string(15) ""
» Blog » Forum Poltera nie ma znaczenia
09-09-2014 14:09

Forum Poltera nie ma znaczenia

Odsłony: 1575

Obserwuję kolejny flejm na temat uzdrowienia Poltera, tym razem w odsłonie forumowej, przypomniałem sobie coś:

Pamiętam swoje "zderzenie się" z rzeczywistością społeczności Polterowej, kiedy byłem aktywny na forum Poltera. To "zderzenie" polegało na tym, że popularność i aktywność w dyskusjach oraz flejmach na forum nijak odpowiadała temu, co jest "na zewnątrz". Kiedy zorientowałem się że życie Poltera leży poza jego forum, mimo aktywności przez więcej niż rok czułem, ze mógłbym nigdy nie zaglądać na forum i tak być równie zielonym dla "prawdziwego" community, co wtedy. Był to rok 2010. Już wtedy Forum Poltergeist nie miało znaczenia dla budowania społeczności wokół serwisu. Nic dziwnego, zdecydowana większość postów to były sesje PBF - już wtedy ludziom nie chciało się pisać o czymś innym. Blogi Polterowe wtedy dopiero zaczęły nabierać popularności.

W obliczu ratowania forum tego serwisu, zastanowiłbym się nad jednym być może ważnym pytaniem: "Czy w ogóle Forum stanowiło inne funkcje aniżeli komunikacyjne dla Redakcji?". Już w roku 2010 Forum było niczym, zerem, dla osób postronnych.

I jeszcze jedno zagadnienie. Może jestem (byłym) trollem, flejmerem, człowiekiem który był przyczyną dodatkowej toksyczności w serwisie Poltergeist. Może byłem mizernym Współpracownikiem działu RPGO przez marne 8 miesięcy, czyli jakieś 1/4 długości przeciętnej kampanii przeciętnego prawdziwego erpegowca. Zauwazyłem jednak, że ostatnia dyskusja pod wpisem Kamulca na temat Forum doskonale obrazuje, dlaczego moim zdaniem Polter jako społeczność powinien w spokoju zdechnąć. Widzicie, nawet tę dyskusję zamieniliście w flejmfest, okazję do trollowania siebie nawzajem i k8 dyskutujących, słowem: wystarczy tylko i wyłącznie tamta dyskusja aby zniechęcić 99% osób do zaglądania na Poltera.

Czasem lepiej pozwolić się czemuś umrzeć, rozpaść się, aby na jego gruzach zbudować coś całkowicie nowego, od zera. Nic nie zmieni już plotek o tym, iż Polter to takie Bagno 2.0 (kto pamięta, ten pamięta czym było Bagno), tyle że bez tuz fandomowych z lat 1990-2005.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

blublu
   
Ocena:
+3

eh, Polter - dziwny twor. Pamietam jak wrzucilam swoja pierwsza notke blogowa (to bylo raptem w 2012) i jakas anonimowa tylda prawie od razu wrzucila pod nia komentarz: "spier****j na forum do reszty bab", czy jakos tak. potem szybko przyszla wiadomosc od gowera zeby skasowac komentarz, bo inaczej trzeba bedzie schowac notke, a potem dopiero jakis normalny odzew.

09-09-2014 14:21
Venomus
   
Ocena:
+1

Czyli, zostawić Poltera wyłącznie jako serwis informacyjny+artykułowy+recenzencki ala IGN czy inne takie?

 

Wiesz Mansfeldzie...wydaje mi się, że nawet dałoby się z tym żyć. Pewnie byłoby trochę smutno przez miesiąc, dwa ale potem może to faktycznie przyczyniłoby się do poprawy wizerunku i żywotności forum "na zewnątrz" i dolania świeżej krwi do skostniałego płoda. Pomysł radykalny i "brutalny", ale wart rozważenia...

09-09-2014 14:25
leto_ii
   
Ocena:
+3

Polter jako  serwis informacyjny+artykułowy+recenzencki, a dyskusje na forum. Po rejestracji.

Pod każdym wpisem automatyczny link: podyskutuj na forum, gdzie automatycznie (w chwili dodania wpisu) tworzy się temat w odpowiednim dziale.

09-09-2014 14:28
XLs
   
Ocena:
+11

potem szybko przyszla wiadomosc od gowera zeby skasowac komentarz, bo inaczej trzeba bedzie schowac notke, a potem dopiero jakis normalny odzew.

Główny powód mojego "nie-pisania" na Polterze. Bo wrzucam notkę znikam na 3 dni, a tam ponaglenie że powinienem usuwać czyjeś posty. To kogo powinni ostrzegać? Mnie? Czy piszących te posty ?(nigdy nie puszczam tyld).

Dla mnie, totalny bezsens.

