string(15) ""
» Blog » Dyskryminacja mężczyzn
04-07-2013 00:33

Dyskryminacja mężczyzn

W działach: dyskryminacja, społeczeństo | Odsłony: 2373

Obiecywana długo notka, tym razem dotycząca dyskryminacji mężczyzn. Piszę o tym, ponieważ zjawisko jest powszechne, a mało który mężczyzna sam ten temat poruszy.

Nie będę tu walczyć o niczyje prawa, przedstawiać prawd objawionych ani nikogo oskarżać. Chcę tylko zwrócić uwagę na problem, który być może jest problematyczny dla części z was.

Istnieje oczywiście duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie zetknęliście się z tym zjawiskiem/nie wywarło ono na was żadnego wpływu ponieważ nie wymusza na was konkretnego sposobu życia.

Niemniej, pomówmy o rzeczach oczywistych, bo skoro kobiety mogą mówić o swoim równouprawnieniu, dlaczego nie pokazać tego też z drugiej strony.

 

Dużo mówi się, szczególnie w środowiskach feministycznych, o dyskryminacji kobiet, walce o realne równouprawnienie. Niewiele zaś słychać głosów o nietolerancji wobec mężczyzn i dyskryminacji jakiej doświadczają każdego dnia, jawnie i oficjalnie, nie mogąc nawet się przed nią bronić.

 

Równouprawnienie zakłada równe prawa dla obu stron, a tymczasem faktycznie skupia się ono głównie o podwyższeniu praw kobiet do poziomu praw mężczyzn, zostawiając jednak kobietom otwartą furtkę na wszystkie żeńskie sprawy, do których mężczyźni nie mają dostępu. Społeczeństwo bywa bezlitosne, w wymaganiach jakie stawia mężczyznom. Oczekuje się od nich, że będą twardzi i "męscy", będą stanowili podporę rodziny i jej żywiciela. Z drugiej strony oczekuje się, że będziecie delikatni i wrażliwi, zrozumiecie każdą aluzję rzuconą przez kobiety, będziecie ostrożnie i spokojnie zajmować się dziećmi. Do roli mężczyzny-wojownika-łowcy dorzucono rolę opiekuna-słuchacza-adoratora-wymieniać można długo.

 

Pozwolę sobie podać kilka przykładów na które zwróciłam uwagę, lub które mi pokazano. Niektóre z nich nie są duże ani istotne dla większości z was, ale inne są bardzo istotne. Lecz każda z tych rzeczy jest objawem dyskryminacji:

 

 •  Dwie kobiety idące za rękę ulicą nie wzbudzają emocji. Są traktowane jak koleżanki albo siostry. Dwóch mężczyzn w takiej samej sytuacji zostanie natychmiastowo posądzonych, o homoseksualizm 
 •  Kobiety wywalczyły prawo noszenia spodni czy męskich butów, mężczyzna nie ma społecznego przyzwolenia na noszenie spódnic, sukienek czy szpilek (o ilości krojów butów wyłącznie dla kobiet pisać chyba nie trzeba) 
 •  Dostęp do kosmetyków jest dużo większy dla kobiet niż mężczyzn, przy czym mężczyźnie nie wypada się malować. Bardzo mało jest specyfików przeznaczonych do męskiego makijażu. Artykuł na temat przykładowych specyfików tego typu: Puder dla brutala - WPROST
 • Mężczyzna dbający o swój wygląd, depilujący włosy z rąk, pach, nóg czy miejsc intymnych, malujący się lub chodzący na solarium, uznawany jest za nienormalnego i niemęskiego
 • "Chłopaki nie płaczą". Bez względu na to jak wiele kobiet przekonuje, że to nie ma znaczenia, dalej panuje przekonanie, że mężczyźnie nie wypada okazywać wrażliwości - traktowane jest to jako oznaka słabości
 • Mężczyzna musi być silny i twardy. Nie wypada mu się bać ani uciekać
 • Mężczyzna musi być szarmancki wobec kobiety - otwierać jej drzwi, ustępować miejsca, nieść zakupy, wnosić lodówkę do domu. Nieważne czy ma na to siły, czy jest drobnej postury.
 • Dużo mniej mężczyzn niż kobiet po rozwodzie dostaje prawa do opieki nad dzieckiem
 • Mężczyzna ma dużo mniejsze szanse na dostanie pracy w kobiecych zawodach, zwłaszcza w dziedzinach opieki nad dziećmi
 • Dużo częściej posądzani są o molestowanie. Kobieta klepiąca po pośladkach mężczyznę nie ma z tego powodu żadnych konsekwencji.
 • Mężczyznom nie wypada przyznać się, gdy zostaną pobici lub zgwałceni (dotyczy agresorów obu płci)
Dziedzin życia, których dotyczy dyskryminacja mężczyzn jest mnóstwo. Spotykana często w życiu codziennym sytuacja - kobiety zakładają bluzki z dużymi dekoltami po czym mają pretensję, że mężczyźni im się przyglądają. Gdy kobieta mówi, że faceci to świnie, uważane jest to za normalne, gdy mężczyzna powie "kobiety do garów" zostaje nazwany seksistą.
 
