» Blog » Dział Warhammera - Nowa Przygoda!
22-01-2014 19:47

Dział Warhammera - Nowa Przygoda!

W działach: Warhammer, Cele, Dział, RPG | Odsłony: 1057

Dział Warhammera - Nowa Przygoda!

Zimno za oknem, gołoledź pokryła ulice, pociągi powoli przemieszczają się po torach, a ja dziś wieczór spokojnie popijam ciepłą herbatę przed ekranem komputera. Pochmurne niebo i światło padające z pomiędzy żaluzji padło na moją solną lampę.* Właśnie przy świetle tego słonego tworu spędziliśmy najwięcej udanych historii w Starym Świecie. Brakuje mi dzisiejszego wieczoru tylko jednej rzeczy, kolejnej przygody wraz z mymi kompanami w świecie Warhammera. Dawno nie prowadziłem żadnej przygody w tym settingu, choć jest mi on najbliższy ze wszystkich. Również, jako jedyny z systemów nigdy nie sprawiał mi trudności w kreowaniu różnych od siebie opowieści. Dziś jednak nie będę skupiał się na sentymentach, a po prostu przejdę do rzeczy.

Podejmuję się od dziś prowadzenia działu Warhammera na Polterze. Myślę, że nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ narobiło się trochę zaległości, jak również sam system nie przeżywa renesansu (a może mógłby?). Games Workshop potraktował system po macoszemu i jeżeli pasierb nie myje porządnie podłóg, a zarazem nie poślubi księcia, to nie ma powodu by inwestować w niego kolejne pieniądze. Polski rynek również nie był chłonny i Black Industries zrezygnowało ze sprzedaży podręczników do RPGów przekazując licencję Fantasy Flight Games. 3 edycja przyniosła zupełnie inny produkt, jednak nie został on przyjęty wystarczająco ciepło przez polskie środowisko, które znane jest z zamiłowania do Jesienno Gawędowego, klasycznego Warhammera. Niestety, polski rynek stanął przed problemem. Liczba osób, które mogłyby zainteresować się Starym Światem maleje, a starzy wyjadacze z każdym rokiem pomału się wykruszają. Czy w takim wypadku mój wpis będzie pozytywny, czy zaczyna się tendencyjnie w naszym rodzimym stylu? Chciałbym by tak nie było, a raczej moim celem będzie przedstawienie Wam, moich pomysłów na rozruszanie działu, jak również szansę na wspólną zabawę i miłe spędzenie czasu!

Półki działu pomału wypełnia kurz, pajęczyny zaczynają zasłaniać ukryte głęboko dobrodziejstwa. Ha! Mamy do czynienia z prawdziwym klimatem świata Warhammera. Do tego jeszcze brakuje orków, goblinów, kultystów, skavenów i trolli (choć tych zapewne nigdy nie zabraknie!). Ze swojej strony zapewnię kilka przygód i będę starał się samemu pisać dla użytkowników, jak również pilnować to, co dzieje się poza samym serwisem. Jednak jest jeszcze jedna rzecz, która mogłaby się spodobać. Uznałem, że serwis jest dla Was, więc jeśli pojawia się interesujący temat to Wy sami chcecie się w nim udzielać. Uważam, że podstawą byłoby rozkręcenie kilku konkursów, które mogą być podstawą do stworzenia nowej zawartości działu. Nie myślę tylko i wyłącznie o pojedynczych konkursach na np. stworzenie lokacji, opis organizacji, czy grupy bohaterów niezależnych. Potrzeba byłoby czegoś innego i nowego, a zarazem ciekawego dla fanów Warhammera. Pomysł padł na wspólne stworzenie kampanii na łamach poltera.

WTK – Wspólne Tworzenie Kampanii, (powtarzając ten skrót przez cały czas mi się z czymś kojarzy).

Zabawa byłaby cykliczna (miesiąc na jeden etap) podczas, której użytkownicy pisaliby na określony ramami temat – wszystkie prace zamieszczalibyśmy na swoich blogach, a inni użytkownicy mogliby poprzez polubienie oddać swój głos. Praca z największą liczbą polubieni w danym miesiącu wygrywałaby i stawałaby się częścią kampanii. Gracz miałby prawo określenia ram kolejnego etapu i tak przez np. 6 miesięcy (nie chciałbym, aby cała zabawa stała się nieskończoną opowieścią). Każdy z etapów byłby nagradzany, a na koniec przygoda zostałaby złożona i opublikowana na Polterze.

Jest, to jeden z moich pomysłów, i chętnie usłyszę wasze opinie! Jeśli myślisz, że chciałbyś w czymś takim się spróbować napisz w komentarzu (będzie to dla mnie bardzo cenna informacja).

