» Blog » Dziwne rzeczy w głębi lasu
24-10-2022 19:31

Dziwne rzeczy w głębi lasu

W działach: seriale, Netflix | Odsłony: 73

Dziwne rzeczy w głębi lasu
Chociaż ostatnio przestawiłem się na skandynawskie seriale kryminalne, nieświadomie wpadłem na sześcioodcinkowy duński thriller z elementami fantasy – Równonoc (Equinox).

W 1999 roku 9-letnia Astrid przeżyła traumę po tajemniczym zaginięciu bez śladu starszej siostry Idy (i praktycznie jej całej klasy świętującej zdanie matury). Dziewczynkę przez długi czas dręczą koszmary, które przypominają pomarańczową wersję Upside Down ze Stranger Things. Później w tle pojawi się tajemnicza księga, rzuty kośćmi, które będą mieć kluczowy wpływ na losy postaci, tajemnicze znaki, neopogański kult przeprowadzający swoje obrzędy w rytm cyklu pór roku na wyspie w głębi lasu, jak również niepozornego, a zarazem złowieszczego "krewniaka" Graz'zta (o którym już jakiś czas temu pisałem na łamach Poltera/swojego bloga), który stoi za tym całym zamieszaniem. Czyli w sumie całkiem "dedekowo".

Wracając do akcji serialu, która przenosi nas do współczesności (2020), Astrid jako dorosła kobieta pracująca w radiu pewnego dnia otrzymuje na antenie dziwny telefon, który budzi dawne "demony", w związku z czym postanawia wyjaśnić, co się stało z Idą i jej klasą.

Początek zapowiada się dość obiecująco, chociaż z mojego punktu widzenia sporym zgrzytem jest dwutorowe (w zasadzie trzytorowe) prowadzenie narracji – z jednej strony obserwujemy bieżące poczynania bohaterki zaangażowanej w prywatne śledztwo, a z drugiej – za pośrednictwem retrospekcji prezentowane są wydarzenia z przeszłości sióstr. Astrid stopniowo poznaje mroczną prawdę o swoim pochodzeniu i rodzinie, ale z drugiej strony zastanawiamy czy oczy głównej bohaterki pokazują rzeczywistość, czy może widzimy to co akurat chce zobaczyć i usłyszeć główna bohaterka. Interpretacja wskazująca na chorobę psychiczną byłaby o tyle ciekawa, że pokazywała do czego może doprowadzić odstawienie dziecka na bok przez skonfliktowanych rodziców w obliczu życiowego nieszczęścia (w tym przypadku zaginięcia starszej siostry).

Chociaż parę rzeczy nie spina się (i wygląda dość absurdalnie), a samo zakończenie okazało się dla mnie rozczarowujące – losy zaginionych nastolatków zostały potraktowane dość po macoszemu –  nie mam poczucia zmarnowanego czasu i to wcale nie za sprawą scen ostrego seksu ( ͡° ͜ʖ ͡°) W każdym razie widziałem już znacznie gorsze rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Heh :-P Tylko ostry seks Ci w głowie, co nie? :D 

24-10-2022 20:16
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Niestety taka jest polityka Netfliksa - seks zawsze się dobrze sprzedaje.

24-10-2022 20:20
Kaworu92
   
Ocena:
0

Skoro tak twierdzisz :-P ;-)

24-10-2022 20:20
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Jest jak jest ¯\_(ツ)_/¯

24-10-2022 20:24

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.