» Dla graczy » Klasy prestiżowe » Gatunkista (3 ed.)

Gatunkista (3 ed.)


wersja do druku

Dlaczego ja cię tak nienawidzę?

Autor: Redakcja: Piotr 'Rebound' Brewczyński
Ilustracje: Marcin 'Luger' Koziełło

Na świecie żyje wiele różnorodnych, baśniowych istot: elfy, krasnoludy, gnomy i wiele, wiele innych. Są też oczywiście ludzie. Zwykli, szarzy ludzie, nie mający żadnych specjalnych mocy, niczym się nie wyróżniający. Po prostu, na tle innych ras, bezbarwni. Co niektórym z nich działa na nerwy. Bo czy to, że ktoś posiada spiczaste uszy, ledwo odrasta od ziemi, czy też jest mistrzem kamieniarstwa czyni go lepszym? Do cholery, nie! Co potrafi elf, czego człowiek nie może się nauczyć? Czy tych wspaniałych wynalazków gnomów nie mogą równie dobrze tworzyć zwykli mieszczanie? Wystarczy przecież odrobina skromności. Ale po co? Lepiej traktować nas, normalnych ludzi, z wyższością i pogardą. Człowiek z takimi poglądami zaczyna odczuwać w stosunku do tych "innych ras" coraz większą agresję. W końcu coś w nim pęka. Agresja zmienia się we wrogość, a następnie w ślepą furię i nienawiść do "odmieńców". Człowiek staje się gatunkistą. Od teraz nie okazuje niechęci. On dąży do odnalezienia sposobu na wywyższenie rasy ludzkiej ponad inne, starając się tępić plugastwo na każdym kroku. Wszelcy półludzie to dla niego wynaturzenia, przeklęte i upodlone, nie zasługujące nawet na życie. Z kolei dla "odmieńców" czystej krwi nawet śmierć byłaby zbyt łaskawa.
Gatunkistami często zostają źli wojownicy biorący udział w wojnach przeciwko innym rasom, jak i tropiciele, którzy zbyt wielu kompanów stracili w potyczkach z elfami. Równie często na tą profesję decydują się także barbarzyńcy, łotrzykowie, a krążą też plotki, że nie tak dawno temu powstał zakon mnichów, którego wszyscy członkowie są zatwardziałymi gatunkistami. Jeżeli chodzi o czarodziejów i zaklinaczy, rzadko kroczą po tej ścieżce, gdyż nie pozwala im ona rozwijać ich magicznego potencjału. Bardowie zbyt często podróżują po świecie, stykając się z przeróżnymi istotami, by wyrobić u siebie gatunkizm.
Kość Wytrzymałości: k8.


Tabela 1-1: Gatunkista
Poziom
Bazowa premia do ataku
------- Rzut obronny na -------
Specjalne
Wytrwałość
Refleks
Wolę
1
+1
+2
+0
+0
Ukradkowy atak +1k6, Znienawidzona rasa +1
2
+2
+3
+0
+0
Ponura reputacja, Znienawidzona rasa +2
3
+3
+3
+1
+1
Ukradkowy atak +2k6, Znienawidzona rasa +3
4
+4
+4
+1
+1
Aura strachu, Przejrzenie zasłony, Znienawidzona rasa +4
5
+5
+4
+1
+1
Przepełniony nienawiścią, Ukradkowy atak +3k6, Wróg rasowy, Znienawidzona rasa +5


Wymagania

Oto wymagania, które postać musi spełnić, aby zostać gatunkistą.
Charakter: Dowolny zły.
Bazowa premia do ataku: +5.
Rasa: Człowiek.
Wiedza (humanoidy): Ranga 8.
Zastraszanie: Ranga 8.
Specjalne: Bohater musi z jakiegoś powodu nienawidzić nie-ludzkich ras humanoidalnych.

Umiejętności klasowe

Umiejętności klasowe gatunkisty (i atrybut kluczowy dla każdej z nich) to Blefowanie (Cha), Dyplomacja (Cha), Jeździectwo (Zr), Nasłuchiwanie (Rzt), Pływanie (S), Profesja (Rzt), Przeszukiwanie (Int), Rzemiosło (Int), Stosowanie liny (Zr), Ukrywanie (Zr), Wiedza (humanoidy) (Int), Wyczucie pobudek (Rzt), Zastraszanie (Cha), Zauważanie (Rzt), Zbieranie informacji (Cha). Opis tych umiejętności znajdziesz w Rozdziale 4: Umiejętności w Podręczniku Gracza.