09-09-2014 14:36
dreamwalker
   
Ocena:
+3

Forum Poltera osiadło jak Cthulhu na dnie morza. Obudzi się jak gwiazdy będą w porządku (albo będą miały rację).

Ale fakt - trochę brakuje takiego porządnego, popularnego forum o erpegach.

09-09-2014 14:37
Nuriel
   
Ocena:
+5

Zauwazyłem jednak, że ostatnia dyskusja pod wpisem Kamulca na temat Forum doskonale obrazuje, dlaczego moim zdaniem Polter jako społeczność powinien w spokoju zdechnąć

Co proponujesz? Dożywotni zakaz wypowiadania się na forach poświęconych fantastyce i RPG przez dotychczasowych użytkowników poltera czy od razu strzał w tył głowy? 

Tak jak pisałem, jakość forum zależy od ludzi, nie od szyldu. Co z tego, że poltera nie będzie skoro dotychczasowi użytkownicy pójdą gdzieś indziej? 

Uprzedzając złośliwości: niniejszy post to nie trolling tylko sarkazm. 

09-09-2014 14:38
von Mansfeld
   
Ocena:
0

@Venomus
W sumie to nic nie proponuję. Najzwyczajniej nie mam pojęcia, co powinno się zrobić. Nie mam do tego ani wiedzy, ani chęci :)

@Nuriel
Zwracam uwagę na to, że już kilka lat temu, kiedy forum Poltera jeszcze w miarę prężnie funkcjonowało, to "właściwe" polterowe community miało głęboko gdzieś to, co dzieje się na forum, o czym tam ludzie dyskutują, jaką twórczość fanowską prezentują. Teraz niech polterspołeczność nie narzeka, że forum leży odłogiem. Ludzi na forum nie ma, ponieważ owi zorientowali się że ich działalność nigdy nie otrzyma feedbacku ani nie będzie źródłem atencji.

09-09-2014 14:44
oddtail
   
Ocena:
+4

"Zauwazyłem jednak, że ostatnia dyskusja pod wpisem Kamulca na temat Forum doskonale obrazuje, dlaczego moim zdaniem Polter jako społeczność powinien w spokoju zdechnąć. Widzicie, nawet tę dyskusję zamieniliście w flejmfest, okazję do trollowania siebie nawzajem i k8 dyskutujących, słowem: wystarczy tylko i wyłącznie tamta dyskusja aby zniechęcić 99% osób do zaglądania na Poltera."

Jako jeden z uczestników tego flejmfestu, zupełnie się nie zgadzam. Dyskusja jest może ostra i być może chwilami jałowa, ale moim zdaniem w dużym kawałku bardzo cywilizowana. A jak nie była, to posty poleciały (z tego co widziałem).

09-09-2014 14:48
Nuriel
   
Ocena:
+6

Teraz niech polterspołeczność nie narzeka, że forum leży odłogiem. Ludzi na forum nie ma, ponieważ owi zorientowali się że ich działalność nigdy nie otrzyma feedbacku ani nie będzie źródłem atencji

Bzdura. Forum dogorywa bo są blogi (w bliższym sąsiedztwie) i facebook (w dalszym sąsiedztwie). 

Nigdy nie było podziału MY z forum i ONI z blogów, tylko w pewnym momencie ludzie z forum poprzenosili się na blogi lub wynieśli z poltera gdyż tutejsza blogosfera (lub blogosfera w ogóle) nie była dla nich atrakcyjna. 

09-09-2014 14:52
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2

Chętnie bym pisał na forum ale trollle powodują że mam go dość :c

09-09-2014 15:47
Senthe
   
Ocena:
+3

Widzicie, nawet tę dyskusję zamieniliście w flejmfest, okazję do trollowania siebie nawzajem i k8 dyskutujących, słowem: wystarczy tylko i wyłącznie tamta dyskusja aby zniechęcić 99% osób do zaglądania na Poltera.

W sensie że jeśli społeczność dyskutuje o czymś interesującym tylko i wyłącznie tę społeczność i w jakiś typowy dla tej społeczności sposób, to to jest nieciekawe dla ludzi z zewnątrz? Zasadniczo się zgadzam. Tylko czego innego właściwie się spodziewać w rozmowie pod szyldem #uratujpoltera, jak nie obecnych bywalców Poltera?

09-09-2014 15:49
Agrafka
   
Ocena:
+1
Dyskusja ostra, ale moim zdaniem na poziomie. To i tak dużo więcej niż mogłabym się spodziewać po ludziach tak odmiennych poglądów. Jasne, można pozwolić forum zdechnąć. Ale może jednak najpierw spróbujemy coś naprawić?
09-09-2014 16:50
oddtail
   
Ocena:
+3

Agrafko:

"Dyskusja ostra, ale moim zdaniem na poziomie. To i tak dużo więcej niż mogłabym się spodziewać po ludziach tak odmiennych poglądów."