 

Kolejną rzeczą są fani, którzy jeszcze mają ochotę coś potworzyć dla innych. Będę starał się kontaktować z jak największą liczbą osób, aby podjąć się wspólnego tworzenia materiałów, którymi moglibyśmy się dzielić. Często bardzo dużo materiałów ląduje w zapomnieniu, a wystarczy tylko trochę drobnej korekty, a mogą to być interesujące rzeczy. Dlatego oprócz cyklicznej zabawy będę chciał przekonać, aby w ramach danego tematu aktywizować, jak najwięcej osób. Np. jeśli odbyłby się konkurs na bohatera niezależnego, to chciałbym wszystkie prace zbierać do jednego źródła, które później umieszczalibyśmy dodatkowo w serwisie (opatrzone jednym layoutem i opisem materiału).

 

Tym samym moim celem jest:

1)      Posprzątanie zaległości.

2)      Wprowadzenie cyklicznego konkursu wspólnego tworzenia kampanii.

3)      Wprowadzenie questów na dany temat.

4)      Kontakt ze znanymi fanami Warhammera, aby również działali na naszym portalu.

5)      Wrzucanie materiałów od redakcji.

6)      Wrzucanie materiałów, które będę sam tworzył.

7)      Udowodnienie, że umiem prowadzić coś więcej niż tylko Warhammera. Dlatego również zostaję szefem działu Warhammera! (tak wiem, dziwny plan, ale tylko dziwactwo w tym świecie nas wyróżnia).

 

Pozdrawiam Wszystkich!

 

 

 

 

 

*Chyba pora wymienić żaluzje, gdyż kot zniekształcił je już do granic możliwości.

 

P.s. Ilustracja notki byłą wstępnym szkicem jednej z postaci dla mojego projektu przygód. Rysunki KJD można zobaczyć wśród moich notek blogowych. A notka bez czarodzieja ponoć nie przynosi szczęścia!

Komentarze


etcposzukiwacz
   
Ocena:
+3

Powodzenia na nowej drodze życia.

22-01-2014 19:48
Repek
   
Ocena:
+2

Finally. :) Dzięki, Wlodi, za podjęcie wyzwania. :)

Pozdro i kufelek Bugmana :)

22-01-2014 19:51
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2

Przypomniał mi sie stary mimowy Adlerburg

22-01-2014 19:52
KFC
    Na Zdrovje!
Ocena:
+3

Polecanka za propagowanie alkoholizmu! Za Sigmara wypilim!!

22-01-2014 20:07
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+2

Tęsknie za Viriel... Ale i tak życzę powodzenia! Coś tam może skrobnę do działu za rok albo dwa... :)

22-01-2014 20:30
Wlodi
   
Ocena:
+2

Viriel nie zastąpię, ale postaram się prowadzić dział dobrze i pewnie w trochę innym stylu (jednak nie popełnię herezji! Oj nie Sigmarze! :) ).

22-01-2014 20:34
nerv0
   
Ocena:
+4

Na chwałę Sigmara!

Już się obawiałem, że wraz z odejściem Viriel dział spotka los, o którym już kiedyś przebąkiwano, czyli dołączy do RPGo. IMO byłaby to niepowetowana strata, wszak dział ten jest jednym z miejsc najmilej kojarzących mi się z całym serwisem.

Cieszy mnie też bardzo pomysł na jakieś zaktywizowanie społeczności i wykorzystanie twórczego zapału, który buzuje gdzieś tam głęboko pod nawałami trollerki i flejmów feministycznych (oraz wszelkich innych). Trzymam kciuki za to by dział powrócił do dni swej świetności.

Jak szybko gasną światła...

22-01-2014 20:39
WekT
   
Ocena:
+1
Gottferdom!
22-01-2014 21:01
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+4

Gratulacje i kondolencje.

22-01-2014 21:36
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+4

Panikujecie bez potrzeby. Wyleczymy tylko Anioła Gniewu z prokrastynacji i już on nam pokaże Warhammera przez wielkie W! Prawda Aniele?   

22-01-2014 21:44
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+4

Pokazywałem jak byłem mały! ;)

No nie wiem. Prokrastynacja to ciężka choroba. Leczy się ją zwykle per rectum... Ale jak chcesz mi pomóc etcposzukiwaczu to nie będę się wzbraniał przed terapią! ;) 

A serio, to mam zmagazynowane kilogramy pokreślonych notatek, zeszytów i brulionów z przygodami i opisami lokacji do warmłotka, ale są kłopoty z ich odszyfrowaniem po latach. Scenariusze które prowadziłem ale spisałem tylko do połowy, albo sam schemat. Najlepszym przykładem jest Gwiazdka Rogatego Szczura.

Zły jestem na siebie, że nie korzystałem wtedy z kompa, bo teraz trudno mi znaleźć czas na przepisywanie/korektowanie. Zobaczymy. Może się zmobilizuje.

22-01-2014 22:44
Wlodi
   
Ocena:
+1

Postaram mobilizować. :) Choć na 100% nie będzie to zasada uporczywego dopytywania, czy coś już napisałeś.

Ew. zasada małych kroczków. Może jakiś mały arcik. :)

22-01-2014 22:48
74054

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

O, warhhameror.

Tradycja silniejsza od rozsądku.

