» Literatura » Komiksy » Empire #36-40. The Wrong Side of the War

Empire #36-40. The Wrong Side of the War

Empire #36-40. The Wrong Side of the War
Rebeliancki matematyk Jorin Sol zostaje schwytany w trakcie potyczki na Jabiim, a następnie przetransportowany do imperialnej bazy razem z innymi jeńcami pojmanymi na deszczowej niegdyś planecie. Jednak jemu oficerowie marynarki Imperium poświęcają dużo więcej uwagi – hojnie częstując go gościnnością typową dla poddanych Lordów Sithów, chcąc wydobyć z niego wszystkie sekrety Sojuszu. Na placówkę przybywa co prawda grupa dywersyjna pod wodzą Luke'a Skywalkera, planująca odbić więźnia, jednak część imperialnej kadry zachowuje się, jakby została o ataku uprzedzona…

Mimo iż Gwiezdne wojny są niesłychanie łatwym polem, na którym autorzy mogą snuć opowieści o szarej strefie w konflikcie dobra ze złem, a także brutalnego oblicza wojny, The Wrong Side of the War jest jedną z nielicznych dobrych i przemyślanych opowieści graficznych poruszających te tematy.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że dla każdego, kto ma za sobą choć kilka historii z udziałem głównych bohaterów filmu, kolejna książka czy komiks będzie sprawiała wrażenie opowieści schematycznej i mało prawdopodobnej, gdzie bohaterowie są zbyt wybieleni, przeciwnicy głupi, a fabuła naciągana. Nie tutaj – The Wrong Side of the War przywodzi na myśl najlepsze starwarsowe opowiadania szpiegowskie i mimo iż wiemy, że główne postaci muszą przejść przez tę próbę, akcja prowadzona jest w taki sposób, że czytelnik nie traci zainteresowania.

Do tego dochodzą poruszone wspomniane wcześniej "śliskie tematy". Prosta w założeniach misja odbicia rebelianckiego naukowca stopniowo się komplikuje, gdy do gry wchodzą kolejno niewinni więźniowie wojenni oraz starzy przyjaciele, stojący po przeciwnych stronach barykady, z których każdy pewny jest swoich racji.

Wysoki poziom prezentuje także warstwa graficzna. Nie jestem wielkim fanem prac Davidé'a Fabbriego, jednak w tym wypadku Włoch spisał się nad wyraz dobrze, tworząc dynamiczne, czytelne kadry oraz kształtne postaci; bardziej intrygująca jest jednak praca kolorysty, nadająca planszom specyficznego, artystycznego wyrazu i sprawiająca, że komiks przegląda się z przyjemnością.

Wraz z końcem The Wrong Side of the War schyłek nastał także dla całej Empire. Nie powinno dziwić, że gdy twórcy Republic spłodzili 90 zeszytów, autorzy odpowiednika ze Starej Trylogii jedynie 40. Przez większość czasu brak tu było klimatu pierwszych trzech filmów, jednak nade wszystko pomysłu i polotu – czego nie można powiedzieć o ostatnich zeszytach serii. Dobrze wróży to następczyni, Rebellion, w której wydarzenia będą kontynuowane.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Star Wars. Empire Volume 7 - The Wrong Side of the War TPB
Scenariusz: Welles Hartley
Rysunki: Davide Fabbri
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1 stycznia 2007
Liczba stron: 144
Okładka: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 17,95 USDCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.