» Blog » Fanatyzm jest w pytkę
28-09-2012 16:07

Fanatyzm jest w pytkę

Odsłony: 28

Hej,

jak byłem młodszy grałem sobie w PRG i czytałem sporo fantastyki. Teraz już gram zdecydowanie mniej, ale wchodzę sobie na Poltera z sentymentu za dawnym hobby. I muszę powiedzieć, że ostatnio zgłupiałem czytając jakie tematy wzbudzają największe kłótnie i nawalanki. Za moich czasów były kłótnie D&D vs Warhammer, turlacze kontra klimaciarze i "Czy Kain jest większym koksem niż Arcymag Z Własnego Wymiaru?" co odpowiadało serwisowi hobbystycznemu jakim był kiedyś Polter. Teraz największe dyskusje wzbudza kwestia"Kwoty ilustracji w D&D", "dlaczego gwałty na postaciach to dyskryminacja kobiet "(co ciekawe odbieranie życia jakoś nie jest kontrowersyjne) czy ostatnio mój ulubiony"dlaczego gwałcenie przez mroczne drzewo jest bardziej pro-kobiecie niż sugestia gwałtu/podrywu przypadkowego wędrowca ze strony klanu amazonek".(w tle było jeszcze kilka bardziej odjechanych pomysłów, ale to ja już nie wyrobiłem)

I to jest po prostu jedno wielkie: O ja Cię Kurde Piernicze- co się stało z naszą klasą.

Przypomniało mi to też czasy liceum kiedy graliśmy z jednym gościem-antyklerykałem w "Dzikie Pola"(Kościoła gość nienawidził strasznie, ale przy tym nie znał się zupełnie co rodziło zabawne sytuacje, ale ogólnie był spoko i razem ze stratą trądziku znormalniał). I w jego przygodach jeśli występowała osoba duchowna to była z pewnością:
-pedofilem
-zabójcą
-pedofilem zabójcą
-pedofilem-zabójcą który paktował z Tatarami/Kozakami/Ordą.
co sprawiało, że wszystkie śledztwa były dosć nudne bo wiadomo było od początku kto jest winny wszelkiemu złu w okolicy. I mam wrażenie, że podobnie jest z Polterem: gdzie nie zajrzysz atakuje feminizm w wydaniu skrajny i jeszcze Ci próbują wciskać kit, że to tylko "ciekawe spostrzeżenia"


Ale ponieważ ostatnio moderacja i administracja nie widzi w tym nic złego, to ja też skorzystam z okazji by się podpromować.

Otóż jestem twardym katolem, integrystą i ogólnie najchętniej cofnąłbym świat do czasów kontrrefomacji(bo średniowieczie jest passe) i uważam, że katolicy będą istnieć zawsze. Niestety z moją wizją przyszłości od lat nie zgadzają się twórcy systemów SF którzy zakładają śmierć katolicyzmu i wszelkiej innej religijności(no może zostają jakieś popierdółki w stylu Mocy lub religię w którym czci się państwo/władcę). Dlatego też chce tutaj zroganizować akcję pisania petycji do wydawnictw zajmujących się wydawaniem systemów SF(ale mało maślane) by zmienili swoje światy i zaczeli dodawać prężnie istniejący Kościół katolicki w wersji "Benedykt XVI na anty-grawitacyjnej lektyce". I to ma być przedstawienie tej organizacji pozytywne i wskazujące na jej pokojową eskpansje(no ewentualnie można dodać światy gdzie się nie lubi katoli by było kogo nawracać), a nie kolejne obrazek w stylu "banda hipokrytów/fanatyków w ornatach którzy posyłają wszędzie strasznych inkwizytorów".

Myślę, że biorąc pod uwagę fakt, że na świecie co najmiej kilkanaście % stanowią katolicy, a w poszczególnych krajach mogą to być wskazania znacznie wyższe przyczyni się to do popularyzacji SF RPG na świecie. Ameryka Południowa, Filipiny, Watykan - to mogą być kuszące nowe rynki zbytu dla RPG. Kto wie ile milionów ludzi nie gra w SF RPG bo nie ma mozliwości granie dobrym katolickim księdzem, który umie teleportować sobie manipularz i hologramować tablice ołtarzowe?

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
trollicja i tak ci zaraz schowa wpis
28-09-2012 16:12
Malaggar
   
Ocena:
+7
Grałeś w Dzikie Pola z J. Palikotem?
28-09-2012 16:15
   
Ocena:
+1
A no i chce przy okazji pogratulować wydawcy" Głębi Przestrzeni" która jako tako realizuje moje postulaty.