22-01-2014 23:59
Kamulec
   
Ocena:
0

Wiesz na jakiej zasadzie daje się polubienia?

23-01-2014 04:26
karp
   
Ocena:
+1

Szczerze życzę powodzenia, najlepiej przejawiającego się co miesiąc dwoma, choćby niewielkimi, ale dobrymi aktualkami, które będą użyteczne dla graczy i MG.

Nie podzielam optymizmu związanego z inicjatywą WTK, gdyż:

- masz prowadzić dział, a na dzień dobry zachęcasz ludzi do pisania i lajkowania na blogaskach. gdzie tu sens?

- to idealny sposób na zmarnowanie potencjału: zamiast zadbać o kilka ciekawych aktualizacji, zachęcesz do tworzenia klonów o podobnej tematyce, różniących się detalami. kto ma z tego korzystać?

- załóżmy, że przekonasz do pomysłu pięciu tekściarzy (to imho dużo), to wykorzystasz w pełni pracę tylko jednego z nich, reszta to blogi - nie Twoja działka. mało tego, czterech pozostałych może ulec frustracji, że chcieliby tworzyć kampanie w dziale, a tu lipa, bo nikt nie lajkuje.

Ale może się mylę.

23-01-2014 11:19
Wlodi
   
Ocena:
0

@Karp

Dzięki, takie są założenia.

1) Oczywiście mam prowadzić dział, natomiast dział jest dla użytkowników. A blogi są miejscem gdzie możemy otwarcie przedstawiać nasze pomysły, jak również każdy może poczytać i ocenić pracę drugiego.

2) Nikt nie mówił, że aktualizacji oprócz tego nie będie. Jest to moim zdaniem inna forma aktywowania ludzi. Czy będą, to klony? Zależy ... Np. kiedy mamy temat "Alarm" dla konkursu Warhammera, to czy wszystkie prace są takie same? Nie do końca. Dlatego również myślę, nad serialowym podejściem do konkursu (każda przygoda jest w danym temacie, ale każda również może być rozegrana oddzielnie).

3) Raczej użyję każdej z prac, ponieważ te które wygrają znajdą się jako te wyróżnione, natomiast każda z prac znalazłaby się w końcowym przygotowanym podręczniku.

Chciałbym, aby każda z prac była oddzielną historią, ale również chciałbym by pojawiły się między nimi powiązane wątki. Forma konkursu jest przez cały czas w fazie przemyśleń, a w piątek będę rozmawiał z kilkoma osobami w tej sprawie by wyklarować pomysł. :)

 

Dzięki za uwagi!

23-01-2014 11:33
karp
   
Ocena:
0

" Czy będą, to klony?"

"Praca z największą liczbą polubieni w danym miesiącu wygrywałaby i stawałaby się częścią kampanii. Gracz miałby prawo określenia ram kolejnego etapu"

Tak, to będą klony. Nieużyteczne klony. Wyobraź sobie, że prowadzisz kampanię - ile scenariuszy rozpoczniesz np. na pogrzebie głównego BNa, albo po kradzieży artefaktu o ściśle określonych właściwościach?

Ale oki, czas pokaże jak wyjdzie - i szczerze - obyś Ty miał rację :)

23-01-2014 11:41
Wlodi
   
Ocena:
+1

Dlatego ramy, które będzie narzucał temat danego elementu kampanii powinien być ogólny. Natomiast przykłady podane przez Ciebie są dość skrajne. I myślę, że mała szansa aby dublowały się w pracach.

Ponowię, to co napisałem powyżej. Zwróć uwagę na podobieństwo prac, które wychodzą z konkursów o danym temacie. Jest ono niewielkie. I dlatego "serialowość" spisywania umożliwi dołączenie się do zabawy prawie w każdym momencie, jak również spisanie czegoś co później może być użyte oddzielnie.

Natomiast rozumiem Twoje obiekcje, będę je brał pod uwagę. Dlatego także zasady zabawy dopiero są przygotowywane i zanim się pojawią zostaną dobrze przemyślane.

23-01-2014 11:52
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
0
W pelni podzielam obiekcje karpia, bo dokladnie o tym pisalem ci na privie, nie mniej mysle ze da sie to tak wymyslic aby mialo rece i nogi
23-01-2014 11:59
Viriel
    Niech Cię Tzeentch ma w opiece :)
Ocena:
+4

Trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia :) Bo aż serce bolało, jak w dziale straszyło pustką :) Niestety, jestem starej daty, więc podzielam obawy Rybeńki - aktualki powinny "chodzić" w dziale, a nie sprowadzać się głównie do formy newsa bądź miniartu zawierającego linki do wielu blogów. Choć idea ciekawa, to nie jestem przekonana do zalet kilku artów będących praktycznie tym samym, tylko spisanym innymi słowami. 

Bez względu na to, gratuluję objęcia steru działu i trzymam kciuki, aby zapału i energii wystarczyło Ci na rejs pod pełnymi żaglami.

23-01-2014 20:17

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.