dwoma stylami. Wtedy też był WoD, który (jako zjawisko i grupa graczy) mało komu pozostawał obojętny. Teraz mamy gry indie. Te zdają się panicznie bać klasycznego podziału na MG i graczy… Jak widać przykłady można mnożyć, więc może jednak nic się nie zmieniło, z tym wyjątkiem, że w przeciwieństwie do „WoDziarstwa”, czy „ortodoksyjnej Legendy”, „jesienny Warhammer” miał konkretny rdzeń – cykl artykułów.

Wspomniałem o tym jak graliśmy już w 1997 roku. Ktoś mógłby pomyśleć, że powiem iż po lekturze okazało się, że pewnie by mnie ten tekst nie ruszył, bo przecież znałem to z cotygodniowych sesji.

A jednak Gawęda oferuje coś więcej niż tylko deszcz i błotko. To szereg cudownych w swej prostocie rad. Na przykład niech ta przygoda o czymś opowiada. Niechże to nie będzie tylko cykl walk i poszukiwań. Że kapłan to nie „taki inny czarodziej”, że gracze muszą stawać przed wyborami. Że coś musiało sprawić, że bohater gracza jest w tym punkcie swojego życia. Chociażby z tego powodu moje olewanie „Jesiennej…” było ignorancją i straciłem na tym.

Wreszcie jest też kolejny czynnik – Trzewiczek świetnie pisze. Co tu dużo mówić, nie jestem fanem zamartwiania się na sesjach i przegranych spraw. Lubię akcję, widowiskowość i sukcesy. Ale jak poczyta się tego gościa to od razu człowiek ma ochotę na błotne i deszczowe fantasy. Jesienna Gawęda wywołuje u mnie niemal zazdrość o niesamowity ładunek pasji dla gry, który przebija się przez te słowa. RPGi były i są moją pasją, zajmują mi masę czasu, ale moja stoicka natura nie dopuściła do tak emocjonalnego przeżywania gier fabularnych.

Wracając jednak do treści. Po cyklu zamieszczono przygodę „Opowieść o zemście”. Dopiero po drugiej stronie do mnie dotarło. Hej, przecież ja to prowadziłem! Przygoda z wyjątkiem kilku scen i ogólnego klimatu zupełnie zatarła się w mojej pamięci, podobnie jak nazwisko autora, dopiero teraz dotarło mnie, że to ten gość popełnił tą przygodę. To kolejny przykład naszego RPGowania – bez znajomości Gawędy, z łatwością wszedłem w ten klimat (choć samo prowadzenie tej przygody proste nie było). Fajnie, że po latach wiem komu podziękować za jedną z fajnych sesji. Książkę kończy tekst Tomka Z. Majkowskiego, który jednocześnie interpretuje Gawędę i umiejscawia ją w konkretnym punkcie naszej RPGowej historii. Ciekawie również zwraca uwagę, jak z czasem cykl artykułów Trzewiczka stał się standardem, momentami prowadzącym nawet do fanatyzmu.

Jesienną Gawędę oceniam nie tylko jako poradnik RPGowy. Jako taki pozostawić może pewien niedosyt, chyba, że ktoś (podobnie jak niektórzy czytelnicy w 99-tym) nie znał takiego oblicza WFRP. Oprócz tego to zebrany w jednym miejscu kawałek historii polskiego RPG i kawał świetnej lektury po której człowiek prześlizguje się jednym tchem. Bolą drobne niedociągnięcia wydawnicze – pytajniki z czapy, pojawiające się w losowych miejscach, nagłe, pogrubione „ę” inną czcionką i na nieszczęście zwyczajowy już w cyklu almanachów – brak justowania tekstu, który robi niechlujne wrażenie. To jednak świetna lektura i bomba zaraźliwego entuzjazmu wobec RPG. Bardzo odświeżające uczucie.


PS. Jak tylko będzie można oceniać to będzie 8/10.

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
opatrznie

Ugh.

@WoD + brak rdzenia
A PEŚM i liczne cykle larpowe w każdym większym mieście, przez wiele lat, na każdym liczącym się konwencie, niektóre z największych kontynuowane także w nWoDzie?
16-12-2009 22:05
996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dla mnie to wciąż rozproszona sprawa, nie neguję, że to integrowało WoDziarzy. Ale nie mam zamiaru się sprzeczać :)
16-12-2009 22:07
beacon
   
Ocena:
0
Denerwuje to uproszczenie "indie -> brak mg".
16-12-2009 23:54
996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
I tak tekst mi wyszedł dłuższy niż planowałem.
To nie tekst o WoDie i indiasach :) ale o Jesiennej Gawędzie :)
17-12-2009 00:14
Malaggar
   
Ocena:
+5
"Denerwuje to uproszczenie "indie -> brak mg"." Bo wiadomo. Indie -> Jest mg, ale taki homo-niewiadomo.
17-12-2009 00:18
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Przy każdym Almanachu każdy recenzent wspomina o braku justowania jako o wadzie.

Czy wydawcy mają nas w dupie? : ) (Piszę to z nadzieją, że ten komentarz przeczytają i odpowiedzą, a nie jako prowokację.)
17-12-2009 06:01
Savarian
   
Ocena:
0
"Trzewik nie odkrył Ameryki. On po prostu zrozumiał Warhammera."