Ja przepraszam, ale to implikuje, że jak ktoś ma odmienne poglądy od Twoich, to nie możesz się po nim zbyt wiele spodziewać. Jeśli dobrze to odczytuję, to jest to moim zdaniem raczej nacechowane wyższością podejście. Jeśli źle - to mało fortunnie to ujęłaś.

Może się czepiam, ale to że w pewnych kwestiach mam inne podejście niż Ty nie oznacza, że nie jestem człowiekiem na poziomie. Ani nawet, że należy się obawiać że nie jestem ;P.

09-09-2014 16:56
Enc
   
Ocena:
+4

@von Mansfeld:

Nie do końca rozumiem przesłanie płynące z tego posta. Forum to narzędzie do komunikacji i zasadniczo spełnia swoją rolę, tylko ludzie nie chcą się komunikować przez nie tak bardzo, jak kiedyś. X lat temu nie mieliśmy tylu dostępnych narzędzi, dlatego gadało się na Poltku czy dnd.pl - teraz mamy WordPressa, Blogspot, polterowe blogi, grupy na G+ i FB. Jest z czego wybierać. Forum ma tę zaletę, że nic (niewiele) stamtąd nie ginie. Post na FB umiera bardzo szybko, podobnie jak notka blogowa.

Nic nie zmieni już plotek o tym, iż Polter to takie Bagno 2.0 (kto pamięta, ten pamięta czym było Bagno), tyle że bez tuz fandomowych z lat 1990-2005.

O co chodzi w tym zdaniu? Że na Poltku są nowi ludzie? To moim zdaniem dobry znak.

09-09-2014 16:59
Agrafka
   
Ocena:
+3
oddtail - absolutnie źle mnie zrozumiałeś.(albo ja źle to ujęłam). Nie chodzi o poglądy odmienne od moich, a od siebie nawzajem. Chodzi mi o to, że dobrze że próbujemy coś sobie nawzajem wytłumaczyć, nawet ostro, zamiast się obrażać i strzelać focha.

Gorączkuje, więc mam nadzieję że zrozumiesz że nie wszystko udaje mi się ująć tak jak bym chciała. Dobrze że dopytujesz.
09-09-2014 17:12
KFC
   
Ocena:
0

Z jednym się zgodzę z Mansfeldem, Polter powinien wymrzeć tak jak wymarły już inne mamuty pokroju Valkirii czy Paradoksu. Polter jest zerem.

Nie sprawdza się ani jako forum, ani jako społeczność, ani jako serwis recenzencko newsowy bo nie ma komu najzwyczajniej na nim robić. A skoro tak powinien dołączyć do swoich kolegów, ww. portali z początku XXI wieku. Dziękuję.

 

Poztrufka i polecajka leci dla Laverisa za stwierdzenie tej oczywistej oczywistości.

09-09-2014 17:23
Senthe
   
Ocena:
+1

Cały problem w tym, że od k6 lat Polter jakoś umrzeć nie chce. : (

Dlaczego?

Pytam serio.

09-09-2014 17:28
Enc
   
Ocena:
+7

Proste. Draker opłaca hosting.

09-09-2014 17:37
Agrafka
   
Ocena:
+3

Ja tam lubię poltera, właśnie za ludzi. Za ich mojszyzmy, ja kłótnie kto ma rację, za podśmiechy (edycja na życzenie moderacji) i merytoryczne dyskusje. Nie umrze, bo ma specyficzny klimat, interesujących użytkowników. Kto miał odejść ten odszedł, komu się podoba to został.

09-09-2014 17:53
Nuriel
   
Ocena:
+2

@Senthe 

Bo wisząca od 4 godzin notka ma 305 odsłon i 19 komentarzy.

Czytaj: nadal są ludzie którzy na Poltera zaglądają i komentują.

@KFC

Nie sprawdza się ani jako forum, ani jako społeczność, ani jako serwis recenzencko newsowy bo nie ma komu najzwyczajniej na nim robić. A skoro tak powinien dołączyć do swoich kolegów, ww. portali z początku XXI wieku. Dziękuję.

 Czytaj: nadal są ludzie którzy na Poltera zaglądają i komentują.

Powody?

Pierwszy. Nie ma alternatywy, Ludzie po prostu chcą mieć miejsce w którym mogliby pogadać o fantastyce i RPG. Nie podoba się? Załóż coś nowego.  #wezmysieizrobcie ;)

Drugi. hjfhdjhfeue0993 ludzie wstydzą się dyskutować o tym który paladyn ma dłuższy miecz na facebooku, gdzie wszyscy ich znajomi mogą widzieć jakie piwniczno-geekowsko-niepoważne mają zainteresowania jkjdjdkfjfdkkjfd

Przepraszam, powyżej zigza.. kot wlazł mi na klawiaturę i zapomniałem co chciałem napisać. 

09-09-2014 18:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.