» Blog » Fate of the Apt: tworzenie postaci
20-10-2022 17:59

Fate of the Apt: tworzenie postaci

W działach: rpg | Odsłony: 108

Fate of the Apt: tworzenie postaci

Ostatni czasy miałem straszną ochotę, by wrócić do cyklu Cienie pojętnych Adriana Czajkowskiego. Same powieści nie wystarczyły jednak i potrzebowałem czegoś jeszcze, by zanurzyć się w fantastycznym świecie owadopodobnych bohaterów. Dlatego też postanowiłem stworzyć hack do tego settingu. Padło na mechanikę Fate Core, którą nie znałem wcześniej, lecz szybko przypadła mi do gustu. Poprowadziłem kilka sesji i wyszło całkiem fajnie, więc chciałbym podzielić się swoimi wypocinami. Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi. 

Zacznijmy od początku. Tworzenie postaci podzieliłem na kilka etapów:

Wybierz, jaki jest twój stosunek do magii i techniki:

 •  pojętny: Magia nie istnieje. Przyszłość to technika. Otrzymujesz aspekt Pojętny oraz dostęp do umiejętności Technika, jednocześnie masz zablokowaną możliwość używania umiejętności Mistycyzm. Przykładowe wywołania i wymuszenia: Jestem pojętny, więc oczywiście, że potrafię pilotować sterowiec; umiem naprawić to urządzenie; nie wierzę w magię i żadne duchy mnie nie przestraszą; nie znam świata magii i jestem przez to bardziej podatny na uroki. 
 • niepojętny: Nie rozumiem techniki, lecz jestem wyczulony na magie. Otrzymujesz aspekt Niepojętny oraz dostęp do umiejętności Mistycyzm, jednocześnie masz zablokowaną możliwość używania umiejętności technika. Przykładowe wywołania i wymuszenia: Jestem niepojętny, więc oczywiście słyszałem coś o tych rytuałach; wiem, jak radzić sobie z urokami; nie umiem obsługiwać tego urządzenia.   

Wybierz rasę

 • ​Wybierz swoją rasę i dwie cechy, aby stworzyć aspekt rasowy np. Jestem Muszcem, więc oczywiście, że jestem mały i zwinny; Jestem Pająkiem, więc oczywiście, że jestem dostojny i podstępny. 
 • Świat Cieni Pojętnych jestem pełen wyjątków, więc nie przejmujcie się kanonem. Nie każda osa lub żukowiec znał się na technologii, podobnie nie każda Modliszka darzy nienawiścią Pająki. Dobrym tego przykładem są Żukowce z Kolegium i Khanaphes. Dlatego jeśli chciałbyś zagrać Mrówcem, który odkrył w sobie magiczny dar albo zafascynowaną technologią Ćmą, to śmiało. Dobrze będzie jedynie uzasadnić to, swoją historią lub specyfiką miasta, z którego pochodzi postać. 

Wybierz profesje 

 • Czym zajmuje się twoja postać? Dodaj do tego jakiś przymiotnik i stwórz jakiś aspekt np. Wyśmienity szermierz; Postrach mórz; Tajemniczy czarownik
 • Przykładowe profesje (zwykłe) z książek: Szpieg, polityk, zabójca, żołnierz, bandyta, pirat, zwiadowca, wróżbita, wynalazca, alchemik, pilot; kupiec, niewolnik, przestępca, uczony, strażnik miejski.
 • Profesje z settingu:
 1. Bławatnik – błędny rycerz i przedstawiciele prawa ze Wspólnoty Ważek. Zajmują się głównie walką z bandytami i dzikimi bestiami, lecz w czasie wojny tworzą elitarne oddziały wojowników. 
 2. Manipuli – zmiennokształtni magowie Pająkowców. 
 3. Nekromanci – magowie potrafiący rozmawiać z duchami. 
 4. Mistrz broni – elitarni święci wojownicy modliszek (choć tytuł ten nosili również przedstawiciele innych ras)
 5. Agent Arcanum – agent tajnej służby ciemców 
 6. Agent Rekefu – agent Imperium Os 
 7. Aristoi – przedstawiciele arystokratycznych rodów Pająkowców 
 8. Członek Zgromadzenia – przedstawiciel władzy Kolegium 
 9. Pomocnik – żołnierz Sił Pomocniczych, czyli oddziałów zbudowanych z ludzi siłą wcielonych do armii Imperium Os
 10. Skyresi – magowie i przywódcy Ciem 
 11. Treser Strażnika – pilot mechanicznych skolopendr 

Wybierz problem 

 • Wymyśl jakiś problem lub wadę swojej postaci i stwórz na jego podstawie nowy aspekt. Np. Muszę wszystkich udowodnić, że jestem lepszy!; Muszę odnaleźć mojego brata itp. 