To nie jest równouprawnienie. Nie jest i nie będzie.
 
 
 

 

Komentarze


DeathlyHallow
   
Ocena:
0
@scobin, nijak. jak zwykle ktoś nieprzystającą terminilogią próbuje uchwycić zjawiska jakich nie rozumie. damscy bokserzy w polscr mają dwa główne źródła: wóda i kompleksy. lata wyżynania polskich mężczyzn gdzie się da zaowocowały u nas w naturalny sposób całkowitą dominacją kobiet. zakpmpleksiony cham odgrywa się fizyczie bo nie umie inaczej być mężczyzną. no i oczywiście fakt że kobiety musiały opuścić tron i iść na kasy i za biurka bardzo osłabił ich autorytet.
05-07-2013 08:49
dzemeuksis
   
Ocena:
+3
Co byś zrobiła, gdyby twoje 7 letnie dziecko widziało bandę prawie nagich kobiet, które wyglądają jak ghule?

Uśmiechnął się i obrócił to w żart.
05-07-2013 09:02
Agrafka
   
Ocena:
+1
"Uśmiechnął się i obrócił to w żart."
A później uspokajał dziecko każdej nocy jak się obudzi z koszmarami :)
05-07-2013 09:06
42017

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+6
Wyglądają jak ghule, znaczy są ghule... To teraz synek siadaj i patrz jak mamusia macha toporem ;>

05-07-2013 09:25
dzemeuksis
   
Ocena:
+4
A później uspokajał dziecko każdej nocy jak się obudzi z koszmarami :)

Nie wiem, jak Ty, ale ja tam nigdy koszmarów od oglądania nagich piersi nie miałem... ;) A przebieranki to dzieci też raczej lubią.
05-07-2013 09:38
soul31
   
Ocena:
0
Po pierwsze przepraszam za brak polskich znakow pisze z komorki. Jezeli mowimy o problemie czesto teoretyzujemy ale najlepiej mowic o konkretnych sytuacjach znanych nam z doswiadczenia zyciowego, to swietnie pokazuje ze problem nie jest blachy. W tym wypadku opowiem o Macku. Maciek byl normalnym dzieckiem - niezbyt silnym ale tez nie slabym, z duzym poczuciem estetyki i przywiazujacym uwage do swojego wygladu. Uwielbial rzucajace sie w oczy kolory to pewnie dlatego ze mial artystyczna dusze. Byl osoba wrazliwa, przyjacielska i chetna do pomocy innym. Najbardziej niezwykle jest jego hobby - lubi kwiaty. jakos przetrwal czasy szkolne mimo przesladowan i nazywania go ciota i zostal florysta. Pewnego dnia pewien chlopak dal bukiet Mackowi i poprosil zeby z nim chodzil - maciek sie zgodzil. Maciek byl niesmialy wiec zanim jego adorator zaciagnal go do lozka ubostwial Macka przez rok na roznych randkach. W koncu naszedl dzien kiedy spotkali sie w sypialni. Rezultat byl... Dramatyczny. Maciek walczy teraz z depresja i kompleksem nizszosci. To nie dlatego ze jego partner byl dominujacy ani brutalny. W ogole w tej sypialni do wielu rzeczy nie doszlo. Maciek dowiedzial sie dlaczego u seksuologa - Maciek jest hetero. Poprostu uwierzyl w to co mowili o nim wszyscy wokol, poszukal slowa w internecie zobaczyl ze pasuje do jego zainteresowan i charakteru i wszedl w role. Teraz jest zagubiony, sam i twierdzi ze zawsze juz bedzie sam...
05-07-2013 09:55
Z Enterprise
   
