» Blog » Earthdawn? Down to earth.
21-12-2010 22:14

Earthdawn? Down to earth.

W działach: RPG, prywata | Odsłony: 15

W ostatniej notce (tej o Scionie) wspomniałem, że jedną z gier, której nie zrobiłbym na Savage Worlds jest Earthdawn. Z paru powodów:

1. Bo była naprawdę mocno związana ze światem.
Wiecie, ta specyficzna rola adeptów, kręgi, talenty, karmy i tak dalej. Wątpię by mieszkańcy Starego Świata przejmowali się tym, czy naprawdę istnieją "punkty przeznaczenia", a w Earthdawnie w Karmę i Talenty wierzą i jest to dla nich coś jasno zdefiniowanego.

2. Bo dobre 75% fajności ED wynikało dla mnie właśnie z tego bycia adeptem. Mechanika to wspierała - że nawet złodziej, jest tak naprawdę magiem w pewien sposób. Cieżko byłoby mi to oddać w SW. Lubiłem to.

3. Bo dawała radę. Miała kilka upierdliwości, ale bez przesady.

Ziarno zostało jednak zasiane, wspomniałem wczesny ogólniak, nowiutki podręcznik do Earthdawna, Theriona który towarzyszył naszym sesjom (właśnie Vovin sobie leci w tle), mojego Mistrza Żywiołów (postać odmienna od tych, którymi na codzień grywałem) i tak dalej. Ba, nawet ściągnąłem z półki podręcznik i kilka dodatków. Fajnie... poczytałem opisy czarów (dalej kretyńskie, nie odzierajmy magii z godności, te gesty przy rzucaniu... jeden ze słabszych elementów gry). I na tym mogłoby się skończyć, ale przedwczoraj podczas "kontroli bagna" znalazłem utopiony wpis bodaj Ajfla na temat wad trzeciej edycji.

O żesz kurcze!(Pomyślałem sobie). To jest trzecia edycja? Szybko zagłębiłem się w zbiór recenzji na earthdawn.pl, by dowiedzieć się jak najwięcej o grze. To co przeczytałem zachęciło mnie.

Szybko udałem się na stronkę Rebla i... usiadłem z wrażenia. 4 podręczniki podstawowe po 120 ziko sztuka. Kurcze, w moim znerdziałym mózgu istnieje opcja wywalenia prawie 5 stów na grę, ale to ostateczność. To na raty, na kilka miechów i to musi być naprawdę megaturbokomfodopieszczaczoszybotron gra. Pomyślałem sobie - Bolo (tak mi mówią poza netem, rozumicie), jak będziesz miał ochotę wydać 5 stówek na RPG, to usiądź i poczekaj aż i ci przejdzie. Mało masz zbieraczy kurzu? Walcz z tym! Ty masz żonę! I kota. I trzydziestkę na karku!

Ale wiecie jak to jest, kropla drąży skałę.
Siedzę i myślę - może kupić tylko dwa podręczniki? Companiony mogę sobie na razie podarować - i tak grałbym w pierwszoedycyjnym świecie na niskich kręgach (nie chodzi o niskie kręgi kręgosłupa, jak np. odcinek lędźwiowy, a o niskopoziomowych bohaterów).
Ale to dalej dwie i pół stówy.

Dobra - i tu właśnie nadchodzi pora prywaty. Czy ktoś z Was widział może na oczy trzecią edycję? Czy zmiany mechaniczne (o nie głównie mi chodzi) są tego warte? Nie oszukujmy się, mechanika klasyczna jest dość archaiczna, ale uczciwy lifting mógłby dać jej życie.
2 i pół stówy.
Warto?

Komentarze


Kastor Krieg
   
Ocena:
0
RPGnet, z tego co pamiętam, twierdziło że daje radę i warto. Sam nie czytałem, więc nie poradzę.