Wybierz cechę charakterystyczną

 • Wybierz dla swojej postaci jakąś cechę charakterystyczną np. przynależność do jakieś organizacji; wierny sojusznik; niezwykły przedmiot; osiągnięcie i stwórz na jego podstawie ostatni aspekt np. Jestem członkiem Żelaznej Rękawicy; Używam granatnika domowej roboty; Zawsze towarzyszy mi mój dwumetrowy skorpion; Pokonałem Mistrza Ostrzy 

Rozdaj umiejętności

 • Rozdawanie umiejek nie różni się od tego, co proponowane jest w podręczniku głównym. Technika zastępuje Rzemiosło. Jedyna różnica polega na tym, że technikę można używać do atakowania za pomocą wynalazków np. pukołuku. 
 • Jedyną nową umiejętnością jest Mistycyzm. Nie można używać jej do ataku i obrony. W testach przezwyciężania będzie stosowana do rytuałów, leczenia, przewidywania przyszłości i testów wiedzy magicznej. Umiejętność pozwala tworzyć aspekty związane z rzucaniem klątw, błogosławieństw oraz wróżeniem. 

Wybierz sztuczki

Tutaj także zasady niewiele różnią się od tych z podręcznika podstawowego. Wybieramy 3 i można podzielić je na 4 kategorie:

 1. Sztuka – Moce rasowe, powiązane z pochodzeniem np. latanie 
 2. Magia – Moce wynikające o magicznych pochodzenie np. Manipuli – potrafisz zmieniać swój wygląd, aby upodobnić się do innej osoby. Wydaj punkt losu i rzuć na Oszustwo by stworzyć odpowiedni Aspekt 
 3. Wynalazki – Sztuczki wynikają z używanego sprzętu np. Wysuwany z rękawa nóż – przy pierwszym ataku rzuć na Ukrywanie zamiast walki 
 4. Inne 

Przykłady sztuczek i ras przedstawione będą w kolejnych wpisach. 

 

2
Notka polecana przez: Exar, Kaworu92
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm... zawsze chciałem poczytać te książki - ale nie ma w ebookach w polskich sklepach : <

20-10-2022 21:04
Wolfang
   
Ocena:
0

Niestety nie jest to zbyt popularna seria. Szkoda, że nawet zbiory opowiadań nie wydano po polsku

22-10-2022 07:28
Kaworu92
   
Ocena:
0

Nie jest? 0_O Mi się wydawało, że wszyscy to czytają, tylko ja jestem wykluczony, bo miejsca na półkach brak, a ebooków ni ma? (: <)

22-10-2022 11:47
Wolfang
   
Ocena:
0

Osobiście odniosłem przeciwne wrażenie. W kwestii dostępu to w wielu bibilotekach z tego, co widziałem mają poszczególne części

23-10-2022 17:28
Kaworu92
   
Ocena:
0
Hm... Mógłbym w sumie skorzystać z biblioteki, jest dobra publiczna w Jeleniej Górze... Ale w sumie nie jestem przyzwyczajony, jak nie było porządnej w Kowarach i albo własny księgozbiór, albo nic (xD).

Ale dobra, jest to jakaś myśl :) thx :)
23-10-2022 18:29
Wolfang
   
Ocena:
0

Warto. O ile fabuła i postaci nie powalają (w pierwszych tomach, później fajnie rozkręca się) to świat jest fenomenalny. Różnorodny, pełen tajemnic, który odkrywane są powoli, ale co najważniejsze żywy. Widzimy tak , jak zmienia się na przestrzeni tych wszytkich powieści

24-10-2022 05:01
Kaworu92
   
Ocena:
0
Hm, tylko mam też dużo własnej literatury do czytania xD serio sporo xD jak zwykle jestem zacofany w lekturze xD Halp xD
24-10-2022 08:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.