string(15) ""
» Blog » Dziś internet nie działa
18-01-2012 23:30

Dziś internet nie działa

W działach: Różne | Odsłony: 7

http://sopastrike.com/strike

 

Jak pewnie parę osób już zauważyło, dziś ma miejsce strajk internetowy przeciwko genialnym wynalazkom prawodawców, które stanowią wstęp do cenzury internetu. Nie działają choćby Wikipedia i WordPress (strony główne).

 

Jeśli ktoś uważa, że nas w Polsce to nie dotyczy, to powinien się zorientować, że USA prowadziło ostatnio dość aktywną politykę wpychania SOPA w gardło innych państw (między innymi Hiszpani) i sprzedawało pomysł w Parlamencie Europejskim (choć trzeba przyznać, że na razie akcja spotyka się w EU z aktywnym sprzeciwem.

 

O co chodzi? O możliwość karania dostawców usług internetowych za działalność ich klientów. Jesli nic wam to nie mówi, to można to porównać karaniem wydawnictw za publikowanie "wywrotowych" publikacji w poprzednim ustroju. Niby niegroźne, ale doprowadzi do wielu nadużyć.

 

Dlaczego powinno nas interesować "jakieś głosowanie w USA"? Bo jest to naród, który już wielokrotnie udowodnił, że lubi i potrafi wymuszać na innych stosowanie swoich standardów (także prawnych). Jesli akt nie przejdzie u nich, dramatycznie spadnie szansa na to, że zostanie wprowadzony w innych krajach.

 

Dołączcie do petycji, to nie boli, wystarczy podać swój adres email. Poświęćmy trochę naszego cennego czasu, żeby dalej móc go tracić w internecie.

 

Komentarze


Feniks
   
Ocena:
+2
Kamulec w mysl twoich ideii powinno sie zamknac np BMW bo ch samochody pozwalaja na przekraczanie predkosci. naprawde jestes bardzo naiwny twierdzac ze mozna monitorowac takie rzeczy jak megaupload itp. bo ok jak ktos wrzuci plik rihana new album to rzeczywiscie system wykryje ale jak ktos zapoda plikiem o nazwie gggghkfdg.mp3 i zalinkuje go tylko na jakims forum ze to piosenka rihany. no chyba ze chcesz zeby przed wrzuceniem kazdego pliku grupa moderatorow otwierala i przegladala kazdy jeden plik?
20-01-2012 14:35
Wojteq
   
Ocena:
+7
Rzadko się wypowiadam ostatnimi czasy, ale jak widzę, że user pokroju kamulca zaczyna wypisywać swoje idee, to się dziura w kieszeni robi w rytm trzasku otwieranego noża.
Swego czasu już był ustrój, który wprowadził cenzurę wedle widzimisię urzędników. Dalsze skojarzenia jasne.
20-01-2012 16:59
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@"Kamulec w mysl twoich ideii powinno sie zamknac np BMW bo ch samochody pozwalaja na przekraczanie predkosci."

SOPA i PIPA to legislacyjne buble, wadliwe w tym samym sensie co portale, w które są wymierzone. Potencjalnie jedne i drugie mają służyć dobrej sprawie, w praktyce są polem do nadużyć. Skoro jednak uważasz, że nie należy karać narzędzi, a ludzi, którzy z nich niewłaściwie korzystają, to dlaczego nie przepuścić antypirackich ustaw? Zajmiemy się nadużyciami jak już do nich dojdzie. Co Ty na to?
20-01-2012 19:15
Feniks
   
Ocena:
0
Roznica jest taka ze nad rzadem nikt wyzej nie stoji wiec w przypadku ich naduzyc nie bedzie mial kto ich karac.
20-01-2012 20:05
Kamulec
   
Ocena:
0
"Bo pirackie pliki to mają na czole napisane, że są pirackie."
Bo nie trzeba sprytu, by wiedzieć, że Windows 7 nie jest Linuksem. Jeżeli ich zamkną, to za złamanie prawa, a nie za to, że ktoś im coś wrzucił, a oni w 5 sekund nie usunęli. Na Youtube też jest pełno pirackich plików, ale właścicieli nikt nie aresztował.

