» Recenzje » Indie » English Eerie

English Eerie


wersja do druku

Historia piórem pisana

Redakcja: AdamWaskiewicz

English Eerie
Są erpegi, których niestandardowość przekracza wiele granic, ustanowionych przez długie dekady rozwoju gier fabularnych. Jedną z takich gier jest English Eerie, gdzie w rozwoju fabuły niezbędne będzie pióro, świeczka i masa wyobraźni.

Wydana przez Trollish Delver Games gra mieści się na niespełna czterdziestu stronach i przeznaczona jest dla jednego gracza, który w czasie zabawy będzie sam tworzył i zapisywał historię swojej postaci korzystając z mechaniki doboru kart. Recenzowany podręcznik jest dostępny w formule Zapłać Ile Chcesz, druga edycja systemu kosztuje kilka dolarów.

W czasie rozgrywki, która podzielona została na wieczory, należy dobierać karty z wcześniej przygotowanej standardowej pokerowej talii (od czwórek do siódemek) i rzucić k10, sprawdzając czy test się udał, co ma miejsce gdy wypadła wartość równa lub wyższa niż ta na karcie. W zależności od wyniku, postaci albo jej przyjaciołom może stać się coś złego, gracz może znaleźć wskazówkę, bohater może zostać ranny albo doznać urazu psychicznego; te ostatnie dwie akcje redukują pulę punktów Ducha (Spirit) lub Wytrwałości (Resolve). Obowiązkiem gracza jest opisać, jakie wydarzenia mają miejsce, co dzieje się z BN-ami, może też zaplanować kolejne kroki mające pomóc rozwiązać tajemnicę.

Warto nadmienić, że każdego wieczoru należy wziąć tylko dwie karty, więc osobom grającym zgodnie z regułami dokończenie opowieści zajmie kilka dni.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mechanika oraz sposób prowadzenia rozgrywki są proste, choć lepiej sobie na początku gry zapisać, który kolor za co odpowiada, żeby nie trzeba było sięgać do instrukcji – szkoda, że przy listach sytuacji nie napisano w ramach przypomnienia, za co odpowiadają poszczególne kolory kart. 

Dodatkowo, w talię kart wtasowywane są karty trzej Szarych Dam (Grey Lady), których odkrycie powoduje posunięcie akcji do przodu poprzez jakieś ważne zdarzenie opisane w tekście scenariusza.

Gdy już o scenariuszach mowa, w podręczniku znajdziemy pięć gotowych przygód, z których każdy składa się ze streszczenia, opisu postaci drugoplanowych, przeszkód, które mogą napotkać Bohaterowie Niezależni, wskazówek prowadzących do rozwiązania oraz wydarzeń, które związane są ze światem materialnym (takimi jak gęsta mgła czy zablokowane drzwi). W zależności od właśnie dobranych kart opisywać będziemy zdarzenia, zgodnie z wylosowanymi kartami. Niestety, scenariusze nie są ze sobą powiązane i nie ma możliwości rozwoju postaci, a w praktyce nasz bohater może w przypadku złych rzutów skończyć tragicznie. Akcja przygód dziać będzie się na wiejskich, spowitych mgłą terenach, oczywiście w Anglii.

W podręczniku nie ma właściwie ilustracji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Gra pozwala na zabawę większej liczby osób w trybie “ogniskowym”. Zamiast zapisywać, co się dzieje z naszym bohaterem, kolejne osoby siedzące przy ognisku powinny dobrać kartę i opowiedzieć, co robi wspólna postać.

Wszyscy do piór, czyli podsumowanie


English Eerie niewątpliwie będzie ciekawą zabawą dla osób, lubujących się w pisaniu i tworzeniu klimatycznych opowieści. Jeśli więc niestraszna Wam sztuka pisania odręcznego, lubicie zapach palonej świeczki a Wasza wyobraźnia potrzebuje kolejnych bodźców – sięgnijcie po ten tytuł.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: English Eerie
Autor: Scott Malthouse
Wydawca oryginału: Trollish Delver Games
Data wydania oryginału: 1 stycznia 2017
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 38
Format: pdf
Cena: Pay What You Want



Czytaj również

Dark Graal
Skażeni bohaterowie w XIII-wiecznym Albionie
- recenzja
Astounding Interplanetary Adventures
Minimalistyczny, pulpowy system SF
- recenzja
Wired Neon Cities
Okablowane, neonowe miasta na jednej stronie
- recenzja
Squamous: Cosmic Horror Roleplaying
Kosmiczna Groza zamknięta na jednej stronie
- recenzja
In Darkest Warrens Ultimate Edition
Fantastyczny dwustronicowy system RPG
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.