» Blog » Fandom Express #1
18-08-2013 21:08

Fandom Express #1

W działach: Tomasz Bagiński, Xelloss, etcposzukiwacz, ROL, Erpegis, gower, LGBT, Geekdating, Polcon 2013, Szedariada, Avangarda | Odsłony: 1000

Fandom Express #1 
Sensacja. Plotka. Komentarz.

12-18 sierpnia 2013


Zwiastun Wiedźmina 3: "Bagiński to szowinista!"

Opublikowany w ostatnim czasie zwiastun najnowszej produkcji CD Projektu wzbudził ogromne kontrowersje w środowisku fantastów. Mówi się, że podobnie jak trailer Wiedźmina 2 czy Cyberpunka 2077, filmik ten upadla i uprzedmiotawia postaci kobiece. Naturalne wobec tego wydaje się pytanie: czy Tomasz Bagiński, twórca animacji, prywatnie również wyznaje szowinistyczne poglądy, czy tylko schlebia najniższym gustom publiczności? Czy wobec tak jawnej dyskryminacji kobiet w ogóle wypada kupować gry CD Projektu, czy może właściwszy byłby bojkot tego podejrzanego moralnie studia? Piszcie!

 

Puchar Mistrza Mistrzów sponsorowany!

Szokujące wieści napływają z odmętów Facebooka: PMM wspierany jest przez kilkanaście znanych wydawnictw. Wojtkowi Rzadkowi swoje produkty przekazały między innymi Admondo czy Gindie. W ten sposób powstał nieunikniony konflikt interesów między przedstawicielami tych organizacji. Miało dojść jakoby do bójek i rękoczynów. Spory próbowano rozwiązywać przy planszy, jak przystało w fandomie, lecz ostatecznie zarządzono ogólny remis, gdy pod koniec happy hours wszyscy partycypanci rozgrywek znaleźli się pod stołami.
Jak donoszą nasi donosiciele, Wojtek Rzadek, organizator Pucharu Mistrza Mistrzów, liczy na niską frekwencję wśród Polconowych Mistrzów Gry, która pozwoliłaby mu zgarnąć niedoszłe "nagrody" dla siebie.

 

Udręka Xellossa: źle się dzieje w państwie polskim

Xelloss na swym blogu plastycznie opisuje problemy ubóstwa, głodu i bezradności wobec przeciwności losu. Przez moment wtórował mu w tym etcposzukiwacz, który niestety skasował już swoją notkę, najwidoczniej w akcie wyjątkowo czarnej rozpaczy. Jak powszechnie wiadomo, w kraju nad Wisłą niestety wszyscy zmagamy się z podobnymi kłopotami. Redakcja składa rodakom wyrazy najgłębszego współczucia i ubolewania, a także wyraża nadzieję, że po zmianie premiera wszystko dążyć będzie ku lepszemu.

 

Flejmus Erpegis obraża poważanego wydawcę

Jak dowiadujemy się z bloga Rafała Olszaka, twórcy znanych i lubianych systemów RPG, rating jego gier jest podstępnie obniżany przez bezczelnych hejterów. W świetle wcześniejszych zatargów z administracją portalu Poltergeist uzasadnione wydaje się przypuszczenie, że trollkonta zakładane są przez osoby związane z tą grupą. Podejrzenie pada szczególnie na gowera, administratora społeczności, z którego mściwymi i gwałtownymi zachowaniami zetknęliśmy się już wielokrotnie. 
Niskie oceny od anonimowych kont to jednak nie jedyny oburzający przejaw nieuzasadnionej nienawiści skierowanej w gry Rafała Olszaka. Erpegis, współautor systemów RPG wydawnictwa Kuźnia Gier, ocenił produkt konkurencji na marne 5, w oczywisty sposób próbując zdyskredytować znakomite dzieło. Co prawda po notce Rafała Olszaka ocena została poprawiona, zaś Erpegis wystosował nawet odpowiednie przeprosiny, ale... niesmak pozostał.

 

Geekdating: co z prawami społeczności LGBT?!

Na tegorocznym Polconie odbyć ma się zupełnie innowacyjny punkt programu: pierwszy w Polsce speed dating dla geeków, na którym chętni spróbują odnaleźć swoją sympatię. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że inicjatywa promuje pozytywne wartości, takie jak przyjaźń i miłość, komentarze na facebookowym profilu Geekdatingu wyprowadzą nas z błędu. Szybkie randki będą przeznaczone jedynie dla osób heteroseksualnych! Innymi słowy jeśli posiadasz odmienną orientację seksualną, nici z poznania miłości swojego życia. Redakcja zapytuje: czy rzeczywiście uczestnicy najważniejszego krajowego konwentu powinni być dzieleni na równych i równiejszych? Nieładnie, Polconie, nieładnie!