@Malaggar
Z odwrotną wersją Palikota :P
28-09-2012 16:15
Malaggar
   
Ocena:
+1
Nie no, antyklerykał który się nie zna to przecież idealny opis P.
28-09-2012 16:20
   
Ocena:
0
Tak, ale P. złapało na starość a kolega się tak zachowywał jak był w gimnazjum/liceum :P
28-09-2012 16:22
Malaggar
   
Ocena:
+1
A przepraszam. To mnie zmyliło. Myślałem, że gimbusiarstwo P. jest spowodowane faktem chodzenia do gimnazjum!
28-09-2012 16:32
Szary Kocur
   
Ocena:
+1
W Głębi Przestrzeni (swoją drogą, jako system jest fajna) jest katolicyzm, ale z niewiadomej czapy reformowany. To już raczej dzielimy się na dwie grupy tych-prawdziwych-katolików i obwołujemy resztę ,,błądzącymi".

Muszę powiedzieć, że zanik obraźliwych obrazów Kościoła jako wielkiego, zorganizowanego zgrupowania przestępczego, chcącego palić, mordować i gwałcić dzieci bardzo by mnie ucieszył, szczególnie, że antyklerykalizm (i trochę polakożerstwa) jest głęboko zakorzeniony w fandomie.

I jeśli chodzi o literaturę, to od lat głosuję portfelem. Tak samo w RPG. A takie petycje to dla mnie zła droga. Nie zabronię takiemu Piekarze nienawiści, co nie?
28-09-2012 17:02
Aure_Canis
   
Ocena:
0
"antyklerykalizm (i trochę polakożerstwa) jest głęboko zakorzeniony w fandomie"

W odruchu obronnym.
28-09-2012 17:10
Wiron
   
Ocena:
+5
Ale wiesz że katolicyzm przyszłości może się znacznie różnić od współczesnego, tak jak obecny różni się od tego sprzed 1000 lat? Bo na przestrzeni tysiącleci to dość postępowa religia.
28-09-2012 17:14
   
Ocena:
+1
@Szary Kocur
Oczywiście, w końcu takich kobiet po prostu nie ma na ilustracjach, albo grają rolę pięknych niewiast do ratowania/pieknych niewast w bikini kopiących tyłki orków a co mają powiedzieć wierzący? To dopiero jest dyskryminacja- albo w SF w ogóle nic nie ma, a w systemach wzroujących sie na ziemi z jakiegoś okresu historycznego to co system w którym jest jakiś pseud-kościół to przedstawiony jako coś pomiędzy mafią, a grupą inwkizytorów z miotaczami ognia. I jeszcze te rady, że tylko takie przedstawienie religi jest ok bo generuje przygody!
Gdybym był walczącą feministką to bym powiedział, że jest to jest powazny problem społeczny i utrwalanie za pomocą gier/kultury negatywnego wizerunku grupy społecznej tylko z powodu jej przekonań. Nie mówiąc już o biednych protestantach, których w ogóle się nie zauważa,bo cieżej robi sie z nich zorganizowany aparat ucisku.
@Wiron

Oczywiście, że może. Anty-grawitacyjne lektyki, walka o kaplice na stakach międzygwiezdnych problemy czy obcy mają dusze i czy moga być zbawieni, czy skopiowanie świadomości do komputera to śmierć czy dalsza forma życia- ot problemy które można poruszyć w SF. Więc co to za chamska dyskryminacja!?!?
28-09-2012 17:16
Hastour
   
Ocena:
0
Całkiem niegłupi kontrtrolling. A i problem w sumie ciekawy :)
Kościół zawsze grach i rozrywkowej literaturze będzie przedstawiony karykaturalnie. Z tego prostego względu, że karykatury są grywalne i ciekawe. Inkwizytor to zawsze więcej funu od św. Franciszka.
28-09-2012 17:24
Szary Kocur
   
Ocena:
+1
Aure:Nie byłbym wcale taki pewien. Poczytaj sobie taki scenariusz jak ,,Oświęcimski krzyż". Jest naprawdę niesamowicie niesmaczny, a traktowano go jak obiekt kultu.

Lotne patrole emerytek, które wraz z kapelanem mordują ludzi za to, że mają protezę nogi, a potem niezależnie od jego woli udzielają mu ostatniego namaszczenia to nie jakieś fantazje z internetowego forum, tylko opłacony tekst o ,,polskim cyberpunku" z MiM-a. I nadmieńmy, że jak autor zaczął opowiadać o księżach na początku to już nie skończył.

W Złotym Smoku z bodajże '95-recenzja Darklands autorstwa J. Piekary-autor co chwila daje wyraz temu jak nienawidzi duchownych, choć gra o ile pamiętam skręcała mocno w drugą stronę, a u Piekary staje się zestawem małego, średniowiecznego antyklerykała.