Ocena:
+2
obrócił to w żart

"Zobacz synku/córeczko, to są takie chore na głowę panie, które lubią być bite nago na oczach publiczności. Panowie policjanci je biją, bo łamią prawo i zakłócają porządek publiczny. Jak już dorośniesz i zostaniesz prawnikiem, a nie astronautą, to będziesz mógł/mogła wsadzać takich niebezpieczych ludzi do więzienia."

edit:
soul31
No to mamy taki jednostkowy przypadek. Ja ci podam inny. Chłopak, świetny koszykarz, wysoki, postawny, przystojny. Wydawało się, że będzie gwiazdą, będzie grał zawodowo, pojedzie do USA i dostanie się do NBA.
Niestety w wypadku samochodowym stracił stopę. Jest kaleką, nic nie umie poza graniem w kosza. Ma depresję. Nie wie co ma ze sobą zrobić.

Jak widzisz, wyzywanie kogoś od homo nie jest przyczyną wszelkiego zła na świecie.
05-07-2013 09:56
Scobin
   
Ocena:
+3
@Z

Oddtail już Ci wszystko wyjaśnił, a Ty wciąż swoje. :)


@DeathlyHallow

lata wyżynania polskich mężczyzn gdzie się da zaowocowały u nas w naturalny sposób całkowitą dominacją kobiet

Na przykład dominacją w biznesie, w polityce i ogólnie w przestrzeni publicznej. :)
05-07-2013 10:31
Agrafka
   
Ocena:
0
Dzeme - znajdź zdjęcia z tej demonstracji i zastanów się czy na pewno to po prostu nagie piersi.

Zet-poruszyłeś ważną kwestię. Czy walka o równouprawnienie dopuszcza łamanie prawa?
05-07-2013 10:49
DeathlyHallow
   
Ocena:
0
co jeśli biznes i polityka to gry, co statystycznie premiuje niefrasobliwe i abstrakcyjne umysły mężczyzn kosztem praktycznych umysłów kobiet?
co jeśli mężczyźni i kobiety realnie różnią się psychologicznie i wypadałoby stworzyć jakiś realistyczny feminizm który nie konstruowałby wizji kobiety tylko przyjrzał się kobietom?
każdy polityk i biznesmen w Polsce jest rządzony przez dwie, czasem trzy, kobiety jednocześnie w sposib de facto absolutny. to jakaś szalona idea szukania w domu tylko patologii zamiast szukania w niej sfery społecznej jaka istnieje i ma większy wpływ na kształt społeczeństwa niż pajace w radach nadzorczych i jeszcze więksi pajace w parlamencie.
05-07-2013 10:58
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Scobin - oddtail wyjaśnił swoje stanowisko. Ja zaś dzielę się własną obserwacją. A ty dalej swoje ;)

Agrafka - pewnie że tak!!!!

"Nie ma kompromisów w obronie Matki Ziemi!"*
"Fight the system"
*-Zamiast Matki Ziemi wstaw Waginę, rower, marihuanę, wartości religijne, cokolwiek.

te hasła za moich czasów skandowały licealistki w martensach jeszcze nie wiedząc nic o swojej lewackości. Na pewno miały rację.
05-07-2013 11:01
Rag
   
Ocena:
+1
@Dzeme - po tym co piszesz podejrzewam, że kontaktu z małymi dziećmi to Ty nigdy za bardzo nie miałeś. Akurat to co robią jak to ładnie Agrafka ujęła terrorystki z femenu. Może bardzo łatwo doprowadzić do traumy u małego dziecka.

Gdy taka goła, wyglądająca jak oblana kwasem baba wydziera się na cały głos na ulicy a dzieciak to widzi (no bo matka nie wiedziała, że akurat jakieś postrzelone baby będą wydurniać się na ulicy i wyszła z nim\nią na spacer) to koszmary ma prawie gwarantowane.