Punkty umiejętności na każdym poziomie: 2 + modyfikator z Intelektu.

Właściwości klasowe

Biegłość w broni i pancerzu: Gatunkista biegle posługuje się lekkimi, średnimi i ciężkimi zbrojami, tarczami oraz wszelką bronią prostą i żołnierską.
Ukradkowy atak: Już na 1. poziomie, jeżeli gatunkista ma okazję zaatakować przedstawiciela nie-ludzkiej rasy humanoidalnej, który nie może się obronić (traci premię ze Zr do KP), potrafi on zadać takiemu przeciwnikowi większe obrażenia. Na pierwszym poziomie premia ta wynosi 1k6 obrażeń, na trzecim poziomie wzrasta do 2k6, a na piątym - do 3k6. Premia ta kumuluje się z podobną premią uzyskaną od innych klas (jednak tylko wtedy, gdy dotyczy nie-ludzkich humanoidów).
Znienawidzona rasa: Na 1. poziomie gatunkista zaczyna rozwijać swą nienawiść do wszelkich humanoidalnych ras innych niż ludzka. Jako, że poświęca wiele czasu na studia nad znienawidzonymi gatunkami, poznaje ich słabe strony i ułomności, oraz najlepszą taktykę w walce z nimi. Dzięki temu otrzymuje premię +1/poziom w tej klasie prestiżowej do testów ataku i rzutów obronnych, za każdym razem, gdy walczy z przedstawicielem dowolnej nie-ludzkiej rasy humanoidalnej.
Ponura reputacja: Gatunkista na 2. poziomie zyskuje złą sławę wśród humanoidalnych nie-ludzi, dzięki czemu uzyskuje premię +2 do wszystkich testów Zastraszania podczas interakcji z nimi. Poza tym gatunkista zawsze musi liczyć się z nieufnością, a nawet wrogością ze strony tego rodzaju istot.
Aura strachu (zn): Na 4. poziomie gatunkistę zaczyna otaczać specyficzna aura, pozwalająca zidentyfikować go jako przedstawiciela tej profesji. Każda nie-ludzka istota humanoidalna znajdująca się w odległości do trzech metrów od niego odczuwa niepokój i strach, przez co otrzymuje wobec gatunkisty modyfikator –1 do wszystkich testów ataku oraz taką samą karę do rzutów obronnych i testów na umiejętności.
Przejrzenie zasłony (zn): Gatunkista na 4. poziomie tak dobrze poznał swoich znienawidzonych wrogów, że potrafi przejrzeć każdą, nawet magiczną zasłonę skrywającą osobnika humanoidalnej rasy nie-ludzkiej. Gatunkista podejrzewający osobę o ukrywanie swej prawdziwej rasy może wykonać test Zauważenia o ST równym 10 + modyfikator z Przebierania się osoby, którą gatunkista chce przejrzeć. Jeżeli test powiedzie się, gatunkista poznaje prawdziwą tożsamość obserwowanego, ale tylko w zakresie rasy, do której ten przynależy.
Przepełniony nienawiścią (zn): Na 5. poziomie gatunkista jest już tak bardzo przepełniony nienawiścią do innych ras humanoidalnych, że potrafi skumulować ją w pojedynczy, morderczy cios. Raz dziennie przedstawiciel tej profesji może zadeklarować, że korzysta z tej zdolności. Jeżeli następny wykonany przez niego atak będzie udany, trafionemu podmiotowi musi powieść się rzut obronny na Wytrwałość (ST 20). Jeżeli rzut będzie nieudany, cel natychmiast ginie. Jeśli atak gatunkisty nie trafi w cel, zabójczy cios przepada i nie może zostać użyty powtórnie tego dnia. Zdolność ta może być zastosowana jedynie przeciwko nie-ludzkim humanoidom (wobec ludzi i innych stworzeń gatunkista nie potrafi zebrać w sobie tyle gniewu).
Wróg rasowy: Na 5. poziomie gatunkista zdobywa bardzo złą sławę wśród przedstawicieli nie-ludzkich ras humanoidalnych. Od tej pory zyskuje premię +4 do wszystkich testów Zastraszania podczas interakcji z takimi osobnikami. Poza tym istnieje szansa, że zostaną za nim wysłani zabójcy, lub że gatunkista nie zostanie wpuszczony do miasta, w którym rasą dominującą jest jakakolwiek humanoidalna rasa nie-ludzka.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze

string(15) ""