 

Eksperci alarmują: Polakom brakuje wyobraźni!

Jak podaje CBOS, przeciętny Polak przeczytał w tym roku 1,13 książki. Trend ten przekłada się na wzrost sprzedaży niewymagających planszówek kosztem ambitnych systemów RPG. Profesor Jerzy Bralczyk dla Fandom Expressu: "Mało czytamy, więc i słownictwo ubogie. Jak grać, panie redaktorze, skoro dzisiejszy gracz nie odróżnia rapiera od szpady?"

 

Szedariada: prawdziwy oldschool

W dniach 16-18 sierpnia we Wrocławiu odbyła się Szedariada, konwent zorganizowany według najlepszych staroszkolnych tradycji. Redakcja z rozrzewnieniem obserwowała, jak po prawie pustych szkolnych korytarzach spacerują rozmawiając starzy znajomi. Na wszystkich dziesięciu punktach programu odczuwalny był przyjemny luz, dzięki czemu nawet w tak upalny weekend w salach nie było duszno. Troskliwi organizatorzy zadbali o helperów i ochronę konwentu, obdarowując ich obfitymi porcjami własnoręcznie przyrządzonych posiłków. Wizerunku oldschoolowego konwentu dopełnili zaproszeni wrocławscy pisarze, którzy swą obecnością uświetnili konwent oraz wspomogli sklepik z napojami, tym samym rozwijając polską gospodarkę. Oby więcej takich kameralnych imprez!

 

Organizatorzy Polconu na ostatnich nogach

Jak donoszą nasi korespondenci, członkowie Stowarzyszenie Avangarda i inni organizatorzy zbliżającego się Polconu skarżą się na niewyspanie, bóle pleców, zawroty głowy i ogólne wyczerpanie org-organizmów. Wyrażając najwyższy podziw dla wysiłku wkładanego przez tych dzielnych ludzi w stworzenie wspaniałego przedsięwzięcia, musimy jednak spytać: gdzie są w tym czasie koordynatorzy? Czy nie widzą, że ich miniony harują bez chwili wytchnienia, narażając swoje życie i zdrowie? Czy nadgodziny będą odpowiednio opłacone, a po udanym konwencie zmaltretowani wyrobnicy zostaną wysłani na zasłużony urlop? Zarząd Stowarzyszenia Avangarda odmawia komentarza, poprzestając na zdawkowym: "sami chcieli"

 


Fandom Express to fantastyczny tygodnik satyryczny. Celem tygodnika nie jest obrażanie jakichkolwiek osób. 

Jeśli chcesz podrzucić nam jakiś temat albo w inny sposób pomóc w tworzeniu Fandom Expressu, napisz wiadomość!

Komentarze


KFC
   
Ocena:
+6
Redaktorce Naczelnej Senthe serdeczne gratulacje! Tak wspaniałego magazynu nie widziałem od czasu upadku MiMa! Życzę zapału do pracy i materiałów na co najmniej kolejne 100 wydań!
18-08-2013 21:26
Aesandill
   
Ocena:
+3
Skandal, fandom zapala sie do tematu "czy DeDek jest RPG" Express milczy
18-08-2013 21:45
Fandom Express
   
Ocena:
+3
Redakcja jest zdania, że rozważania dotyczące prawdziwej natury D&D nie są istotne w obliczu faktu istnienia systemu takiego jak Warhammer.
18-08-2013 21:48
Fandom Express
   
Ocena:
+5
KOMUNIKAT REDAKCJI FANDOM EXPRESSU
Celem tej ani następnych notek nie jest odgrzewanie i zaognianie jakichkolwiek flejmów, a jedynie dobra zabawa w duchu wzajemnego poszanowania.
W trosce o wolność słowa wszelkie przejawy nienawiści do fikcyjnych lub prawdziwych osób, miejsc, zdarzeń i zjawisk będą niezwłocznie kasowane.
18-08-2013 21:57
KFC
   
Ocena:
+7
MIŁOŚĆ! :*
18-08-2013 21:59
dzemeuksis
   
Ocena:
0
Dodajmy, że chodzi o mój komentarz. Nawiasem mówiąc zajrzałem tutaj teraz właśnie po to, żeby go usunąć, bo odkryłem, że to samo napisał już wcześniej ktoś inny pod inną notką.

Dodajmy jeszcze że w moim komentarzu nie było przejawów nienawiści tylko stwierdzenie faktu z linkami do źródeł.

Łubudubu, łubudubu...
18-08-2013 22:14
Scobin
   
Ocena:
+1
Celem tej ani następnych notek nie jest odgrzewanie i zaognianie jakichkolwiek flejmów, a jedynie dobra zabawa w duchu wzajemnego poszanowania.