Ludzie z megaupload zarabiali na tej stronie, więc ich obowiązkiem było znać prawo dotyczące usług elektronicznych. Jeżeli je łamali, to na własną odpowiedzialność.

Możliwość blokowania stron łamiących prawo przy wykorzystaniu zagranicznych serwerów jest rozsądna. Jeżeli coś oprotestowywać, to nadmierną arbitralność, sytuację gdy blokada może następować mimo braku złamania prawa przez właścicieli strony.

Ja uważam, że obecny system jest zły. Ale nie dlatego, że jest zbyt opresyjny, lecz dlatego, że nieraz ściga nie tam, gdzie trzeba, a często jest bezradny względem piratów. W końcu ktoś pirackie pliki do sieci wrzuca.
20-01-2012 20:19
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@"Roznica jest taka ze nad rzadem nikt wyzej nie stoji wiec w przypadku ich naduzyc nie bedzie mial kto ich karac."

Pieprzenie. Jeśli nie boją się kary, to po co się bawią w regulacje prawne? Za dużo taniej literatury czytasz....

Przede wszystkim SOPA nie jest tworzona z myślą o rządzie, bo rząd nie zamierza się uganiać za piratami. Ustawy o ochronie własności intelektualnej stworzone zostały na wniosek lobby koncernów medialnych. Rola rządu ogranicza do wydawania mających moc prawną nakazów na wniosek tych koncernów, o ile odpowiednie instytucje prawne uznają go za zasadny.

Strachem na wróble są tu więc głównie RIAA i MPAA, a nie rząd USA...
20-01-2012 20:29
dzemeuksis
   
Ocena:
+1
Jeżeli ich zamkną, to za złamanie prawa, a nie za to, że ktoś im coś wrzucił, a oni w 5 sekund nie usunęli.

Doprawdy? A casus "Precious" znasz? Z gościa zrobili złodzieja i bandytę za to, że podlinkował do klipu, który znalazł za pomocą wewnętrznej wyszukiwarki serwisu należącego do wytwórni, która ów klip wyprodukowała. I nie, nie chodzi o to, że zarzucano mu coś innego, a tylko tyle udowodniono. Zarzucano właśnie tylko to i tyle wystarczyło, żeby chłopakowi nasrać w papiery.
20-01-2012 20:48
Kamulec
   
Ocena:
0
A to nie ma ludzi niesłusznie skazanych za morderstwa, kradzieże i malwersacje? Należy skasować karalność tych czynów, czy poprawiać prawodawstwo tak, aby wypadków niesłusznych skazań było jak najmniej?
20-01-2012 21:16
Feniks
   
Ocena:
+3
Kamulec brak mi słów do ciebie stary. Bo ludzi niesusznie skazanych za morderstwo jest jakiś promil promila a za pircatwo o wiele za dużo.

Nikt nie mówi, żeby piratów nie karać ale to wygląda jak komunistyczna idea jeden w bloku zawinił więc rozstrzelajmy prewencyjnie całe osiedle. Niestety proponowany system jest o wiele bardziej podatny pod nadużycia niż prawo karne więc bardzo nie trafne porównanie. Więc niestety cały system powinien iść do kosza o zostać napisany od nowa. Dwa jakim prawem USA czy jakikolwiek inny rząd ma prawo aresztować kogoś w innym kraju i jak możesz twierdzić, że to OK to ja nie mam pojęcia.

20-01-2012 21:59
Kamulec
   
Ocena:
0
Piszesz swoją wypowiedź w formie kontry do mojej, dopasuj więc proszę poszczególne swoje tezy do kontrowanych fragmentów moich wypowiedzi. Może dzięki temu zobaczysz, że odnosisz się do rzeczy, których nie napisałem.
20-01-2012 22:03
dzemeuksis
   
Ocena:
0
@Kamulec
Nie rozumiesz tej sytuacji z "Precious" najwyraźniej (sądzę po nietrafnych analogiach, które podałeś). Nie chodzi o to, że ten chłopak został niesłusznie poszkodowany (to jest przykre, ale nie absurdalne - takie rzeczy się zdarzają, jak sam zauważyłeś). Chodzi o to, że można postrzegać to, co zrobił, jako coś złego, choć to się w pale nie mieści.
20-01-2012 22:36
Malaggar
   
Ocena:
+1
Bo ludzi niesusznie skazanych za morderstwo jest jakiś promil promila a za pircatwo o wiele za dużo.
A jakieś konkretne dane poza twoim widzimisię?