Rishta
    Ciekawe!!!
Ocena:
0
Bardzo ciekawe! I przydatne, ale mam małe "ale do przejrzenia zasłony :/... czy to nie jest zbyt mocne?
15-02-2005 17:17
~Arthas15

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
klasa bardzo mi się podoba, ciekawy pomysl i wogule:) taki rasista w swiecie fantasy:)
15-02-2005 18:12
~Henshin

Użytkownik niezarejestrowany
    Świetne
Ocena:
0
Klasa fajna i przydatna. Mam jedynie zastrzeżenie do zdolności Przepełniony nienawiścią, gdyż jest za szybko dostępna (9poziom), na tym poziomie możliwość zabicia jednym ciosem to lekka przesada. Ale poza tym w porządku :)
P.s Było by miło jakby pojawił się jakiś prc dla mnicha
15-02-2005 18:42
~tim

Użytkownik niezarejestrowany
    Dość fajne, ale...
Ocena:
0
Przydatna klasa ale nie rozumiem dlaczego tylko ludzie mogą ją wybrać. Przecież osobnik z każdej rasy może rozwinąć w sobie gatunkizm(określenie chyba z Pratchetta?).Ale poza tym bardzo fajna!
15-02-2005 18:57
Zed Kraken
    ...
Ocena:
0
Nie... To już przesada, kompletny bezsens :/. Rasizm rozumiem, nirktórzy tak maja, ale prestiżówka czerpiąca moc z nienawiści do innych ras? Mi się to niepodoba. Po za tym trochę dziwna mechanicznie; Ukradkowy ataku a obok biegłość w ciężkim pancerzu. Dla takiej klasy nawet niewiadomo jakie umiejętności klasowe wziąć, bo rasista może być każdy. Czarodzieje się nienadają na rasiste tylko wojownicy i łotrzycy, tak to zinterpretowałem. Umiejętności 3+mod. z int? Można przeciez do 4 lub dwóch wziąć.
PS: Nawet niema ugodzenia wroga rasowego :P.
15-02-2005 21:03
Tomazzy
    :/
Ocena:
0
No cuż klasa okey, ale nadal nie poprawione to że tylko ludzie moga zostać, tak jak to wspomniał jeden z poprzedników tak samo inne klasy mogą znienawidzić (a wytłumaczenie że ludzie nie maja zdonosci nie jest w tym wypadku dobre).

Inna sprawa to ta o której wspomniał poprzednik (szczególnie mnie dotyka fakt że czarodzieje nie moga bycc, a inna sprawa żeby im sie to nie opłacało.

Mam nadzieje że nastepne klasy prestiżowe bedą ździebko lepsze i ciekawsze
15-02-2005 21:14
Rebound
    Kwestia gustu.
Ocena:
0
Dlaczego człowiek? Sprawa jest bardzo prosta. To właśnie tą rasą najczęściej pogardzają wszystkie inne, wyższe rasy, a szczególnie elfy i krasnoludy. Wg. nich często człowiek to coś, co stoi tylko o kroczek od małpy - żyje krótko, jest egoistyczny, nie myśli przyszłościowo i jest po prostu głupi. Z punktu widzenia słonecznego elfa nie ma co nienawidzić człowieka, bo nie jest on tego godny. Tak to widzą gatunkiści.
Pozatym gatunkistami zostają wojownicy/barbarzyńcy i ogólnie klasy związane z walką wręcz, jako Ci, którzy łatwiej ulegają emocjom niż opanowani magowie i wiele wiedzący bardowie.
Ukradkowy atak i biegłość w ciężkim pancerzu? Cóż - to jedna z zalet w tej klasie.
Jak to mówią - de gestibus non est disputantum, choć nikt nigdzie nie mówi, że klasy prestiżowe mają być etyczne...
15-02-2005 21:56
Radnon
   
Ocena:
0
Hm klasa całkiem niezła mechanicznie ale z niezłym uzasadnieniem fabularnym, osobiście mi się nie podoba bo nie lubie klas tego typu opierających się na pewnego rodzaju rasizmie choć i tak musze przyznać że jest to kawał dobrej roboty. Gratuluje