PS: Jest darmowe intro do ED 3ed, nazywa się Msiguided Ambitions. Zaraz ci uploadnę.
21-12-2010 22:26
Kastor Krieg
   
Ocena:
+1
http://www.sendspace.com/file/ot1a g4

Trzymaj, smacznego :)

Na pewno są ślicznie wydane, tego nie można im odmówić. Ale jest też spory ponoć recycling obrazków z 1ed i 2ed, nie wiem na ile to ci przeszkadza.
21-12-2010 22:37
Drachu
   
Ocena:
0
Dzięki :)
21-12-2010 22:37
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
Żaden problem. Jeśli kupisz (ściepa na PDFa?), to chętnie zagram, via Skype czy co. Jestem bardzo ciekaw 3ed.
21-12-2010 22:48
Sethariel
   
Ocena:
+1
Podstawa mechaniczna jest cały czas ta sama (Stopnie!) - choć wywalono K4 i K20, ale bardzo dużo zmian jest w szczegółach - opisach talentów (część wywalono, połączono itp.), czarów, rozwinięć talentów, podstawowych przedmiotach wątkowych. Największą jednak zmianą jest mechanika Dyscyplin. TUTAJ masz przedsmak tego, co jest w trzeciej edycji ED.

Jak chcesz zobaczyć podręczniki na żywo, daj znać, spotkamy się gdzieś w Trójmieście :-)

Na koniec jeszcze mała prywata ;-) Jak czytałeś recenzje na earthdawn.pl to zobacz jeszcze ten tekst. Zawarłem w nim kilka rzeczy nie poruszonych w innych recenzjach na sieci.

P.S. Tak mi się przypomniało jeszcze, że Player's Guide dla trzeciej edycji Earthdawna został w tym roku honorowo wymieniony wśród nominowanych do nagrody ENnie w kategorii Najlepsze Zasady (Best Rules). Więc chyba nie jest tak źle ;-)
21-12-2010 23:10
kaduceusz
   
Ocena:
0
> ale bardzo dużo zmian jest w szczegółach

Innymi słowy nic ważnego nie zmienili, możesz spokojnie grać na poprzedniej edycji :>
21-12-2010 23:58
Kot
   
Ocena:
0
Poza tym, pisałem recki dla tych którzy znają starą edycję na Polterze - powinny jeszcze tu być. :P
22-12-2010 10:16
ajfel
   
Ocena:
+1
Posiadam na półce wszystko co do tej pory w ramach 3ed wyszło. Zmiany w systemie wyłącznie na plus, aczkolwiek rewolucji nie ma. Porządnie doszlifowano i usprawniono pierwotny pomysł.

Pytasz czy warto?

Jeżeli masz 1ed i chcesz kierować się rozsądkiem, to nie warto.

Jeżeli nie masz 1ed a miło ją wspominasz, to 3ed raczej Cię nie rozczaruje. Drogo, ale faktycznie bez Companionów dasz radę. Sourcebooki z 1ed są w zasadzie kompatybilne, więc spokojnie możesz je wykorzystać.

Te 2 i pół stówy to knigi napakowane konkretami bo brzegi. Zero wodolejstwa, aczkolwiek jakość wydania w fotel nie wbija.

Ja nie kupowałem z rozsądku, tylko z głosu serca;) i minął już rok, od kiedy zacząłem prowadzić 3ed - genialny, bardzo elastyczny setting sprawia, że inne erpegi służą mi jedynie za inspirację, systemu nr1 raczej już w swojej erpegowej karierze nie zmienię.

@Kastor
Podręczniki niestety nie są ślicznie wydane. Czarno białe na słabym papierze, większość dodatków w miękkich okładkach. Oglądanie Misguided Ambitions może nieco zmylić;-)
22-12-2010 12:13
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
Łeee, miałem nadzieję, że są wydane tak jak to intro. Jak tak, to malaria. Ale przynajmniej tytuł intra w obliczu wydania faktycznych podręczników i zmiany wydawcy jest taki... adekwatny :P
22-12-2010 13:09
Dagobert
   
Ocena:
0
Ja zaaplikowałem nową tabelkę, resztę drobiazgów wcześniej sam pozmieniałem (np. umiejętności) i śmiga wszytko aż miło.
22-12-2010 16:32

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.