Dwa jakim prawem USA czy jakikolwiek inny rząd ma prawo aresztować kogoś w innym kraju i jak możesz twierdzić, że to OK to ja nie mam pojęcia.
Umowy międzynarodowe? Dobra wola obu stron? Międzynarodowy list gończy?
20-01-2012 22:44
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
@"Dwa jakim prawem USA czy jakikolwiek inny rząd ma prawo aresztować kogoś w innym kraju i jak możesz twierdzić, że to OK to ja nie mam pojęcia. "

Lol, niezła histeria. Kolego, może wypij najpierw szklankę zimnej wody, weź parę głębokich oddechów i poczytaj trochę o SOPA. Najwyraźniej nie odrobiłeś lekcji w czasie blackout-u, kiedy większość informacji była podana na tacy. Tu masz ściągę publikowaną na Reddicie: http://blog.reddit.com/2012/01/tec hnical-examination-of-sopa-and.html#cite20

Dwa, USA nie może aresztować nikogo poza granicami Stanów. Zanim zaczniesz zadawać kolejne głupie pytania przeczytaj najpierw dobrze kto właściwie kogo aresztował, a potem poszukaj informacji na jakiej podstawie. Potem się zastanów co ma z tym właściwie wspólnego z SOPA.
20-01-2012 22:57
Kamulec
   
Ocena:
0
@dzemeuksis
Uznałem, że przykład można rozpatrywać pod dwoma kątami, podany teraz przez Ciebie jest dość jednoznaczny. Przypadek "Precious" pokazuje, że stan prawny wymaga poprawy, a kwestia linków bezpośrednich w ogóle zaistnienia w polskim prawodawstwie. I tyle. Natomiast co do nagonki, tutaj powinien poszkodowany mieć możliwość zyskania odszkodowania na drodze sądowej (lub za sprawą ugody).
20-01-2012 23:01
~kontrtylda

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+3
Dwa, USA nie może aresztować nikogo poza granicami Stanów.

Myślę, że większość osadzonych w Guantanamo (słusznie czy nie) by się nie zgodziła.
21-01-2012 11:39
ThimGrim
   
Ocena:
+1
Nie wiem dokładnie na czym polega ta SOPA i jej pochodne ale wydaje mi się, że jedynym sposobem na walkę z szeroko rozumianym piractwem jest pozbawienie (albo ścisła kontrola) anonimowości- jeżeli w tym kierunku zmierza SOPA to dobrze. Gorzej jeżeli robi to w nieudolny sposób a o winie osądzać będą urzędnicy, którzy nie mają bladego pojęcia o co kaman.

W Cyberpunku internet też chyba nie był anonimowy? ;->
21-01-2012 13:30
Beamhit
   
Ocena:
+1
Tylko że pozbawienie anonimowości jeszcze bardziej pomoże tym "złym". Patrz chociażby "Szfaranowa Rewolucja" - gzie władze Birmy starały się blokować internet i polowały na zagranicznych dziennikarzy. Większość zdjęć jakie się wtedy przedostały na światło dzienne pochodziło od bloggerów.
21-01-2012 17:17
Kamulec
   
Ocena:
0
Nie da się zapobiec nadzorowi internetu w krajach, w których nie przestrzega się praw człowieka - patrz Chiny.
21-01-2012 19:02
ThimGrim
   
Ocena:
0
@Beamhit:

Oczywiście to działa w dwie strony. Ale nie bardzo rozumiem krytykę w stylu: "istnieje kraj, w którym prześladuje się ludzi. I jedyną skuteczną formą poinformowania świata o tym fakcie jest anonimowy internet". SOPA, czy inne mydło, nie rozwiąże problemu łamania praw człowieka, ani problemu głodu na świecie. Zadaniem SOPA jest ochrona własności intelektualnej, praw autorskich etc.
21-01-2012 19:09
Malaggar
   
Ocena:
+1
@Beamhit: A w Ameryce biją Murzynów!
21-01-2012 19:18

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.