Pozdrawiam
Rag
05-07-2013 11:27
Agrafka
   
Ocena:
0
Rag - nasz spec od koszmarów ;-)
Oczywiście masz rację.
05-07-2013 11:40
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Rag - zawsze możesz je zaskarżyć z powództwa cywilnego o straumatyzowanie ci dziecka, i domagać się zadośćuczyniena za szkody moralne, zwrot kosztów terapii itd.
Ciekawe czy mają OC.
:)
05-07-2013 11:42
dzemeuksis
   
Ocena:
+1
@Rag

po tym co piszesz podejrzewam, że kontaktu z małymi dziećmi to Ty nigdy za bardzo nie miałeś

Wygrałeś internet. A może po prostu to, co akurat widziałem tych całych Femenów, wyglądało dość zabawnie? A może moje dzieci nie mają powodów, żeby bać się gołych ludzi krzyczących na ulicy? Tyle możliwych wytłumaczeń, ale najłatwiej przecież po prostu przypiąć łatkę...
05-07-2013 11:55
Rag
   
Ocena:
+1
@Dzeme - dlatego napisałem, że podejrzewam a nie że napewno nie miałeś kontaktu.

Przez kilka lat pracowałem z małmi dziećmi i po prostu wiem jak łatwo u nich o traumę czy uraz z którego później wychodzą dosyć długo.

Pozdrawiam
Rag
05-07-2013 12:16
Senthe
   
Ocena:
+1
Skończcie z tymi żałosnymi tekstami ad dziecium, bo te półnagie panie nie wyszły na ulicę ani po to, żeby szokować siedmiolatki (tak jakby siedmiolatki nigdy cycka nie widziały), ani po to, żeby być bite przez policjantów (sic!).

Nie identyfikuję się z akcjami FEMENu, uważam, że przeginają. Ale serio, żeby czepiać się półnago protestujących kobiet, bo... gorszą młodzież? Witki opadają na ten poziom argumentacji.

Czyjeś nagie ciało na ulicy oburza was bardziej niż to, przeciwko czemu jego posiadacz protestuje? Pogratulować...
05-07-2013 12:57
dzemeuksis
   
Ocena:
0
@Rag

Jak dziecku krzyk kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, to może i może się wystraszyć piszczącej siksy. Ale jak dziecku krzyk kojarzy się wyłącznie z zabawą a do tego jeszcze dodasz przebieranie, to nie wiem, skąd miałaby się tutaj wziąć trauma. Czy one wyskakują z nienacka na dzieci krzycząc: aaauuuuu?!

Mogą się nie podobać ich manifestacje, ale z tym wywoływaniem traumy u dzieci, to gruba przesada. A że oceniasz bez odpowiedniego dystansu, to widać po retoryce, którą stosujesz (jakieś postrzelone baby będą wydurniać się - przyznasz, że to nie przystaje do rzeczowej dyskusji).
05-07-2013 12:59
Rag
   
Ocena:
+1
@Dzeme

Nie, nie wyskakują z nienacka, ale zachowują się agresywnie - szczególnie w momentach gdy policja stara się z nimi uporać. Rzucają się, wyrywają wykonujjkąc agresywne ruchy, ton ich głosu jest również agresywny i tak uważam to za postrzelone bo po pierwsze łamią prawo, po drugie są wulgarne i uciążliwe i po trzecie w oczach dużej części społeczeństwa ośmieszają to o co walczą ("Feministki? To te co łataja z cyckami na wierzchu i wrzeszczą?")

Mam wrażenie, że nie rozróżniasz wrzasku od krzyku. Terrorystki nie krzycza tylko wrzeszczą ;)

A co do dystansu - nie potrzebuję go w tym przypadku - widziałem co takie wydurnianie może zrobić dziecku i bardzo żałuję, że prawo tak łągodnie się z nimi obchodzi.

EDIT

Zresztą zamień sobie te wyrażenia na uciążliwe przestępczynie (bo w końcu łamią prawo) myslące tylko o sobie i robiące wszystko dla rozgłosu. Lepiej? :)

@Senthe - to niech protestują bez łąmania prawa - wtedy zacznę je popierać. Dopóki robiąt o bezprawnie to są dla mnie taką samą organizacją jak kibolskie bojówki :P

Pozdrawiam
Rag
05-07-2013 13:06
Senthe
   
Ocena:
+2
@Rag
A tak szczerze to ja bym chciała, żeby prawo pozwoliło paradować półnagim kobietom po ulicy tak samo, jak pozwala paradować półnagim facetom.
Jest lato, jest gorąco. Wszystkim. Wyszłabym se do sklepu topless. Nie mogę. Dlaczego? Możesz mi podać jakieś racjonalne uzasadnienie takiego przepisu? Nie, rzekome traumy u dzieci to nie jest racjonalne uzasadnienie.
05-07-2013 13:18

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.