Wtedy w Niedzieli i Naszym Dzienniku nawet o RPG nie słyszeli. Po prostu-lata 90. w kraju doskonale sprzedaje się ,,Nie", a buntujące się dwunastolatki zaczynają mamrotać po piwnicach to, czego w życiu nie odważyły by się mówić w przytomności kogoś dorosłego.

Wiron:Wiem. Ale jak masz taką długą tradycję to raczej nie zmieniasz szyldu, szczególnie jeśli to na nim (między innymi) opierasz swoje racje.

Edit:Gej(bo)-morderca(i)-pedofil to dopiero jest generujący przygodę pomysł. A mimo to nie robię z gejów towarzystwa praktykowania pedofilii i morderstw.
Bo nim po prostu nie są. I to wystarcza.
28-09-2012 17:24
   
Ocena:
+1
@Hastour

No właśnie, jak tak można? Czemu nie można zrobić przeryswania ks. Popiełuszki czy Stefczyka? Obie postacie nadają się na kampanie na salonach(zły system vs dobrzy ludzie) ulicznego cyberpunku(zły system vs dobrzy ludzie którzy starają się wspomóc zniewolonych + nawalanie) śledztwa(kto zabił księdza z ludu? kto stara się upupić społecznika? czy hierachia kościelna trzyma z władzą?), eksploracji kosmou i co najmiej jeszcze kilku innych. Czy RPG to tylko goście z miotaczami ognia? :P

28-09-2012 17:35
Wiron
   
Ocena:
+1
Na czasie jest inwazja islamu na Europę - a wiadomo jak trwoga to do Boga (katolickiego w tym przypadku).

A wizja złego Kościoła to taka przeciwwaga do przedstawianej w telewizji pubicznej. Ksiądz do ranny przyłóż i ateista kanalia

Edit: Przypadkiem własny komentarz sprowadziłem komentarz do absurdu.
28-09-2012 17:35
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+5
Czy tylko ja zauważyłem, że od kiedy Petra zaczęła swoją krucjatę na Polterze postuje jakby mniej dziewczyn, niż jeszcze kilka miesięcy temu?
28-09-2012 17:37
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Szary Kocurze. Wtedy jak triumfy święciło NIE, nastolatkowie niczego nie mamrotali pod nosem, tylko mówili głośno i otwarcie. Bo wtedy było zachłyśnięcie się wolnością słowa w czasach młodego systemu, który dziś już skostniał i znów wziął za mordę populację. Tym razem prokościelnie. I dziś dzieci są już inne. Wyprane tak samo jak ci, w których ich tatusiowie rzucali płytami chodnikowymi 30 lat temu.
To wszystko już było. I będzie znowu.
28-09-2012 17:37
Malaggar
   
Ocena:
+2
Chyba inną telewizję ostatnio oglądaliśmy. Ja widzę ciągłą nagonkę (częściowo uzasadnioną, częściowo nie) na Kościół Katolicki i wiernych, których przedstawia się jako fanatyków i/lub idiotów.
28-09-2012 17:37
Szary Kocur
   
Ocena:
0
,,A wizja złego Kościoła to taka przeciwwaga do przedstawianej w telewizji. Ksiądz do ranny przyłóż, rozwiąże wszystkie twoje problemy i obroni przed złymi, skorumpowanymi, głupimi, zionącymi nienawiścią i prowadzącymi organizacje przestępcze ateistami. "

Ty Trwam oglądasz czy co?

,,Szary Kocurze. Wtedy jak triumfy święciło NIE, nastolatkowie niczego nie mamrotali pod nosem, tylko mówili głośno i otwarcie."

Jak mama nie słyszy to się nie liczy. A odnośnie ,,Nie"-jak widzę mamy tu anonimowego zwolennika wersji rzeczywistości według byłego rzecznika rządu. Zaczniemy więc od podstaw. Księża są obecnie raczej obiektami nagonki. A Katyń, to, wyobraź sobie, wcale nie sprawka Niemców...
28-09-2012 17:46
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
Każda organizacja masowa ma to do siebie, że grupuje ludzi przeróżnych, także idiotów. Wyłuskanie paru reprezentantów tego gatunku skutecznie buduje obraz całości.
28-09-2012 17:47
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+4
@ Szary Kocur:

Ty Trwam oglądasz czy co?

Możesz podać jeden (słownie: jeden) przykład złego księdza występującego w serialach produkcji TVP? Bo jak patrzę na tytuły takie jak "Ksiądz Mateusz", "U Pana Boga w ogródku" czy "Plebania" (ta ostatnia chyba już zeszła z anteny), to niestety trudno nie przyznać Wironowi racji.
28-09-2012 18:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.