Aha w opisie ukradkowego ataku jest błąd bo atak wzrasta na 3 i 5 poziomie według tabelki a w opisie jest że na 2
15-02-2005 22:13
Rebound
    Poziomy.
Ocena:
0
Dopuszczane ilości poziomów w PC to 10, 5 i 3. Do wyboru. 5 i 3 mają z reguły te, które bierze się dorywczo, a potem przeskakuje na coś innego. 10 to klasy "dłuższe", z których na ogół przechodzi się już na Epic level.
15-02-2005 22:57
Zed Kraken
   
Ocena:
0
Niektóre prestiżówki mają 20, 3, 5, 13. Nie tylko 10. :P
15-02-2005 23:00
Faust
    Zed...
Ocena:
0
Pokaz mi prosze te prestizowki, ktore maja 3 i 20 poziomy. Bo 20 poziomowe rozwiniecia sa tylko w ELH. Klasa ta, jak wspomnial Ree, jest na sekundke a potem przeskok. Glownie zawiera walory fabularne (ale mechanicznie mysle ze tez niezle zalety daje).
Poza tym, o co wam chodzi z tym ciezkim pancerzenm i ukradkowym atakiem? Ukr. Atak polega na trafieniu w punkty witalne przeciwnika. Da sie je wykonac z zaskoczenia. A zaskoczenie nie polega tylko na tym, ze przeciwnik cie nie widzi. Wiec to jest akurat lekko bezsensowny argument.
A o czlowieku tlumaczyl juz Rebound, za co mu dziekuje.
16-02-2005 00:36
Marael
    Faust
Ocena:
0
3 poziomową? Proszę bardzo:
Przewodnik podróży z KiK.
16-02-2005 01:10
~Zygfryd

Użytkownik niezarejestrowany
    A może dla odmiany coś normalnego?
Ocena:
0
Nie można tak np. wymyślić jakiejś "normalnej" klasy prestiżowej?
Ta napewno mi się nie przyda :(
16-02-2005 10:17
Wojteq
   
Ocena:
0
Sprecyzuj "normalność" klasy prestiżowej. Co przez to rozumiesz??

Prestiżówka wyróżnia postać, nadaje jej głębi. Z założenia nie może być "normalna". musi być odmienna od wszystkiego.

Co za bezsensowny komentarz.
16-02-2005 12:07
Faust
    Mar..
Ocena:
0
Literowka :P Tam mialo byc 13 :P Trzecio poziomowy rowniez jest arcymag :P
16-02-2005 12:12
SpeLLbReaKeR
    Nawet nawet "Good Job"
Ocena:
0
Jakby to powiedziec nie rozumiem kilku rzeczy:
-dobry rzut na wole?
-premia do ataku +4 a rangi 8, chyba powinno byc BPDA +5

Według mnie klasa prestizowa jest niepotrzebnie zrobiona. Jesli ktos chcialby grac taka postacia to poprostu by miala charakter taki rasistowski a nie odrazu prestiza robic. Chociaz nie moge powiedziec ze jest zle wykonana i niestaranna.

PS: Nie ma złych prestizówek sa tylko gorsze i lepsze :P (no chyba ze sa bez charakteru a o tej tak powiedziec nikt nie moze)
16-02-2005 12:17
~zamaskowane(hehe)

Użytkownik niezarejestrowany
    prestizowka
Ocena:
0
to chyba najgorsza prestizowka jak dotad na polterze sie znalazla... inne sa o wiele ciekawsze. no i nie podabniaja sie do juz istniejacych klas... np. Gatunkista jest dość podobny do tropiciela... z paroma roznicami...
16-02-2005 15:44
Rebound
    Zmiany.
Ocena:
0
Wprowadziliśmy kilka zmian kosmetycznych i wyłapaliśmy literówki. Usunąłem też komentarze odnoszące się do już nieistniejących błędów.
16-02-2005 15:54
[email protected]

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Całkiem ciekawa prestiżówa, mojemu koledze z pewnością sie spodoba :) . Jedna uwaga. Nie może sie nazywać po prostu "rasista" ? Gatunkista jekoś nie brzmi najlepiej... (ale może to tylko moje zdanie)
16-02-2005 17:00
Estel
    Rasista
Ocena:
0
Jest zasadnicza różnica pomiędzy znaczeniem słowa rasa i gatunek. Nazwa jest odpowiednia.
16-02-2005 17:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.