Trzeba poprawić na "dobra zabawa w duchu szydzenia ze światopoglądów, z którymi redaktorzy (redaktor, redaktorka) się nie zgadzają". Co w sumie nie jest jakoś specjalnie rzadkie w satyrze. ;-)
18-08-2013 22:21
Fandom Express
   
Ocena:
+9
Redakcja pragnie poinformować, iż moderacja komentarzy jest całkowicie subiektywna oraz nieoparta na żadnych zasadach.
Zgodę na subiektywną i nieopartą na żadnych zasadach moderację komentarzy pp. Prenumeratorzy wyrazili potwierdzając znajomość i akceptując "Warunki i zasady korzystania z usługi prenumeraty tygodnika Fandom Express", punkt 46, podpunkt m).
Mamy nadzieję, że jesteście Państwo zadowoleni z naszych usług.

Redakcja pragnie zarazem zapewnić, iż satyra prawdę mówi i względów się wyrzeka, w związku z czym gorąco zachęcamy do przesyłania własnych wieści z fantastycznego świata - by żyło się lepiej, wszystkim!
18-08-2013 22:40
54591

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Co to za gówno? Sami nakręcacie ludzi by pisali kocopoły, by później pisać dezyderaty o tych farmazonach. Sprytne.

Ale słabe. Zmieńcie nazwę na SUPER Fundom Xpress to dam łapkę w górę i subnę (za suba), jak najlepsze fejmuszki na jołtubach. Tylko, że chciałbym poczytać wieści z kraju o tym, że nawiedzona kostka k10 nie chce turlać furii snotlinga albo, że w mieście gang nerdów pobił się o definicję prawdziwego rpg i doszło do rękoczynów, na skutek których sprawca odniósł rany kończyn górnych. To jest życie!
18-08-2013 23:03
Scobin
   
Ocena:
+11
"Nie mogę spać, bo rzucam kostką".

W sumie czasami to nawet prawda. :-D
18-08-2013 23:05
Agrafka
   
Ocena:
0
Przepraszam, czy można zamówić prenumeratę?
19-08-2013 06:29
Fandom Express
   
Ocena:
+2
Pani Agrafko, dla stałych użytkowników portalu Poltergeist oraz znajomych Redakcji prenumerata jest usługą domyślną i bezpłatną. Mimo tego cieszymy się, że docenia Pani nasz skromny tygodnik. Dobrowolne datki będą przyjmowane podczas najbliższego Polconu.
19-08-2013 14:51
Kot
   
Ocena:
+4
Uuuu... I na dzień dobry wyzywacie czytelników zwracając się do osób z fandomu per "Pani". :P
19-08-2013 15:15
Agrafka
   
Ocena:
+1
Kocie, ja się nie czuję urażona. Już Pani Senthe wie czym mogłaby mnie obrazić ;)
19-08-2013 15:20
Fandom Express
   
Ocena:
+2
Kocie, Redakcja FE z pokorą przyjmuje Twoją uwagę i obiecuje poprawę!
Jednocześnie pragnie przeprosić Agrafkę za nieumyślną zniewagę i zapewnić, iż celem Redakcji nie było urażenie jakichkolwiek Czytelników poprzez nieroztropne zwroty.
19-08-2013 15:27
Scobin
   
Ocena:
+1
Ja chciałem jeszcze tylko sprecyzować i powiedzieć, że w zdaniu "Nie mogę spać, bo rzucam kostką" nie chodziło mi o żadne RPG, tylko o jedynie słuszną planszówkę "Battlestar Galactica".
19-08-2013 16:33
KFC
   
Ocena:
+2
Jak BSG jest grą dla turlaczy to ja jestem Święty Jan ;)
19-08-2013 17:38
Jade Elenne
   
Ocena:
+2
Dobrowolne datki będą przyjmowane podczas najbliższego Polconu


Nieśmiało pragnę wtrącić, że na Polconie Fandom Express będzie miał silną konkurencję w postaci "naCzelnych". Co więcej, redaktor naczelny tamtego periodyku również pochodzi z Białegostoku, co oznacza, iż fandomowy rynek został zmonopolizowany przez tytuły o podlaskim rodowodzie. Postuluję powołanie komisji śledczej, która zbada, na którym etapie doszło do wręczenia łapówki i wykreślenia słów "lub czasopisma".
19-08-2013 18:04
Kamulec
   
Ocena:
0
Zawsze mówiłem, że Senthe jest subkontem.
19-08-2013 23:29
Senthe
   
Ocena:
+2
@Kamulec
Subkontem Kastora, oczywiście. ;)

@all
Bardzo mnie cieszy, że inicjatyfka spotkała się z pozytywną reakcją. Do przeczytania za tydzień. :)
20-08-2013 00:21

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.