:) Miałem dokładnie tak samo. Poznałem WFRP jako zły, brzydki i brudny, a potem poznałem Gawędę i to tylko mnie utwierdziło w przekonaniu, ze tak ma być. Czy dobrze, czy źle można deliberować. Ja uważam, ze dobrze, bo do tej pory, dzięki Trzewikowi i jego Gawędzie WFRP ed1 wygląda tak jak wtedy gdy pierwszy raz wziąłem do ręki kanciaste, plastikowe wielościany i zapytałem "Jak tym sie rzuca?"
JG kupię na 100% i będę na niej uczył grać moje dzieciaki (jak już sobie machnę jakieś ;) ), a co! Niech spaczenie Gawędą idzie w pokolenia :)
Fajny wpis swoją drogą.
17-12-2009 07:51
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czy ta jesienna gawęda jest kompatybilna z 3e?
17-12-2009 09:16
Savarian
   
Ocena:
+6
Jest kompatybilna z Tibią wersja 2.01
17-12-2009 09:37
beacon
   
Ocena:
+7
Malaggar, najgorsze jest, że tą Twoją ignorancję ludzie plusują.

Craven - warto przyjąć zasadę nie rzucania flamebaitów jak nie masz zamiaru rozwijać myśli.

Indie generalnie dążą do zmieniania roli mechaniki na sesji i to jest wg mnie najbardziej adekwatny wyróżnik.
17-12-2009 10:27
996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+8
Beacon, najlepiej w ogóle przyjąć zasadę mordy w kubeł jak nie masz zamiaru plusować i poklepywać po pleckach innych.
17-12-2009 11:26
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Najwięcej do powiedzenia na temat indie mają zawsze osoby które takiej sesji na oczy nie widziały, o uczestnictwie nawet nie wspominam.
17-12-2009 14:12
Malaggar
   
Ocena:
+3
Beacon: Po prostu promują błazna ;) Stąd te plusy.

Tyldo: Najwięcej do powiedzenia mają osoby, o których nie widomo nic.
17-12-2009 15:29
~Jan Kowalski

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Przynajmniej nie plotą farmazonów :)
17-12-2009 15:47
   
Ocena:
0

Nigdy nie lubiłem warha. Moje pierwsze systemu to były wilkołak (1999) i Earthdawn (2001/2003. W oba oczywiście nie grałem, ale do dziś je uważam za lepsze od młotka. Warhammera poznałem dosyć późno i nigdy nie uznałem za coś interesującego. Ot połączenie Europy najprzeróżniejszych okresów historycznych, fantasy tolkienowskiego i SAS’u, Dla mnie nic interesującego.
Jesienną gawędę poznałem wcześniej
I od początku mi się nie spodobała. Nie wiem, może dlatego, że jestem podatny na depresję? A może wydała mi się kiczowata? Albo absurdalna?
Tak czy siak, Opowieść o zemście uznaję za przygodę niegrywaną. Włazimy do zamku, zawilkołaczamy na siłę jednego z gracz, łazimy po pustym zamku, uciekamy slapstickowo przed łakiem-graczem. Ot, młodzieżowy szacher w ładniejszych szatach
Zrozumiał warhammera. Zrozumiał lepiej niż sami autorzy?! Kurde, wizja świata w podstawce jest na tyle niespójny, i przy okazji daleki od tego co reprezentuje jg, że głowa boli. Dopiero 2ed zaprezentowało spójną wizję Stingu, tyle że wszyscy (brat, matka, a nawet dziadek, zakała rodziny), że jest dedekowa, kretyńska i pełna kretynizmów. Wystarczyć zobaczyć ZRSZ (zjednoczone republiki Sodomii i Zoofilli) czyli 1sted Bretonię i porównać z monową Cynazją. Widać sskok jakościowy
17-12-2009 15:49
~

Użytkownik niezarejestrowany
    @Malaga
Ocena:
+1
Mi o tobie nic nie wiadomo.
17-12-2009 18:40
996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
O nikim najwyrazniej nic ci nie wiadomo, ale snujesz sobie insynuacje :P
17-12-2009 18:42
Beamhit
   
Ocena:
+1
A ja jak swego czasu miałem romans z indie (jako MG, by nie było), to znaczy że według Malaggara jestem "ciota i pedał"?

Kto tu snuje insynuacje? :P

I tak, jesienna jest kompatybilna z III edycją. O dziwo trzewik przyjął ten produkt jako rypygy bez większych zastrzeżeń. A szkoda, bo liczyłem że znowu przyjmie coś na klatę. Pudło do trzeciej edycji jest cięższe, niż podstawki do dedeków ;)
17-12-2009 18:57
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Trzewik twierdził, że to DnD 3ed. jest planszówkowa. Ciekawe czy w obliczu nowego WFRP nadal tak myśli.
17-12-2009 19:08
Kot
    @Beamhit
Ocena:
+2
Za moich czasów określenie "homo-niewiadomo" było przytykiem do nie klasyfikowania się jako homo sapiens. Chyba trochę przesadziłeś z interpretacją...

A o ile dobrze pamiętam, częścią definicji gier indie jest zerwanie ze schematem "jedna sesja, jeden MG...".
17-12-2009 19:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.